czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nowa zajezdnia autobusowa powstanie koło Czechowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 września 2014, 06:30
Autor: Dominik Smaga

Wiosną ma zostać uruchomiona nowa zajezdnia autobusowa przy ul. Stefczyka. Dzięki niej MPK chce oszczędzić na kosztach paliwa. Spółka już kompletuje niezbędne dokumenty.

Nowa zajezdnia pomieści blisko 60 autobusów. Powstanie tu stacja paliw oraz hala, w której pojazdy będą przechodzić codzienne, rutynowe przeglądy. Będzie tu również myjnia dla autobusów oraz warsztat do prowadzenia bieżących napraw pojazdów.

- Trwa już przygotowywanie hali, konieczne będzie także utwardzenie placu postojowego - informuje Weronika Opasiak, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Do mieszczącego się tu budynku już przeprowadził się Zakład Działalności Pomocniczej, który zajmuje się m.in. reklamą na pojazdach, plakatami w autobusach i posiada też tzw. grupę przystankową odpowiedzialną za wywieszanie rozkładów jazdy.

Zajezdnia powstanie na działce przy Stefczyka 40, którą w lipcu ubiegłego roku MPK kupiło od spółki Ruch za 4 miliony zł. Ta transakcja przekreśliła niepokojące mieszkańców Czechowa plany jednego z przedsiębiorców, który w tym miejscu chciał gromadzić odpady.

Dlaczego MPK zdecydowało się na budowę nowej bazy? Rzeczniczka wyjaśnia, ze zdecydowała o tym logistyka i wyliczenia kosztów. - Zależy nam na tym, by oszczędzić na tzw. kilometrach dojazdowych - tłumaczy Opasiak.

Teraz wszystkie autobusy muszą dojechać na swoje przystanki początkowe z zajezdni mieszczącej się przy ul. Grygowej. Na przykład autobus, który ma obsługiwać linię 15 ma "do pracy” prawie 11 km drogi. Biorąc pod uwagę to, że takie trasy dojazdowe musi pokonać wiele autobusów i że odbywa się to codziennie łatwo wyobrazić sobie, jak dużo pieniędzy traci MPK spalając paliwo przy takich dojazdach. - Mało ekonomiczne jest jechać na drugi koniec miasta, by stamtąd rozpocząć kurs - przyznaje rzeczniczka. - Dlatego myślimy, by do zajezdni na Czechowie skierować w pierwszej kolejności te linie, które rozpoczynają kursy na pętli przy ul. Paderewskiego.

Kolejny argument miejskiego przewoźnika to planowane oddanie do użytku nowej zajezdni trolejbusowej, która do końca tego roku powinna zostać zbudowana przy ul. Pancerniaków, tuż obok istniejącej zajezdni autobusowej. - To tu przeniesie się Zakład Trolejbusowy ze wszystkimi trolejbusami. Trudno wysyłać wszystkie wozy z jednego miejsca. Przy istnieniu kilku zajezdni jest to po prostu dużo łatwiejsze - mówi Opasiak. - Dlatego od dawna myślimy o pozyskaniu jeszcze kilku działek pod podobne place postojowe dla autobusów i trolejbusów.
  Edytuj ten wpis
coolEjaż
gig
jo
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

coolEjaż
coolEjaż (8 września 2014 o 20:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A tak w ogóle: to czy nie lepiej było zrobić takiej zajezdni na Felinie zamiast Grygowej? Przecież np.z Felina dużo autobusów i trolejbusów zaczyna swoją trasę. Podobnie jest na Węglinie...-czemu tam nie zrobią zajezdni ?

Rozwiń
gig
gig (8 września 2014 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Taniej będzie uwzględnić trasę dojazdu w rozkładzie przy wyjeździe z zajezdni i zabierać ludzi na dojazdach.Ludzie byliby zadowoleni i przewoźnicy mieliby mniejsze straty! Jest jedno ale i wabi się ZTM Lublin bo nie chce płacić za dojazdy i to nie tylko MPK.

Rozwiń
jo
jo (8 września 2014 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

po co było sprzedawać Helenów,wystarczyło trochę zmniejszyć teren.Ale nasi decydenci i planiści widzą tylko beton

Rozwiń
Zdzichu
Zdzichu (8 września 2014 o 08:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Działka za 4mln plus budowa infrastruktury ma wyjść taniej niż 11km ciekawe...

Zadje mnie się, że prędzej komuś nie chciało się jeździć na Grygową do roboty niż te rzekome oszczędności są warte.

Rozwiń
pin
pin (8 września 2014 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zajezdni przy Kraśnickiej wkrótce nie będzie.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!