niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Nie było chętnych na zabytkowy pałac przy pl. Litewskim. Co zrobi UMCS?

Dodano: 1 czerwca 2017, 08:13
Autor: Dominik Smaga

Cena wywoławcza za całą tę nieruchomość wynosiła blisko 7,7 mln zł
Cena wywoławcza za całą tę nieruchomość wynosiła blisko 7,7 mln zł

Nie znalazł się kupiec na stojący przy pl. Litewskim budynek Instytutu Psychologii UMCS. Na jego sprzedaży uczelnia chciała zarobić na budowę nowej siedziby instytutu. Teraz nie wyklucza, że zrezygnuje z budowy

Uniwersytet liczył na kogoś, kto kupi budynek i do końca sierpnia 2019 r. będzie go za darmo udostępniać uczelni, która płaciłaby tylko za utrzymanie nieruchomości. Do tego czasu miałaby powstać nowa siedziba instytutu między ul. Głęboką i al. Kraśnicką. Obok niej miałby stanąć nowy gmach Wydziału Politologii. Uczelnia już stara się o decyzję lokalizacyjną dla takiej inwestycji.

Pieniądze na budowę miały pochodzić ze sprzedaży zabytkowego pałacu. Wraz z budynkiem na przetarg trafił też teren między budynkami psychologii i politologii, urządzony niedawno przy okazji przebudowy pl. Litewskiego. Cena wywoławcza za całą tę nieruchomość wynosiła blisko 7,7 mln zł. Zapłata mogłaby być rozłożona na trzy raty, ostatnia płatna wiosną 2019 r. Na oferty od zainteresowanych kupców UMCS czekał do wczorajszego południa. Ale się nie doczekał.

– Rozważamy różne warianty dotyczące tej sytuacji – informuje Aneta Adamska, rzecznik UMCS. Podkreśla, że uczelnia stara się równocześnie zdobyć zewnętrzne fundusze na budowę nowych gmachów psychologii i politologii. Dodaje, że jeśli nie uda się sprzedać starych siedzib i nie znajdą się inne fundusze na budowę, to uczelnia poszuka pieniędzy na remont obecnych siedzib wydziału i instytutu.

Uniwersytet chciałby też spieniężyć stojący przy pl. Litewskim budynek Wydziału Politologii, ale na razie nie wystawia go na sprzedaż, bo gmachem interesuje się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Rozważany jest wariant utworzenia w tym miejscu Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej RP – wyjaśnia Adamska.

UMCS nie będzie za to sprzedawać budynku przy Narutowicza 12 będącego siedzibą Instytutu Pedagogiki. Władze uczelni zapewniły, że nie pozbędą się tego gmachu, jeśli sprzeciwią się temu pracownicy. Załoga opowiedziała się przeciw sprzedaży, a rzeczniczka uniwersytetu podkreśla, że UMCS nie pozbędzie się budynku.

Czytaj więcej o: Lublin plac Litewski UMCS
asia
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

asia
asia (9 czerwca 2017 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sprzedaż tego budynku to bardzo dobra decyzja, szkoda że chętnych nie było. Inwestycje UMCS-u w ostatnich latach spowodowały chroniczny brak gotówki, stąd sprzedaż kłopotliwego budynku jest dobrą decyzją. Ciekawi mnie ten piękny budynek Ecotechu przy Pagi, codziennie go mijam i widzę że w środku nie ma w ogóle ludzi.
Rozwiń
Gość
Gość (2 czerwca 2017 o 07:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Generalnie dobry Rektor powinien zasłynąć BUDOWĄ. Zły czy leniwy rektor będzie mimo szacownych tytułów naukowych miał po-szargane imię, jak choćby Andrzej Dąbrowski, który przeprowadził split w sposób karygodny względem kilkuset pracowników nienaukowych. Rektorzy, pamiętajcie, większość z was będzie czymś pamiętana. Lepiej, aby była to architektonicznie zachwycająca bryła, czy wyremontowane nabrzeże, niż obrzucanie jajkami.
Rozwiń
Gość
Gość (2 czerwca 2017 o 06:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uczelnie Lubelskie, to apel do was: Więcej Odwagi! Popatrzcie jaki rozmach ma np. PWr. Oni choćby siedziby swojej Architektury w Parku Tołpy za Chiny Ludowe nie oddadzą. Mimo, że poniemiecka to piękna bryła. A ilość nowoczesnych budynków w kompleksie PWr i tak wzrasta. Rozmach się liczy, póki istnieją perspektywy. Później będzie za późno.
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2017 o 17:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miałem kupic ale za 4 miliony i nie bede udostępniał za darmo tylko za pół darmo przykro mi ale ja budując w tym miejscu hotel też chce zarobic a musze go wyremontowac
Rozwiń
Gość
Gość (1 czerwca 2017 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
rocki - wbij sobie do łba, że żeby coś wyprosić, trzeba to czymś zastąpić. Przegubowce na zakorkowanej okopowej i trajtki na królewskiej to nie jest alternatywa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!