czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Nie stać nas na drogie obiady

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 maja 2003, 18:04

W czterech stołówkach gdzie zakończyły się przetargi związane z ich prywatyzacją, ceny obiadów mają wzrosnąć od 1 zł do 1,8 zł na każdym posiłku – mówi Celina Stasiak, radna SLD–UP.

Dlatego też grupa radnych jest przeciwna prywatyzacji szkolnych stołówek. „Prowadzone przetargi wskazują na znaczący wzrost ceny obiadów o około 35 zł miesięcznie ponad dotychczasową odpłatność” – czytamy w uzasadnieniu uchwały jaką złożyli na ręce przewodniczącego Rady Miasta. Chodzi o I LO (wzrost stawki za obiad z 2,8 zł na 4,5 zł), V LO (z 3 na 4,82 zł), VIII LO (z 3,8 zł na 4,8 zł) i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr V (z 2,5 zł na 3,5 zł).
Miasto chce, aby od września 23 z 69 stołówek szkolnych w Lublinie prowadziły prywatne firmy. Chodzi o wszystkie stołówki w szkołach ponadpodstawowych.
Ma to być sposób na oszczędności. Teraz miasto na prowadzenie 23 przeznaczonych do dzierżawy stołówek wydaje 2,1 mln zł rocznie. – Te pieniądze będą mogły pójść na inne cele, a dodatkowo zyskamy jeszcze ok. 200 tysięcy zł na opłatach czynszowych – wyjaśnia Andrzej Wojewódzki, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania UM w Lublinie.
Zaoszczędzone pieniądze mają trafić m.in. na refundację obiadów dla dzieci z rodzin najbiedniejszych. Chodzi o kwotę ok. 600 tys. zł.
Pomysłodawcy uchwały obawiają się, że prywatne firmy będą starały się podnieść jeszcze stawki za obiady. – Nikt nie zagwarantuje, że za pół roku czy rok firma, która wygrała przetarg nie podniesie ceny argumentując podwyżkę wzrostem kosztów – obawia się Stasiak.
– Nie ma i nie może być takiej możliwości – ripostuje Wojewódzki. – Ceny podane w przetargu mają obowiązywać przez pełny okres dzierżawy czyli trzy lata.
Niepokój radnych budzi też sprawa pracowników stołówek. – Obawiamy się, że mogą stracić prace. A chodzi o ponad sto osób – mówi Stasiak.
– W wydzierżawionych stołówkach wszyscy pracownicy mają zagwarantowany obecny pakiet socjalny – mówi Wojewódzki.
Z usług przeznaczonych do prywatyzacji stołówek korzysta ponad 5 tys. uczniów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!