piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Nie będzie "półtunelu obok pl. Zamkowego

Dodano: 27 listopada 2014, 21:00
Autor: Dominik Smaga

Al. Tysiąclecia nie zostanie zagłębiona w ziemi i przykryta płytą. Z krytykowanego i drogiego pomysłu wycofał się prezydent miasta. Plan zagospodarowania Podzamcza zamiast do Rady Miasta trafi teraz do poprawek. Co oprócz "półtunelu budziło emocje?

Zapis o zagłębieniu i przykryciu al. Tysiąclecia znalazł się w projekcie planu zagospodarowania Podzamcza. Do dziś prezydent musiał zdecydować, czy daje miejskim radnym plan do uchwalenia, czy jeszcze go poprawia. Zdecydował w czwartek na posiedzeniu Rady Kultury Przestrzeni (RKP to społeczne ciało doradcze przy prezydencie), która krytykowała pomysł dotyczący dwupasmówki.

- Zdecydowanie jesteśmy za zachowaniem al. Tysiąclecia w jednym poziomie. Należy raczej zniechęcać ludzi do przejeżdżania tędy tranzytem - podkreślał Jan Kamiński, szef RKP. Jego zdaniem taki "półtunel” jeszcze bardziej rozerwałby Podzamcze na dwie części.

- Macie rację, podzielam wasze argumenty. Zostawimy al. Tysiąclecia na tym poziomie, który jest - oświadczył Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Ale z dystansem odnosi się do dalej idących propozycji Kamińskiego, by "iść w kierunku alei miejskiej z buspasami po obu stronach”. Żuk odpowiada, że ruch na al. Tysiąclecia pomimo otwarcia obwodnicy i tak będzie duży choćby za sprawą Tarasów Zamkowych. - Nie oczekujmy, że nagle będzie ona uspokojoną ulicą, bo to będzie bardzo trudne do osiągnięcia, o ile w ogóle możliwe - mówi prezydent.

Czwartkowa decyzja oznacza, że projekt planu dla Podzamcza wróci na biurka miejskich urbanistów, którzy będą go poprawiać.

- Do poprawki jest tu więcej - mówią krytycy projektu. Nie podoba im się to, że plan umożliwiałby budowę dużej galerii handlowej w miejscu społemowskiego Bazaru (projekt dopuszcza jego wyburzenie) i sąsiedniego zadaszonego targowiska Bazar.

- Czy chcemy mieć kolejne pudło? - pytał Kamiński. - Proszę sobie przejść w okolice Tesco i zobaczyć, czy mamy fajny kawałek miasta - wtórował mu Krzysztof Wiśniewski z RKP. Członkowie rady proponowali też m.in. odsłonięcie rzeki Czechówki schowanej w podziemnym kanale.

Na te pomysły nie zgadza się prezydent. - Tniecie powierzchnię w taki sposób, że nie znajdziemy tam żadnego inwestora. Ja patrzę z punktu widzenia wskaźników, których będą się domagać inwestorzy - mówił Żuk. - Kto waszym zdaniem tam wejdzie?

- Ci, którzy inwestują w innych miejscach - stwierdził Kamiński.

- Gratuluję dobrego samopoczucia - odparował prezydent i stwierdził, że członkowie RKP mogą mówić o pomysłach na Podzamcze, ale nie muszą głowić się, skąd wziąć do tego partnera z pieniędzmi. - Ja jestem po iluś rozmowach z inwestorami, głównie lubelskimi, których ten teren może interesować.
merlin
aqq
m.ak.s
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

merlin
merlin (28 listopada 2014 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie zgadzajcie się ludzie na zburzenie zabytkowej hali znanej pod nazwą "Bazar". Pobudowana w latach 1937-1938 pełniła funkcję hali targowej oraz, po wojnie hali sportowej, kina. RĘCE PRECZ OD HALI!!!

Rozwiń
aqq
aqq (28 listopada 2014 o 08:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nareszcie wiem do czego służy Rada Kultury Przestrzeni. Do zniechęcania ludzi, co podkreśla sam jej szef Pan Jan Kamiński.

Rozwiń
m.ak.s
m.ak.s (28 listopada 2014 o 07:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Drodzy urbaniści. Jeśli z Podzamcza zniknie targowisko i dworzec autobusowy, to kto tam będzie zaglądał ?? Nie będzie tam już tłumów ludzi , które codziennie się tam przewijają tylko dlatego że muszą dotrzeć na dworzec. Tarasy zamkowe przyciągną pewnie klientów, ale na zakupy a nie po to żeby spacerować po placu zamkowym i podzamczu. Swoimi pomysłami doprowadzicie do tego, że piękne skwery i tereny zielone stworzone w tym miejscu będą miejscem spotkań miejscowych żuli i innych niebieskich ptaków...

Rozwiń
Taki nijaki
Taki nijaki (28 listopada 2014 o 07:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W cenie tej płyty powinni zrobić porządne przejście podziemne z lokalami handlowymi, coś na wzór tego przy centralnym w Warszawie i wygonić tam straganiarzy żeby nie straszyli w dziennym świetle, przejście mogłoby być połączone z podziemnymi parkingami które zapewne też powstaną pod obecnym dworcem

Czegoś nie zrozumiałeś z artykułu, czy też całości?

Rozwiń
m
m (28 listopada 2014 o 06:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

bardzo się cieszę że Prezydent ma swoje zdanie. Uważam że jeśli druga strona ma inny pomysł to niech wskaże źródło finansowania i pokaże ich kapitał finansowy realny który za nimi stoji. Bo opowiadanie o swoich przypuszczeniach i wizjach to o wiele za mało bo ktoś musi za to zapłacić a nie powinno to być miasto tylko prywwatni inwestorzy.

Teren dawnego dworca powinien być regionalnym targiem z lekką bryłą + zabudowa przedwojenna ale w lepszym stylu apartamenty + biura + tereny zielone + plus makieta wokół dawnej studni ukazująca co tu kiedyś było. Mogłaby z tego wypływać woda po tej makiecie i płynąc jej ulicami co symbolizowałoby życie.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!