środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Nowy dworzec autobusowy w Lublinie. Nie będzie dużej części komercyjnej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 kwietnia 2015, 07:00
Autor: Dominik Smaga

Miasto bierze się za projekt nowego dworca autobusowego przy Młyńskiej, który przejmie rolę tego na Podzamczu. 100 tys. zł na ten cel mają w czwartek zarezerwować radni. Wiadomo już, że wbrew zapowiedziom miasto nie chce już w dworcu dużej części komercyjnej

Wspomniane pieniądze będą przeznaczone m.in. na badanie geologiczne gruntu, na którym stanąć ma nowe centrum komunikacyjne. Bez wiedzy o tym, jak należy budować fundamenty nie ma mowy o projektowaniu budynku. Koncepcję nowego dworca miasto zamierza wybrać w konkursie architektonicznym. – Możemy go ogłosić jesienią – zapowiada Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Budynek dworca znajdzie się w miejscu obecnego placu manewrowego przy Młyńskiej i dawnego budynku Dworca Południowego PKS.

Jeszcze dwa lata temu miasto zapowiadało, że budynek będzie mieć cztery kondygnacje, w tym jedną podziemną, a większość powierzchni (mowa była nawet o dwóch trzecich) zajmą lokale komercyjne, które miałyby zarabiać na utrzymanie obiektu. Teraz miasto rezygnuje z tego pomysłu. – Nie byłoby to dofinansowane przez Unię Europejską – wyjaśnia Dziuba.

W budynku powstaną najwyżej pomieszczenia, które będą mogły zostać wynajęte na przydatny na dworcu kiosk, czy punkt gastronomiczny. Komercyjne obiekty będą mogły powstać obok niego, na terenach, które zostaną wskazane w planie zagospodarowania terenu. Projekt takiego dokumentu może być gotowy pod koniec roku.

Wybierana w konkursie koncepcja obejmować ma także nowy plac ze stanowiskami dla autobusów. Takich miejsc ma być tu około 50, wszystkie będą zadaszone. Plac zajmie pozostałą część trójkątnego terenu, na którym teraz znajduje się m.in. punkt sprzedaży gazu, aż do nowego ronda (na zdjęciu). Miasto nie ma tu kompletu niezbędnych nieruchomości, część z nich stanowi np. własność... miasta Lubartów. Władze Lublina liczą na to, że odkupią od właścicieli działki, które w planie zagospodarowania terenu zostaną przeznaczone właśnie pod dworzec.

W planie zagospodarowania znaleźć mają się również zapisy mówiące o tym, jak rozwiązana zostanie komunikacja między istniejącym dworcem kolejowym, a planowanym autobusowym. Pewne jest to, że z jednego na drugi będzie można przejść przez pl. Dworcowy i ul. Gazową. Ale z wyznaczeniem miejsca na przejście podziemne lub kładkę kładki na razie jest problem.

– Kolej na razie poinformowała nas, że nie chce przejścia podziemnego – przyznaje Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. Czym uzasadniają to kolejarze? Ano tym, że ich zdaniem podróżni będą woleli iść nowym przejściem i będą... omijać główny budynek dworca PKP.

Według wczorajszych deklaracji władz miasta dworzec ma być gotowy w 2020 lub 2021 roku.
  Edytuj ten wpis
pyśka
jozef. Derkacz
henryk
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pyśka
pyśka (31 października 2016 o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niewidze tego dworca na drugim końcu miasta. Obecna lokalizacja jest doskonała wszędzie blisko i dużo autobusów komunikacji miejskiej. może lepiej było by zainwestować te pieniądze w odnowienie starego dworca a nie wywalać kupe kasy na wykupowanie gruntów. Sama codziennie z niego korzystam i po prostu lokalizacja pasuje mi pod każdym względem.
Rozwiń
jozef. Derkacz
jozef. Derkacz (14 czerwca 2015 o 08:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dworzec już powiny być wybudowany popieram pomysł żeby dworzec był koło pkp wszędzie tak a ci co myslo inaczej to chyba NIC nie rozbierajo powinien być taki sam dworzec jak w Krakowie stanowiska na górze i na dole teraz to nie żaden dworzec to jest sywf aż wstyd tyle ludzi z polski przyjedza nawet nie mam poczekalni nocnej ja czesto jedzie do Krakowa skończyć dyskusje i czas w koncu wybudować dworzec
Rozwiń
henryk
henryk (30 kwietnia 2015 o 17:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

całkowicie   zgadzam    się z internautą [nr 9] z godz 12.1 .Dlaczego w Lublinie robimy na  odp  .byle było szybko  i byle jak.Słusznie pisze internauta tam terenu jest mało dlatego należy zastanowić się nad starym Pks

Rozwiń
tellchar
tellchar (30 kwietnia 2015 o 15:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trasa Zielona od Piłsudskiego do Areny właśnie teraz jest w budowie.

Miasto pisze, że przeniesienie dworca będzie możliwe w 2020 roku, zatem resztę planowanych inwestycji do tego czasu da się zrobić

Rozwiń
sfdfsfsd
sfdfsfsd (30 kwietnia 2015 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

dla ciebie bez sensu a dla mnei z sensem i to bardzo, tylko niestety wszystko jest robione od dupy strony. Buduje sięinfrastrukture punktową a nie buduje się siecowej. 1 bez 2giej nie ma prawa sensownego bytu. Dworzec pks koło kolejowego to bardzo dobry pomysł. Tylko by to nie zakorkowało kompletnie tego już i tak zakorkowanego fragmentu miasta jest potrzebne dokończenie inwestycji infrastrukturalnych ( infra sieciowa)

1. Most na muzycznej by skomunikować centrum z... ( koniecna budowa natychmiast)

...2 . trasą zieloną od piłsudzkiego do stadionu Arena oraz... ( zbudować ten odcinek natychmiast)

.......3. od stadionu arena pociągnąć dalej 2 pasmówke aż do ul. Jana PAwła II

czyli nie mniej, nie więcej, po prostu wrócić do pierwotnego kształtu TRASY ZIELONEJ ( bo teraz zakłada ona tylko budowę pktu 2 bez pktu 3)

Ponadto konieczne jest skończenie obwodnicy środmiejskiej czyli 2 pasmówki idącej od MAKRO, krańcową aż do kunickiego i

4. spod kunickiego pociągnąc dalej 2 pasmówke przez byłe tereny wojskowe aż do 2 pasmówki przy LUBELLI.

Ponadto konieczna jest przebudowa zjazdu z pl. Bychawskiego do młyńskiej - teraz jest tam popitolony zawijaj z racji, że ktoś nie chciał sprzedać grunty pod inwestycje. zapłacić, załątwić i poprowadzić prosty 2 pasmowy łącznik.

Takie rowiązanie znacznie udrożni tamte rejony i skominikuje je z centrum.

JEsli tego nie będzie to w miescie zapanuje jeden wielki kibel po przenosinach dworca.

Tak w ogóle siezastanwiam bo na młyńskiej jest strasznie mało miejsca w porównaniu do tego co jest na ruskiej na dworzec, więc jak mniemam busy regionalne będą musiały przenieść się na Ruską do busów międzymiastowych.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!