niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Nowy akademik UMCS przy ul. Pagi. Zamieszkają studenci z zagranicy

Dodano: 7 sierpnia 2015, 14:31
Autor: Dominik Smaga

Fot. Maciej Kaczanowski
Fot. Maciej Kaczanowski

Nowy akademik UMCS może powstać na działce przy ul. Pagi obok skrzyżowania z Głęboką. Uczelnia właśnie uzyskała od Urzędu Miasta decyzję lokalizacyjną. Budynek planowany jest głównie z myślą o studentach zagranicznych

Z naszych informacji wynika, że pomimo bogatej oferty akademików i dostępności stancji w Lublinie jest zapotrzebowanie na mieszkania w akademikach – wyjaśnia Aneta Adamska z Biura Prasowego w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. – Zapotrzebowanie jest zwłaszcza wśród obcokrajowców, szczególnie Ukraińców, których liczba na naszej uczelni wciąż rośnie.

W zeszłym roku na UMCS studiowało 649 zagranicznych studentów. W tym roku jest ich niemal dwukrotnie więcej (dokładnie 1113), a ponad 84 proc. obcokrajowców studiujących na największej lubelskiej uczelni to właśnie Ukraińcy.

To dlatego uniwersytet przymierza się do budowy nowego domu studenckiego. Miałby on stanąć na zachwaszczonym terenie zwanym przez studentów „Kambodżą” (na zdjęciu). Mowa o bardzo rozległej działce, która ciągnie się od ul. Pagi aż do budynków Wydziału Artystycznego UMCS. Pod nowy akademik przeznaczona miałaby być część tej nieruchomości znajdująca się najbliżej ul. Pagi. Właśnie ten teren wskazała uczelnia występując do miasta o decyzję lokalizacyjną. – Była nam potrzebna do tego, abyśmy mieli rozeznanie, czy taki obiekt możemy w tym miejscu postawić – dodaje Adamska.

Ratusz uznał, że uczelnia może tu zbudować akademik. W decyzji mowa jest o budynku z podziemnym parkingiem, zaś parter byłby przeznaczony na lokale komercyjne z zastrzeżeniem, że powierzchnia sprzedaży nie może przekroczyć 2 tys. mkw.

– Decyzja lokalizacyjna jest od 22 lipca decyzją ostateczną – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. Nie oznacza to jednak, że uczelnia może się od razu zabierać za budowę. – To dopiero jeden z dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku, gdy dany teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Decyzja Ratusza otwiera uczelni drogę do dalszych prac nad budynkiem. – Na razie jest za wcześnie, aby mówić o datach, projekcie, liczbie studentów i kosztach – zastrzega Adamska. Wiadomo za to, że uniwersytet nie jest zainteresowany wykładaniem pieniędzy na wzniesienie nowego akademika. – Obiekt ma być zbudowany ze środków pozauczelnianych przez zewnętrznego inwestora.

Czytaj więcej o: akademik Pagi
11
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

11
11 (11 sierpnia 2015 o 01:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy chodzi o "studentów" z tej zagranicy gdzie stawiają pomniki mordercom polskich dzieci, kobiet i staruszków ....a jednocześnie tej która jest najbardziej za-HIV-ionym krajem  Europie ?

Rozwiń
Gość
Gość (9 sierpnia 2015 o 19:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale po co stawiać nowy akademik? Wystarczyłoby zbudować oborę, bo w takim stanie będzie ten nowy akademik po miesiącu...
Rozwiń
Gość
Gość (7 sierpnia 2015 o 21:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wykształcenie dla obcokrajowców w Polsce też nie jest bezpłatne
Rozwiń
Gość
Gość (7 sierpnia 2015 o 21:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Chory system, po co mam nadmiar studentów z zagranicy na których trzeba łożyć?" Zamieszkanie w akademiku nie jest darmowe
Rozwiń
Gość
Gość (7 sierpnia 2015 o 16:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I kto za to płaci? Pani płaci, Pan płaci.. Społeczeństwo! Chory system, po co mam nadmiar studentów z zagranicy na których trzeba łożyć?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!