niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Niższe opłaty za przedszkola dla rodzin wielodzietnych

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Rodziny wielodzietne mają dostać od nowego roku ulgi w opłatach za miejskie przedszkola w Lublinie (
Rodziny wielodzietne mają dostać od nowego roku ulgi w opłatach za miejskie przedszkola w Lublinie (

Rodziny wielodzietne mają dostać od nowego roku ulgi w opłatach za miejskie przedszkola w Lublinie. W czwartek okaże się, jak duże będą to zniżki. Rada Miasta ma rozpatrzyć dwa projekty uchwał w tej sprawie.

Większe szanse ma projekt przygotowany przez prezydenta Lublina obejmujący łącznie 1273 dzieci. Proponuje on przyznanie zniżek rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci w wieku do 18 lat (lub 25, o ile dziecko nadal się uczy). Rodziny te za jedno dziecko uczęszczające do przedszkola płaciłyby o 20 proc. taniej. Mając na utrzymaniu także drugiego przedszkolaka, dostaliby na niego 80 proc. zniżki, zachowując jednocześnie 20 proc. ulgi na pierwsze dziecko. Obie te ulgi zachowywaliby też posyłając do przedszkola trzecie i każde kolejne dziecko. Wówczas byłyby one całkowicie zwolnione z opłat. Koszt tego systemu zniżek wyniósłby 436 tys. zł.

Możliwe, że system ten nieco się zmieni. Poprawkę jednogłośnie zasugerowała prezydentowi działająca w radzie Komisja ds. Rodziny. Nie zmienia ona definicji rodziny uprawnionej do ulgi, ale inaczej określa zniżkę: za pierwsze i każde kolejne dziecko byłoby to 70 proc.

Inny system ulg proponują radni klubu PiS, którzy swój projekt złożyli jako pierwsi. W ich wersji każda rodzina posyłająca przedszkola dwoje dzieci miałaby 75 proc. zniżki na drugie dziecko. A za trzecie i każde kolejne, ulga wynosiłaby aż 100 proc.

Ratusz szacuje, że projekt PiS jest droższy (601 tys. zł) i daje ulgi jedynie dla 754 dzieci. Prezydent wylicza, że system zaproponowany przez PiS byłby niedostępny m.in. dla 626 rodzin z trojgiem dzieci, z których jedno chodzi do przedszkola, czy 105 z czworgiem dzieci, z których tylko jedno jest przedszkolakiem. Ratusz szacuje, że spośród rodzin mających troje lub więcej dzieci, aż 77 proc. ma w przedszkolu tylko jedno dziecko.

Obydwa systemy dotyczyłyby opłat za pobyt dziecka przekraczający darmową, pięciogodzinną podstawę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
Samotniewychowująca
Marta
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 lipca 2016 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
prywatne przedszkole p.w. matki bożej brzmiennej przy ul. wichrowej krakowie oferuję bardzo dobrą ofertę dla rodzin 3+ m.in możliwość wykupienia tańszych obiadów, a od godz. 7:30 do 12:30 można pozostawić dziecko w przedszkolu za darmo! według mnie to bardzo dobra oferta i duża pomoc dla osób z kartą dużej rodziny! wiećje informacji znajdziecie tutaj: ******przedszkolembb.pl/dla-rodzica/oferta-dla-rodzin-3
Rozwiń
Samotniewychowująca
Samotniewychowująca (21 października 2012 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z matkami samotnie wychowującymi np. 2-je dzieci, które maja do opłacenia wyszstkich rachunków tylko jedną pensję a żadne dodatkowe zasiłki jej nie przysługują bo przekracza te marne 500 zł na osobę. Niech ktoś z rządzących weźmie sobie moją pensję opłaci wszystkie rachunki które pożerają moją całą wypłatę a na wyżywienie zostaję mi 400 zł z alimentów a chodzę prawie wszędzie na piechote bo samchodu nie posiadam a na bilety MPK też już mi nic nie zostaje. Mój pracodawca twierdzi, że na warunki lubelskie i tak dobrze nam płaci a rządzący uczepili się pomagać leserom którzy nie pracują ale na alkohol i papieroski mają albo rodzinom wielodzietnym które w większości wypadków też mają dwie pensje. Ludzie my MATKI SAMOTNIE WYCHOWUJĄCE DZIECI TEŻ TU MIESZKAMY I MUSIMY SOBIE SAME RADZIĆ!
Rozwiń
Marta
Marta (18 października 2012 o 08:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='młodywykształcony' timestamp='1350514835' post='684906']
Jak to tańsze dla bjednych ? Dlaczego państwo karze mnie za to że jestem bardziej pracowity, inteligentny, zaradny, przezorny i przedsiębiorczy? Dlaczego ja musze płącic za prywatne przeczkole a bjedaki nie ? To końcu ja genetuje zyski tego kraju płacąc duze podatki.
[/quote]
Ty "wykształcony" - Ty się najpierw zasad pisowni polskiej na poziomie szkoły podstawowej naucz a dopiero potem bierz się za pisarstwo!
Rozwiń
kosik
kosik (18 października 2012 o 07:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech Panowie Radni zajmą się zniżkami w komunikacji miejskiej Rodzina 3 plus -w Kraśniku już myślą u nas jak wyjdzie .Na kiedy?
Rozwiń
iya
iya (18 października 2012 o 06:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...jak to w Lublinie mamy podział na dzieci z miejskich i prywatnych przedszkoli. Każdy wie że w miejskich było mało miejsc i część ludzi MUSIAŁA wysłać dzieci do prywatnych przedszkoli a syt materialna rodzin mogła być taka sama. Odnoszę wrażenie że urzędnicy chcą znowu coś załatwić dla siebie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!