Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 grudnia 2017 r.
16:40

Nominat ministra Ziobry wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora jsz
16 22 A A
Sąd Apelacyjny w Lublinie
Sąd Apelacyjny w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie zaakceptował kandydata na swojego zastępcę, wskazanego przez Zbigniewa Ziobrę. Fotel wiceprezesa lubelskiej apelacji ma objąć sędzia Jerzy Daniluk, obecny prezes Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To oznacza bliski finał kadrowego kryzysu, który od kilku tygodni dotyka SA w Lublinie. Na początku listopada ze stanowiskiem pożegnał się wiceprezes tego sądu, Cezary Wójcik. Minister odwołał sędziego faksem, nie podając żadnego uzasadnienia. Cezary Wójcik został odwołany przed upływem połowy kadencji.

Minister Ziobro skorzystał z uprawnień, jakie dała mu znowelizowana ustawa o ustroju sądów powszechnych. Zgodnie z jej zapisami szef resortu sprawiedliwości może bez uzasadnienia odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów. Ma na to pół roku od wejścia w życie ustawy. Termin mija na początku lutego 2018 r. Ustawa nie pozwala jednak ministrowi na samodzielne powołanie wiceprezesa sądu. Zbigniew Ziobro może to zrobić tylko na wniosek prezesa danej jednostki.

Sędzia Krzysztof Szewczak, prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie przedstawił więc ministrowi troje kandydatów na nowego wiceprezesa. Wszyscy to doświadczeni sędziowie lubelskiej „apelacji”. Żaden z nich nie zyskał jednak aprobaty ministra.

W reakcji na te wydarzenia, sędziowie SA w Lublinie przyjęli specjalną uchwałę, w której sprzeciwiają się narzucaniu propozycji kadrowych przez resort sprawiedliwości.

Pomimo tego Zbigniew Ziobro przedstawił własnego kandydata na wiceprezesa SA Lublinie. To sędzia Jerzy Daniluk, karnista z Sądu Okręgowego w Lublinie. Aktualnie pełni funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej. Kandydata oceniało Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Sędzia Daniluk odpowiadał na pytania, po czym członkowie kolegium przedstawili prezesowi swoje opinie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nie były one zbyt pozytywne, ale prezes Szewczak przyjął propozycję Zbigniewa Ziobry.

– Prezes zwrócił się do ministra z wnioskiem o powołanie sędziego Daniluka na stanowisko wiceprezesa sądu – informuje Barbara Du Château, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Zmiany w sądowych kadrach nie ograniczyły się do lubelskiej „apelacji”. W połowie grudnia minister sprawiedliwości odwołał wiceprezesa Sądu Okręgowego w Lublinie, sędziego Piotra Morelowskiego. Swoje funkcje stracili również drugi z wiceprezesów – Przemysław Grochowski, a także prezes SO w Lublinie, Jerzy Rodzik. Decyzje o odwołaniu sędziów tradycyjnie już przesłano faksem, bez jednego zdania uzasadnienia.

>>>

Zobacz także: Sędziowie z Lublina protestują przeciwko odwołaniom prezesów sądów

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 grudnia 2017 o 08:38
Jasne to jest z nadania hrabiego Biereckiego ,sławnego przekręta i senatora w jednej osobie.Bierecki tym sposobem będzie chroniony!
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 22:51
"Jak tak patrzę na waszą pracę, to – gdyby nie było Czerwonej Armii – to przez tydzień i was by nie było. (…) wystrzelaliby was jak kuropatwy" - powiedział kat i morderca Polaków STALIN do namaszczonych delegatów PKWN na konferencji moskiewskiej w październiku 1944. No i się wtedy w Polsce zaczęło... polowania w wykonaniu AL, KBW, LWP, UB, ZOMO, ORMO... swingowane procesy żołnierzy wracających z Zachodu i kary śmierci dla tych, co bronili Ojczyzny. Czy po 73 latach będzie wreszcie szansa to rozliczyć.
Avatar
Marian / 28 grudnia 2017 o 22:43
To Państwo z Mafii i z Ubecji nie będą już mieli żadnych przywilejów? Kto na to pozwolił? 
Avatar
smutek / 28 grudnia 2017 o 22:40
AB napisał:
Koleżanka z pracy przeżyła wczoraj szok. Szanowny tatuś Jej dzieci zapłacił po dwóch latach alimenty. Ministrze Ziobro bardzo dziękuję w imieniu koleżanki i innych samotnych Mam. Ja też dziękuję Panu Ziobrze, że w końcu zapłacił te zaległe alimenty. Myślę, że może w końcu, Pan minister zacznie płacić regularnie.
 Zacięła ci się płyta, że cały czas o tym samym? A koleżanka jakby nie dawała du.y byle komu to nie musiałaby walczyć teraz  o alimenty. 
Avatar
AB / 28 grudnia 2017 o 22:36
Koleżanka z pracy przeżyła wczoraj szok. Szanowny tatuś Jej dzieci zapłacił po dwóch latach alimenty. Ministrze Ziobro bardzo dziękuję w imieniu koleżanki i innych samotnych Mam. Ja też dziękuję Panu Ziobrze, że w końcu zapłacił te zaległe alimenty. Myślę, że może w końcu, Pan minister zacznie płacić regularnie.
Avatar
AB / 28 grudnia 2017 o 22:35
Koleżanka z pracy przeżyła wczoraj szok. Szanowny tatuś Jej dzieci zapłacił po dwóch latach alimenty. Ministrze Ziobro bardzo dziękuję w imieniu koleżanki i innych samotnych Mam. Ja też dziękuję Panu Ziobrze, że w końcu zapłacił te zaległe alimenty. Myślę, że może w końcu, Pan minister zacznie płacić regularnie.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 22:27
może bez uzasadnienia odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów
Avatar
M. / 28 grudnia 2017 o 22:06
Nie ważne czy ma kwalifikacje, ważne żeby był swój. Już to przerabialiśmy. Niestety, niektórzy nie pamiętają, jak sądzono na polityczne zamówienie.
Avatar
M. / 28 grudnia 2017 o 22:03
Ciekawe, czy jeśli samotna mama albo maltretowana żona będzie chciała wystąpić do sądu przeciwko komuś z PiS, czy też jej dobrze pójdzie. 
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 21:48
Koleżanka z pracy przeżyła wczoraj szok. Szanowny tatuś Jej dzieci zapłacił po dwóch latach alimenty. Ministrze Ziobro bardzo dziękuję w imieniu koleżanki i innych samotnych Mam
Avatar
Gość / 29 grudnia 2017 o 08:38
Jasne to jest z nadania hrabiego Biereckiego ,sławnego przekręta i senatora w jednej osobie.Bierecki tym sposobem będzie chroniony!
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 22:51
"Jak tak patrzę na waszą pracę, to – gdyby nie było Czerwonej Armii – to przez tydzień i was by nie było. (…) wystrzelaliby was jak kuropatwy" - powiedział kat i morderca Polaków STALIN do namaszczonych delegatów PKWN na konferencji moskiewskiej w październiku 1944. No i się wtedy w Polsce zaczęło... polowania w wykonaniu AL, KBW, LWP, UB, ZOMO, ORMO... swingowane procesy żołnierzy wracających z Zachodu i kary śmierci dla tych, co bronili Ojczyzny. Czy po 73 latach będzie wreszcie szansa to rozliczyć.
Avatar
Marian / 28 grudnia 2017 o 22:43
To Państwo z Mafii i z Ubecji nie będą już mieli żadnych przywilejów? Kto na to pozwolił? 
Avatar
smutek / 28 grudnia 2017 o 22:40
AB napisał:
Koleżanka z pracy przeżyła wczoraj szok. Szanowny tatuś Jej dzieci zapłacił po dwóch latach alimenty. Ministrze Ziobro bardzo dziękuję w imieniu koleżanki i innych samotnych Mam. Ja też dziękuję Panu Ziobrze, że w końcu zapłacił te zaległe alimenty. Myślę, że może w końcu, Pan minister zacznie płacić regularnie.
 Zacięła ci się płyta, że cały czas o tym samym? A koleżanka jakby nie dawała du.y byle komu to nie musiałaby walczyć teraz  o alimenty. 
Avatar
AB / 28 grudnia 2017 o 22:36
Koleżanka z pracy przeżyła wczoraj szok. Szanowny tatuś Jej dzieci zapłacił po dwóch latach alimenty. Ministrze Ziobro bardzo dziękuję w imieniu koleżanki i innych samotnych Mam. Ja też dziękuję Panu Ziobrze, że w końcu zapłacił te zaległe alimenty. Myślę, że może w końcu, Pan minister zacznie płacić regularnie.
Avatar
AB / 28 grudnia 2017 o 22:35
Koleżanka z pracy przeżyła wczoraj szok. Szanowny tatuś Jej dzieci zapłacił po dwóch latach alimenty. Ministrze Ziobro bardzo dziękuję w imieniu koleżanki i innych samotnych Mam. Ja też dziękuję Panu Ziobrze, że w końcu zapłacił te zaległe alimenty. Myślę, że może w końcu, Pan minister zacznie płacić regularnie.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 22:27
może bez uzasadnienia odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów
Avatar
M. / 28 grudnia 2017 o 22:06
Nie ważne czy ma kwalifikacje, ważne żeby był swój. Już to przerabialiśmy. Niestety, niektórzy nie pamiętają, jak sądzono na polityczne zamówienie.
Avatar
M. / 28 grudnia 2017 o 22:03
Ciekawe, czy jeśli samotna mama albo maltretowana żona będzie chciała wystąpić do sądu przeciwko komuś z PiS, czy też jej dobrze pójdzie. 
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 21:48
Koleżanka z pracy przeżyła wczoraj szok. Szanowny tatuś Jej dzieci zapłacił po dwóch latach alimenty. Ministrze Ziobro bardzo dziękuję w imieniu koleżanki i innych samotnych Mam