wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Noc Kultury subiektywnie: Mamy się czym chwalić

Dodano: 4 czerwca 2017, 19:48
Autor: Dominik Smaga

Bardzo miła dla oka i nad wyraz fotogeniczna była tegoroczna edycja Nocy Kultury pokazująca Lublin takim, jakim chciałoby się go widzieć częściej.

Przepięknie wyglądała kwitnąca Brama Rybna, wieżę ciśnień chciałoby się mieć już na stałe, ale taką prawdziwą. I na dłużej chciałoby się też zatrzymać balony, które wraz ze swymi wyrazistymi pasażerami cieszyły oko na ulicy Grodzkiej.

Na dobre można było się zanurzyć w przestrzeni ul. Furmańskiej z jej lampionowymi miniaturami kamienic, obfotografowywaną do granic wytrzymałości rybą, która utknęła w bramie kamienicy i całą resztą świecących konstrukcji, które zaczarowały ten mało popularny zakątek Starego Miasta. Nie tylko zaczarowały, ale i otwierały oczy na istnienie przestrzeni tak prozaicznej, a dającej się odmienić w miejsce tak ciekawe. To lekcja na przyszłość, że warto szukać miejsc do odmiany. Dobrze by było odrobić teraz pracę domową.

Inną lekcję odrobili organizatorzy, którzy nie rozwlekali atrakcji jak wtedy, gdy namawiali na spacer wzdłuż al. Unii Lubelskiej, co niepotrzebnie wydłużało dystans, a pokonana droga nie była sowicie wynagrodzona atrakcjami. Tegoroczna edycja była skupiona na Starym Mieście, a atrakcje były skondensowane w stopniu dającym widzowi uczucie sytości.

Szkoda psuć tę laurkę, ale nie da się przemilczeć tego, że Centrum Spotkania Kultur zrobiło sobie wizerunkową krzywdę wieszając na fasadach staromiejskich kamienic dwie olbrzymie reklamy: jedną dotyczącą bieżącego wydarzenia, drugą anonsującą wrześniowe.

Zabytkowe kamienice w zabytkowym sercu miasta potraktowano jak stację trafo na peryferyjnym osiedlu. Zabrakło tu dobrego smaku, a po wszystkim również taktu, bo choć reklamy szybko zdjęto pod naporem krytyki, to dyrektor CSK zamiast zwyczajnie przeprosić stwierdził, że „zaistniała sytuacja to doskonały moment do zadania pytania o naszą wspólną przestrzeń”. To nowatorskie: narozrabiać i uznać to za okazję do dyskusji o manierach.

Wpadka z reklamami ma też swoją dobrą stronę. Pokazała, że obok estetycznej krzywdy wciąż nie przechodzimy obojętnie i że wciąż mamy co szpecić, zatem mamy się też czym chwalić.

SONDA
Liczba głosów: 358

Jaką ocenę wystawiłbyś w tym roku organizatorom Nocy Kultury?

25.7 %
6
24.86 %
5
22.91 %
4
9.5 %
3
8.66 %
2
8.38 %
1

WIDEO

Czytaj więcej o: Noc Kultury
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 czerwca 2017 o 23:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak by nie patrzeć każdy znalazł coś dla siebie ale moim zdaniem organizatorzy nie postarali się w tym roku i jako służbę informacyjną pobrali kto się zgłosił... Miałem przyjemność w tym roku zaobserwować taką sytuację na moście kultury. Pytam się takiego gościa w żółtej kamizelce zesłużby informacyjnej co robiła tam chyba za ochronę czy jest tu służba sprzątająca bo ktoś rozbił butelkę obok ludzi co skakali pod sceną na moście kultury a ten: "yyyy... ja to nie wiem bo ja to tu... yyy...." To się pytam gościa to w takim razie po co on tu jest to się dowiedziałem że on ma tu stać. Potem przyszła pani w takim samym kubraczku i patrzyła na to szkło przez kilka minut, powiedziała żeby nie dotykać bo się można pokaleczyć. WOW... Po jakimś czasie jak piwo wyschło a szkło już podeptane przez ludzi przyszedł pan z szufelką i to zabrał. Ekspresowe działanie w nagłych sprawach i służba pseudoinformacyjna to jedyne moim zdaniem dostrzegalne wady tej imprezy. A co do alkoholu i KULTURY picia... Ludzie piją na wszystkich imprezach masowych więc nie ma co się dziwić.
Rozwiń
Gość
Gość (6 czerwca 2017 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim skromnym zdaniem niestety tegoroczna noc kultury była rozczarowująca porównując do np. roku poprzedniego. Ok baloniki miło, ale szczerze w zeszłym roku ta karuzela i ogólnie Kowalska robiła furorę w tym roku te pseudo ośmiornice - no cóż. W zeszłym roku plac rybny i ta figura z lodu - fajny pomysł. Na tak balony, kwiaty na bramie rybnej i koncert pod trybunałem, koncert Smolika i koncert inspiracją Panem Kleksem chociaż ja nie widziałam tam tej inspiracji. Na minus - ośmiornice, motylki - wyglądało to naprawdę źle, bardzo krótko atrakcje dla dzieci.
Rozwiń
Gość
Gość (5 czerwca 2017 o 10:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
im więcej światła tym większa kultura
Rozwiń
Gość
Gość (5 czerwca 2017 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie róbcie se jej nazywajuąc kicz SZTUKA! Od lat 1980 - tych CI SAMI BEZRADNI LUDZIE pierdzą w stołki bez najmniejszych efektów estetycznych. "PIEKNE DEKORACJE" to chyba wykonali NIEPEŁNOSPRAWNI INTELEKTUALNIE i podobne sa do REMONTU SASKIEGO - ktoś zgarnął gruba kasę za KICZ nie dosć, ze z alejkami, to jeszcze za KULture!
Rozwiń
Gość
Gość (4 czerwca 2017 o 23:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To faktycznie menda z dyrektora csk. "Przepraszam" by wystarczyło. I oczywiście , żeby juz nie mial takich glupich pomysłów z tymi szmatami reklamowymi
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!