czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nie wszystkie szkoły dostały podręczniki. Ministerstwo tłumaczy, że można się uczyć bez nich

Dodano: 12 września 2017, 07:54

Nie wszyscy uczniowie szkół na Lubelszczyźnie otrzymali już podręczniki. Ministerstwo uspokaja, że książki już jadą do szkół, a na razie można się uczyć bez nich.

– Moja córka nie ma jeszcze podręczników – alarmuje rodzic siódmoklasisty z Lublina. Nie chce powiedzieć, o jaką placówkę chodzi, by nie zostać rozpoznanym. – Byłam u dyrektora i usłyszałem, że szkoła czeka, a książki mają być pod koniec tego tygodnia. Podobno nie dzieje się nic złego, ale jestem tym zaniepokojony. Dzieci moich znajomych z innych szkół uczą się już normalnie i odrabiają prace domowe. U córki nikt prac domowych nie zadaje, bo nie ma ani ćwiczeniówek, ani książek.

Do Ministerstwa Edukacji Narodowej trafiają sygnały, że podręczniki nie dotarły do wszystkich szkół. Resort podkreśla jednak, że podręcznik jest jednym z materiałów, który pomaga uczniom i nauczycielom realizować podstawę programową. Nauczyciel ma w tym zakresie pełną dowolność, może korzystać z podręcznika, ale nie musi.

– Uczniowie realizują podstawę programową kształcenia ogólnego dla danego typu szkoły, nie zaś podręcznik. Nauczyciele mogą zatem w normalnym trybie realizować zajęcia dydaktyczne i wychowawcze – wyjaśniają pracownicy Departamentu Informacji i Promocji MEN.

Pod koniec sierpnia przewodniczący Sekcji Wydawców EdukacyjnychPolskiej Izby Książki poinformował, że podręczniki są gotowe, a do ponad 95 proc. szkół trafią najpóźniej w pierwszych tygodniu września.

Mimo to minister Anna Zalewska zwróciła się z prośbą do kuratorów oświaty o monitorowanie sytuacji w szkołach.

Darmowe podręczniki i ćwiczenia dostają wszyscy uczniowie podstawówek oraz dwóch ostatnich klas wygaszanych gimnazjów. Rodzice dokupić muszą tylko książki do przedmiotów nieobowiązkowych, czyli m.in. religii i etyki.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 września 2017 o 23:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobre zmiany
Rozwiń
Gość
Gość (12 września 2017 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nauczyciel ma w tym zakresie pełną dowolność, może korzystać z podręcznika, ale nie musi. Myślę, że w związku z tym NALEŻY ZLIKWIDOWAĆ PODRĘCZNIKI W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH. Jaka oszczędność dla budżetu!
Rozwiń
Gość
Gość (12 września 2017 o 11:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mamy taką "dobrą" reformę że można uczyć i bez podręczników! A dzieci z indywidualnym tokiem nauczania można uczyć też bez szkoły. A jak ktoś uważa inaczej to pewnie stary SBek, komunista albo złodziej.
Rozwiń
mało kreatywna nauczycielka
mało kreatywna nauczycielka (12 września 2017 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
cyt. "Uczniowie realizują podstawę programową kształcenia ogólnego dla danego typu szkoły, nie zaś podręcznik." Kto wobec tego skasował potężne pieniądze na darmowy podręcznik, który jak się okazuje, wcale nikomu nie jest potrzebny?
 Mnie jest potrzebny. Nie chce mi się wymyślać lekcji dla dziatwy, więc lecę podręcznikiem. Wszyscy koledzy i koleżanki czekamy jak kania dżdżu aż przyjdzie.
Rozwiń
Gość
Gość (12 września 2017 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Są szkoły które pomimo posiadania podręczników do tej pory nie wydała ich uczniom, bo nie było czasu na wprowadzenie ich na stan biblioteki. To też wina MEN?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!