Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 grudnia 2016 r.
8:14

Nie będzie wielkiego stawu zamiast działek przy al. Unii Lubelskiej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
163 51 A A
– Przez wiele lat ogródki przy al. Unii Lubelskiej wpisały się w przestrzeń miejską i nadają temu miejscu charakter – mówi Anna Ewa Michowska z Polskiego Związku Działkowców<br />
– Przez wiele lat ogródki przy al. Unii Lubelskiej wpisały się w przestrzeń miejską i nadają temu miejscu charakter – mówi Anna Ewa Michowska z Polskiego Związku Działkowców

Miasto wycofuje się z pomysłu na odtworzenie stawu w miejscu ogrodów działkowych przy al. Unii Lubelskiej. Prezydent przyjął uwagi działkowców, którzy gotowi są otworzyć swe ogrody dla spacerowiczów, byle tylko móc je nadal uprawiać. – To dobry kompromis – ocenia prezydent

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja zapadła ekspresowo, bo już tydzień po tym, jak Ratusz zakończył zbieranie uwag mieszkańców do projektu planu zagospodarowania terenu. Na odniesienie się do uwag prezydent ma trzy tygodnie. Ale już wczoraj ogłosił, że rezygnuje z pomysłu, by w miejscu działek powstał kiedyś wielki park ze stawem. A właśnie takie atrakcje widniały na mapie poddanej ocenie mieszkańców.

Przeciw takiej zmianie najgłośniej zaprotestowali działkowcy, którzy uprawiają tu grządki od blisko 70 lat i chcą to robić nadal. – Źle by się stało, gdyby ogródki stąd zniknęły – mówi Anna Ewa Michowska z Polskiego Związku Działkowców. – Przez wiele lat wpisały się już w przestrzeń miejską i nadają temu miejscu charakter – dodaje. Dla wielu osób praca na działce jest życiową pasją, zwłaszcza dla tych starszych, już na emeryturze.

Działkowcy zadeklarowali w swym piśmie do prezydenta, że gotowi są udostępnić wszystkim spacerowiczom główne aleje między działkami. Dzięki temu pasjonaci ogrodnictwa nadal mogliby oddawać się swemu hobby, a inni podziwialiby efekty ich pracy.

Takie rozwiązanie poparła też Rada Kultury Przestrzeni, doradcze ciało prezydenta Lublina. – Staw to wspaniała wizja, ale na dalszą przyszłość – komentuje Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni. – Podoba nam się pomysł działkowców, którzy chcą otworzyć ogrodowe aleje i udostępnić ten teren, bo może się dzięki temu stać parkiem-ogrodem.

Prezydent uległ tym namowom. – Deklarowana w pismach wola udostępnienia alejek działkowych mieszkańcom miasta, a także propozycja urządzenia miejsca spacerowego w ramach wału nadrzecznego jest moim zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem kompromisowym – poinformował wczoraj Krzysztof Żuk w oficjalnym komunikacie.

Zadowoleni działkowcy podkreślają, że to rozwiązanie będzie dla miasta po prostu tańsze, bo samorząd Lublina będzie musiał się zatroszczyć tylko o utrzymanie alejek i ich wyposażenie. Jak duża część ogrodów działkowych ma się stać terenem ogólnodostępnym? Lubelscy ekolodzy z Towarzystwa dla Natury i Człowieka proponują, by było to 30 proc., sami działkowcy nie mają jeszcze konkretnych propozycji. Wszystko pokazać ma nowa wersja planu.

Taką wersję, już bez stawu, miasto ma zaprezentować najpóźniej wiosną. – Zapisy planu będą dopuszczać użytkowanie terenu w sposób dotychczasowy, tzn. w formie ogrodów działkowych – zapowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Dodaje, że plan pozwalać ma również na stopniowe przekształcanie działek w teren „o charakterze parkowo-ogrodowym”, ale w porozumieniu z działkowcami.

Czytaj więcej o:

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 17:34
Prawidłowo, przynajmniej jest trochę drzew a nie kolejny ściek jak zlew w Zemborzycach.
Avatar
eS Te / 2 stycznia 2017 o 17:32
Bardzo dobrze. Kto wierzy że tam powstałby staw jest głupi. Beton galerie, kilka bloków ioczko wodne po środku. Tyle by było
Avatar
łysy / 2 stycznia 2017 o 17:30
Bo co? Moje to wydaję.
Avatar
LUBLINIANKA / 22 grudnia 2016 o 17:47
To wspaniała Decyzja mądrego Prezydenta. Murem za ŻuKIEM!!!!!!
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 20:33
wiocha była jest i będzie wiochą, spacerowicze między kartoflem, pietruszką a kapustą, koń by się uśmiał
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 18:35
Dobra decyzja! Ogródki działkowe posiadają wszystkie bogate kraje zachodnie i to w dużych miastach i ich stolicach.Dużo działek jest w Paryżu,w Szwecji,Sztokholmie,Pradze.Może w przyszłości będą one otwarte dla zwiedzających jak są obecnie w Berlinie,z alejkami,ławeczkami ?Można będzie spacerować,podziwiać kwitnące sady w maju i kwiaty latem-a ogródki wraz z bogaceniem się społeczeństwa też pięknieją .Albo zobaczyć jak tam odpoczywają całe rodziny.Już widać że na ogródkach powstają miejsca wypoczynku na wzór ogrodów z huśtawkami,małymi basenami,piaskownicami,hamakami.Jest to tania forma wypoczynku - a może po prostu tam wynająć dla siebie ogródek i mieć swój przydomowy,przy pobliskich blokach?Przecież każdy chętny do tej formy wypoczynku może zostać posiadaczem ogródka działkowego i to jest ich wielka zaleta!
Dobra decyzja! Ogródki działkowe posiadają wszystkie bogate kraje zachodnie i to w dużych miastach i ich stolicach.Dużo działek jest w Paryżu,w Szwecji,Sztokholmie,Pradze.Może w przyszłości będą one otwarte dla zwiedzających jak są obecnie w Berlinie,z alejkami,ławeczkami ?Można będzie spacerować,podziwiać kwitnące sady w maju i kwiaty latem-a ogródki wraz z bogaceniem się społeczeństwa też pięknieją .Albo zobaczyć jak tam odpoczywają całe rodziny.Już widać że na ogródkach powstają miejsca wypoczynku na wzór ogrodów z huśtawkami,małymi ba... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 17:28
Przede wszystkim - gospodarność! Gospodarność - to sensowne wydawanie pieniędzy na trwałe inwestycje, które są najbardziej potrzebne. Przy takim zadłużeniu miasta, inwestowanie w stawy jest zupełnie bezsensowne. Turyści widzą trwałą niegospodarność władz miasta - i pana Żuka i jego poprzedników. Otoczenie zamku i Starego Miasta jest najbrzydszym centrum ze wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Kamienica przy Bramie Grodzkiej wygrała kilka lat temu plebiscyt na najbrzydsze miejsce w Polsce - taki mamy widok z zamku na Stare Miasto! Aktywność społeczna w sprawie działek wyrażała się w protestach, które tym razem zostały przez władze miasta rozsądnie przemyślane. Więcej takich akcji! Wojciech Górski.
Przede wszystkim - gospodarność! Gospodarność - to sensowne wydawanie pieniędzy na trwałe inwestycje, które są najbardziej potrzebne. Przy takim zadłużeniu miasta, inwestowanie w stawy jest zupełnie bezsensowne. Turyści widzą trwałą niegospodarność władz miasta - i pana Żuka i jego poprzedników. Otoczenie zamku i Starego Miasta jest najbrzydszym centrum ze wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Kamienica przy Bramie Grodzkiej wygrała kilka lat temu plebiscyt na najbrzydsze miejsce w Polsce - taki mamy widok z zamku na Stare Miasto! Aktywnoś... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 15:14
A ja jestem zadowolona, że te działki zostają
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 15:06
pisuary czy wy wszędzie widzicie komuchów? puknijcie się w te puste łby
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 14:09
Już widzę jak stare komuchy udostępniają "swoje" pseudo działki ludziom, na milicje będą non stop dzwonić że się pałętamy po "ich terenie"! A jak nie daj boże któremuś np słonecznik zginie to będzie strzelał do ludzi z wiatrówki! Zamknąć działki a działkowców do DPSu albo hospicjum
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 17:34
Prawidłowo, przynajmniej jest trochę drzew a nie kolejny ściek jak zlew w Zemborzycach.
Avatar
eS Te / 2 stycznia 2017 o 17:32
Bardzo dobrze. Kto wierzy że tam powstałby staw jest głupi. Beton galerie, kilka bloków ioczko wodne po środku. Tyle by było
Avatar
łysy / 2 stycznia 2017 o 17:30
Bo co? Moje to wydaję.
Avatar
LUBLINIANKA / 22 grudnia 2016 o 17:47
To wspaniała Decyzja mądrego Prezydenta. Murem za ŻuKIEM!!!!!!
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 20:33
wiocha była jest i będzie wiochą, spacerowicze między kartoflem, pietruszką a kapustą, koń by się uśmiał
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 18:35
Dobra decyzja! Ogródki działkowe posiadają wszystkie bogate kraje zachodnie i to w dużych miastach i ich stolicach.Dużo działek jest w Paryżu,w Szwecji,Sztokholmie,Pradze.Może w przyszłości będą one otwarte dla zwiedzających jak są obecnie w Berlinie,z alejkami,ławeczkami ?Można będzie spacerować,podziwiać kwitnące sady w maju i kwiaty latem-a ogródki wraz z bogaceniem się społeczeństwa też pięknieją .Albo zobaczyć jak tam odpoczywają całe rodziny.Już widać że na ogródkach powstają miejsca wypoczynku na wzór ogrodów z huśtawkami,małymi basenami,piaskownicami,hamakami.Jest to tania forma wypoczynku - a może po prostu tam wynająć dla siebie ogródek i mieć swój przydomowy,przy pobliskich blokach?Przecież każdy chętny do tej formy wypoczynku może zostać posiadaczem ogródka działkowego i to jest ich wielka zaleta!
Dobra decyzja! Ogródki działkowe posiadają wszystkie bogate kraje zachodnie i to w dużych miastach i ich stolicach.Dużo działek jest w Paryżu,w Szwecji,Sztokholmie,Pradze.Może w przyszłości będą one otwarte dla zwiedzających jak są obecnie w Berlinie,z alejkami,ławeczkami ?Można będzie spacerować,podziwiać kwitnące sady w maju i kwiaty latem-a ogródki wraz z bogaceniem się społeczeństwa też pięknieją .Albo zobaczyć jak tam odpoczywają całe rodziny.Już widać że na ogródkach powstają miejsca wypoczynku na wzór ogrodów z huśtawkami,małymi ba... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 17:28
Przede wszystkim - gospodarność! Gospodarność - to sensowne wydawanie pieniędzy na trwałe inwestycje, które są najbardziej potrzebne. Przy takim zadłużeniu miasta, inwestowanie w stawy jest zupełnie bezsensowne. Turyści widzą trwałą niegospodarność władz miasta - i pana Żuka i jego poprzedników. Otoczenie zamku i Starego Miasta jest najbrzydszym centrum ze wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Kamienica przy Bramie Grodzkiej wygrała kilka lat temu plebiscyt na najbrzydsze miejsce w Polsce - taki mamy widok z zamku na Stare Miasto! Aktywność społeczna w sprawie działek wyrażała się w protestach, które tym razem zostały przez władze miasta rozsądnie przemyślane. Więcej takich akcji! Wojciech Górski.
Przede wszystkim - gospodarność! Gospodarność - to sensowne wydawanie pieniędzy na trwałe inwestycje, które są najbardziej potrzebne. Przy takim zadłużeniu miasta, inwestowanie w stawy jest zupełnie bezsensowne. Turyści widzą trwałą niegospodarność władz miasta - i pana Żuka i jego poprzedników. Otoczenie zamku i Starego Miasta jest najbrzydszym centrum ze wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Kamienica przy Bramie Grodzkiej wygrała kilka lat temu plebiscyt na najbrzydsze miejsce w Polsce - taki mamy widok z zamku na Stare Miasto! Aktywnoś... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 15:14
A ja jestem zadowolona, że te działki zostają
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 15:06
pisuary czy wy wszędzie widzicie komuchów? puknijcie się w te puste łby
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 14:09
Już widzę jak stare komuchy udostępniają "swoje" pseudo działki ludziom, na milicje będą non stop dzwonić że się pałętamy po "ich terenie"! A jak nie daj boże któremuś np słonecznik zginie to będzie strzelał do ludzi z wiatrówki! Zamknąć działki a działkowców do DPSu albo hospicjum
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 5 4

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 0

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 9 4

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 20 0

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 1

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 4

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 5 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra