czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nie będzie "półtunelu obok pl. Zamkowego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2014, 21:00
Autor: Dominik Smaga

Al. Tysiąclecia nie zostanie zagłębiona w ziemi i przykryta płytą. Z krytykowanego i drogiego pomysłu wycofał się prezydent miasta. Plan zagospodarowania Podzamcza zamiast do Rady Miasta trafi teraz do poprawek. Co oprócz "półtunelu budziło emocje?

Zapis o zagłębieniu i przykryciu al. Tysiąclecia znalazł się w projekcie planu zagospodarowania Podzamcza. Do dziś prezydent musiał zdecydować, czy daje miejskim radnym plan do uchwalenia, czy jeszcze go poprawia. Zdecydował w czwartek na posiedzeniu Rady Kultury Przestrzeni (RKP to społeczne ciało doradcze przy prezydencie), która krytykowała pomysł dotyczący dwupasmówki.

- Zdecydowanie jesteśmy za zachowaniem al. Tysiąclecia w jednym poziomie. Należy raczej zniechęcać ludzi do przejeżdżania tędy tranzytem - podkreślał Jan Kamiński, szef RKP. Jego zdaniem taki "półtunel” jeszcze bardziej rozerwałby Podzamcze na dwie części.

- Macie rację, podzielam wasze argumenty. Zostawimy al. Tysiąclecia na tym poziomie, który jest - oświadczył Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Ale z dystansem odnosi się do dalej idących propozycji Kamińskiego, by "iść w kierunku alei miejskiej z buspasami po obu stronach”. Żuk odpowiada, że ruch na al. Tysiąclecia pomimo otwarcia obwodnicy i tak będzie duży choćby za sprawą Tarasów Zamkowych. - Nie oczekujmy, że nagle będzie ona uspokojoną ulicą, bo to będzie bardzo trudne do osiągnięcia, o ile w ogóle możliwe - mówi prezydent.

Czwartkowa decyzja oznacza, że projekt planu dla Podzamcza wróci na biurka miejskich urbanistów, którzy będą go poprawiać.

- Do poprawki jest tu więcej - mówią krytycy projektu. Nie podoba im się to, że plan umożliwiałby budowę dużej galerii handlowej w miejscu społemowskiego Bazaru (projekt dopuszcza jego wyburzenie) i sąsiedniego zadaszonego targowiska Bazar.

- Czy chcemy mieć kolejne pudło? - pytał Kamiński. - Proszę sobie przejść w okolice Tesco i zobaczyć, czy mamy fajny kawałek miasta - wtórował mu Krzysztof Wiśniewski z RKP. Członkowie rady proponowali też m.in. odsłonięcie rzeki Czechówki schowanej w podziemnym kanale.

Na te pomysły nie zgadza się prezydent. - Tniecie powierzchnię w taki sposób, że nie znajdziemy tam żadnego inwestora. Ja patrzę z punktu widzenia wskaźników, których będą się domagać inwestorzy - mówił Żuk. - Kto waszym zdaniem tam wejdzie?

- Ci, którzy inwestują w innych miejscach - stwierdził Kamiński.

- Gratuluję dobrego samopoczucia - odparował prezydent i stwierdził, że członkowie RKP mogą mówić o pomysłach na Podzamcze, ale nie muszą głowić się, skąd wziąć do tego partnera z pieniędzmi. - Ja jestem po iluś rozmowach z inwestorami, głównie lubelskimi, których ten teren może interesować.
  Edytuj ten wpis
merlin
aqq
m.ak.s
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

merlin
merlin (28 listopada 2014 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie zgadzajcie się ludzie na zburzenie zabytkowej hali znanej pod nazwą "Bazar". Pobudowana w latach 1937-1938 pełniła funkcję hali targowej oraz, po wojnie hali sportowej, kina. RĘCE PRECZ OD HALI!!!

Rozwiń
aqq
aqq (28 listopada 2014 o 08:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nareszcie wiem do czego służy Rada Kultury Przestrzeni. Do zniechęcania ludzi, co podkreśla sam jej szef Pan Jan Kamiński.

Rozwiń
m.ak.s
m.ak.s (28 listopada 2014 o 07:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Drodzy urbaniści. Jeśli z Podzamcza zniknie targowisko i dworzec autobusowy, to kto tam będzie zaglądał ?? Nie będzie tam już tłumów ludzi , które codziennie się tam przewijają tylko dlatego że muszą dotrzeć na dworzec. Tarasy zamkowe przyciągną pewnie klientów, ale na zakupy a nie po to żeby spacerować po placu zamkowym i podzamczu. Swoimi pomysłami doprowadzicie do tego, że piękne skwery i tereny zielone stworzone w tym miejscu będą miejscem spotkań miejscowych żuli i innych niebieskich ptaków...

Rozwiń
Taki nijaki
Taki nijaki (28 listopada 2014 o 07:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W cenie tej płyty powinni zrobić porządne przejście podziemne z lokalami handlowymi, coś na wzór tego przy centralnym w Warszawie i wygonić tam straganiarzy żeby nie straszyli w dziennym świetle, przejście mogłoby być połączone z podziemnymi parkingami które zapewne też powstaną pod obecnym dworcem

Czegoś nie zrozumiałeś z artykułu, czy też całości?

Rozwiń
m
m (28 listopada 2014 o 06:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

bardzo się cieszę że Prezydent ma swoje zdanie. Uważam że jeśli druga strona ma inny pomysł to niech wskaże źródło finansowania i pokaże ich kapitał finansowy realny który za nimi stoji. Bo opowiadanie o swoich przypuszczeniach i wizjach to o wiele za mało bo ktoś musi za to zapłacić a nie powinno to być miasto tylko prywwatni inwestorzy.

Teren dawnego dworca powinien być regionalnym targiem z lekką bryłą + zabudowa przedwojenna ale w lepszym stylu apartamenty + biura + tereny zielone + plus makieta wokół dawnej studni ukazująca co tu kiedyś było. Mogłaby z tego wypływać woda po tej makiecie i płynąc jej ulicami co symbolizowałoby życie.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!