czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nowy Ekobazar przy Lubartowskiej 77. Kiedyś była tu hala Lubelskiej Fabryki Wag

Dodano: 13 czerwca 2015, 07:30
Autor: am

W hali, gdzie kiedyś produkowano wagi, można nie tylko kupować, ale też oddawać przedmioty, które są już nam niepotrzebne (fot. Dorota Awiorko)
W hali, gdzie kiedyś produkowano wagi, można nie tylko kupować, ale też oddawać przedmioty, które są już nam niepotrzebne (fot. Dorota Awiorko)

Na meblach z palet można znaleźć prawdziwe perełki: tygielek, elektroniczną maszynę do pisania, akordeon, fotel, dewocjonalia. Tak dziś wygląda dawna hala produkcyjna Lubelskiej Fabryki Wag. Miejsce pod szyldem Lubartowska 77 funkcjonuje dopiero od kilku tygodni, ale plany na działalność ma dalekosiężne.

Na weekend starocia będą ustępować miejsca lokalnym producentom żywności. W tygodniu będą też warsztaty kulinarne (pieczenia pizzy, lepienia pierogów), łucznicze (powstaje drużyna – można się zapisywać), bębniarskie, gier planszowych, ceramiczne. Coś dla siebie znajdą też studiujący w Lublinie cudzoziemcy. Wieczorami będę tu mogli uczyć się polskiego w zamian za korepetycje ze swojego języka.

– Założenie jest takie, by codziennie działo się tutaj co innego – tłumaczy Agnieszka Zygiel z Lubartowskiej 77. – Chcemy nie tylko robić aukcje na rzecz Caritasu, ale też ściągać tutaj szkoły i przedszkola. Mamy instruktorów na miejscu oraz w Dąbrówce i Pryszczowej Górze pod Lubartowem.

W hali, gdzie kiedyś produkowano wagi, można nie tylko kupować, ale też oddawać przedmioty, które są już nam niepotrzebne. Cały dochód z ich sprzedaży zasili konto lubelskiej Caritas (datki trafiają prosto do puszki), a rzeczy mają ceny „wywoławcze”. Tygielek – 7 zł, akordeon – 300 zł, nowy żyrandol – 50 zł, obraz Świętej Rodziny – 0 zł.

– Liczymy na hojność ludzkich serc – mówi Andżelika Wójtowicz z Lubartowskiej 77. – Naszą akcję kierujemy też do firm. Można zrobić zbiórkę w miejscu po pracy i potem przywieźć do nas. Niestety, transportu nie zapewniamy.

Największe nadzieje dziewczyny z Lubartowskiej 77 pokładają w sobotnich Ekobazarach. Pierwszy odbędzie się za tydzień – 20 czerwca.

– Lista nie jest jeszcze zamknięta. Zapraszamy nie tylko producentów certyfikowanej żywności ekologicznej, ale także lokalnych rolników – mówi Agnieszka Zygiel.

Krótkie życie podobnej inicjatywy (Ekobazar przy ul. Grodzkiej funkcjonował tylko przez kilka miesięcy) nie zniechęca organizatorek przedsięwzięcia. – Tam nie było parkingu. U nas jest i to spory – podkreśla Zygiel.

Jest jeszcze jeden pomysł na wykorzystanie terenu przed halą. – Chcielibyśmy ściągnąć tu babcie, które strażnicy miejscy przeganiają z bazaru przy Ruskiej. Przygotujemy im stanowiska za symboliczną opłatę – dodaje.

Za inicjatywą Lubartowska 77 stoi Robert Niedziałek, lubelski biznesmen, współwłaściciel dużej firmy motoryzacyjnej.

Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 czerwca 2015 o 16:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapraszamy na stronę www.lub77.pl, w aktualnościach są szczegóły prowadzonych akcji
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2015 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy jest tam jaki email albo telefon żeby dowiedzieć się o asortyment, czy godziny otwarcia?
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2015 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy w soboty i niedziele też można kupować starocie? Bo skoro ustępują innym towarom to?
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2015 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
....ten zaprezentowany na zdjęciu obraz (dzieło Michała Anioła?) bardzo proszę zarezerwować dla mnie! Pojawie się w poniedziałek z "żywą gotówką" i dokonam zakupu bez względu na żądaną kwotę ...
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2015 o 09:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nawet niezły pomysł.Coś jak Emaus.Niektórzy uwielbiają takie graciarnie.Zawsze tam można coś fajnego znaleźć.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!