Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 marca 2019 r.
19:52

Niezwykła konstrukcja na Starym Mieście. Tak Lublin zmienia się w przedwojenny Słupsk

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 3 A A

Od poniedziałku na Starym Mieście w Lublinie kręcone będą zdjęcia do filmu biograficznego „Zieja” poświęconego jednej z barwniejszych postaci polskiego Kościoła. Premiera spodziewana jest jeszcze w tym roku. Wkrótce mają się też rozpocząć prace nad filmem „Lublinerzy”, który powinniśmy zobaczyć mniej więcej za rok.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już w weekend uważni spacerowicze mogli wypatrzeć na Starym Mieście elementy scenografii, dzięki której Lublin wcieli się w rolę powojennego Słupska. To jedno z miejsc, które znalazły się na życiowej drodze ks. Jana Ziei, głównego bohatera nowego filmu Roberta Glińskiego.

– To opowieść o niezwykłej postaci, o księdzu, który miał bardzo duże znaczenie dla polskiej inteligencji – mówi Grzegorz Linkowski, który odpowiada w Urzędzie Miasta za współpracę z ekipami filmowymi. W roli młodego księdza zobaczymy Mateusza Więcławka, w dojrzalszym etapie życia w rolę duchownego wcieli się Andrzej Seweryn. W obsadzie jest także Zbigniew Zamachowski, Sławomir Orzechowski i Sonia Bohosiewicz. – Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będziemy mogli się cieszyć premierą filmu.

W poniedziałek kręcone będą sceny, w których ks. Zieja zaraz po wojnie obejmuje parafię w Słupsku. – Będzie tu scena obrony mieszkańców tych ziem przed barbarzyńcami sowieckimi – mówi Linkowski.

W filmie zagra nie tylko Stare Miasto. W skansenie nagrywana ma być scena z młodości duchownego. – Kluczowa będzie scena w archikatedrze: sąd nad młodym Zieją, który po raz pierwszy wszedł w kolizję ze swoimi przełożonymi biskupami – zdradza Linkowski. – Spowiadał kobietę, która próbowała popełnić samobójstwo, potem ona je popełniła, a on ją pochował.

Duchowny, o którym opowiada film był znany z charyzmatycznych kazań oraz życiowego motta „nigdy nie zabijaj nikogo”. Był m.in. kapelanem Armii Krajowej, a po wojnie współtworzył Komitet Obrony Robotników.

Kolejna produkcja już wkrótce

Niebawem w Lublinie kręcony ma być również film dokumentalny „Lublinerzy” mający być opowieścią o potomkach lubelskich Żydów, którzy poszukują swoich korzeni. Reżyser zainspirował się historiami zasłyszanymi w 2017 r. podczas zjazdu zorganizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zajmujący się dokumentacją historii lubelskich Żydów i pogromu zgotowanego im przez Niemców.

– To spotkanie było niebywale emocjonalne, a w filmie emocja się liczy najbardziej. Więc już wtedy zaczęła kiełkować we mnie taka myśl, żeby zrobić film o Lublinie, mieście rodzinnym wielu ludzi, których historia wypisała z tej przestrzeni. Mamy obowiązek opowiadania o tym, co było, a czego nie ma – mówi reżyser Andrzej Titkow. – Nic nie będziemy udawać. Lublin będzie Lublinem. Chcę go pokazać w dwóch odsłonach: historycznej, czyli miasto, którego nie ma, oraz współczesnej, czyli miasto, które tętni życiem, jest otwarte i wpisuje starą tradycję w nową historię.

Zdjęcia do „Lublinerów” powinny się zacząć i zakończyć w tym roku. Kiedy będzie premiera? – W marcu przyszłego roku, albo na początku kwietnia – spodziewa się Titkow, którego film dostanie finansowe wsparcie z kasy miasta w ramach Lubelskiego Funduszu Filmowego. – Bohaterowie są spoza Polski, produkcja będzie kosztowna – wyjaśnia Linkowski.

Lubelski Fundusz Filmowy ma 10 lat

Przez dziesięć lat istnienia Lubelskiego Funduszu Filmowego władze miasta dopłaciły do różnych produkcji 4 mln zł. – Te pieniądze najlepiej promowały miasto – twierdzi prezydent Krzysztof Żuk. Przy wsparciu samorządu Lublina powstały m.in. takie filmy jak „Volta” Juliusza Machulskiego, „Panie Dulskie” Filipa Bajona, czy „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego inspirowany prawdziwą historią lubelskiego nauczyciela, który z obawy przed utratą pracy zataił przed wszystkimi, że traci wzrok.

Niebawem w Lublinie kręcony ma być również film dokumentalny „Lublinerzy” w reżyserii Andrzeja Titkowa (w środku)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motoparada Klasyków w Zamościu przyciągnęła tłumy miłośników czterech kółek z całego regionu
Zdjęcia
galeria

Motoparada Klasyków w Zamościu przyciągnęła tłumy miłośników czterech kółek z całego regionu

Roztoczańskie Muzeum PRL zaprosiło do Zamościa miłośników starych samochodów i motocykli na "Speed Car 1-MajowąMotoparadę Klasyków". To motoryzacyjno-patriotyczne wydarzenie zgromadziło ponad dwieście unikatowych pojazdów, w tym zarówno kultowe modele z okresu PRL, jak i samochody z lat 90.

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zdobył Częstochowę!
Zdjęcia
galeria

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zdobył Częstochowę!

Kolejny mecz i kolejna wygrana lubelskich żużlowców. Po dwóch meczach na własnym stadionie Bartosz Zmarzlik wraz z kolegami cieszyli się z wyjazdowej wygranej nad Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa

Gnał jak szalony. Stracił prawo jazdy i 5 tysięcy złotych!

Gnał jak szalony. Stracił prawo jazdy i 5 tysięcy złotych!

Aż 5 tysięcy złotych mandatu, zatrzymane prawo jazdy i 15 punktów karnych – to konsekwencje przewinienia, jakiego w niedzielę dopuścił się w Celejowie 41-letni kierowca forda.

Trenerski dwugłos po meczu Wisły Płock z Motorem Lublin

Trenerski dwugłos po meczu Wisły Płock z Motorem Lublin

Piłkarze Motoru Lublin w meczu 31. kolejki Fortuna I ligi przegrali w Płocku z Wisłą 0:1. Zespół trenera Mateusza Stolarskiego spadł na ósme miejsce w ligowej tabeli. - Jeżeli chcemy dalej liczyć się w walce o najwyższe cele, musimy być bezwzględni w ostatnich trzech spotkaniach. Kolejny mecz już w piątek i mam nadzieję, że szybką odpowiedź dostaniemy i szybko zareagujemy - powiedział po niedzielnym spotkaniu szkoleniowiec lubelskiej drużyny.

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

W wyjazdowym spotkaniu Motor Lublin przegrał z Wisłą Płock 0:1. Gola na wagę trzech punktów strzelił dla gospodarzy Słowak Jakub Grić. Porażka sprawiła, że miejsce w szóstce oddaliło się od Motoru

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek
Zdjęcia/Wideo
galeria

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek

Niedzielny finał Orlen Pucharu Polski kobiet pomiędzy KGHM MKS Zagłebie Lubin oraz MKS FunFloor był kolejnym jednostronnym meczem

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

O godzinie 16.30 Orlen Oil Motor Lublin powalczy o kolejną wygraną w PGE Ekstralidze. Tym razem Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa.

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Nowa rada miasta oraz burmistrz Krzysztof Staruch, którzy rozpoczną urzędowanie 7 maja będą pracować z budżetem uchwalonym jeszcze w poprzedniej kadencji. I chociaż może on być zmieniany w trakcie roku budżetowego, to część zadań jest już w trakcie realizacji i zostaną w najbliższych miesiącach dokończone.

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty