sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: O zdrowiu i grzybach na placu Litewskim


Stanowisko na pl. Litewskim przeżywało oblężenie, bo prezentacja zbiegła się w czasie z jesiennym wysypem grzybów (Fot. Maciej Kaczanowski)
Stanowisko na pl. Litewskim przeżywało oblężenie, bo prezentacja zbiegła się w czasie z jesiennym wysypem grzybów (Fot. Maciej Kaczanowski)

W sobotę ulicami Lublina przeszedł Marsz Różowej Wstążki. Jego uczestnicy apelowali do kobiet o wykonywanie regularnych badań profilaktycznych i rozpowszechnienie wiedzy o raku piersi.

Marsz przeszedł spod Ratusza na Plac Litewski. Uczestnikom niosącym różowe baloniki towarzyszyli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” oraz szczudlarze. Wszyscy uczestnicy festynu mogli skorzystać z porad specjalistów oraz możliwości zapisania się na badania mammograficzne i cytologiczne. Żeby pomóc oswoić lęk przed zabiegami, na Placu Litewskim obejrzeć można było sprzęt potrzebny kobietom w czasie leczenia raka i po mastektomii.

Jednym z wydarzeń towarzyszących Marszowi była także wystawa grzybów jadalnych i trujących przygotowana przez lubelski Sanepid. Jego stanowisko przeżywało oblężenie, bo prezentacja zbiegła się w czasie z jesiennym wysypem grzybów. Wielu zapalonych miłośników borowików i koźlarzy przyszło specjalnie po to, żeby zobaczyć, na jakie gatunki należy uważać. Szczególne zainteresowanie wywołała powodująca silne zatrucia pokarmowe lisówka pomarańczowa, którą bardzo łatwo pomylić z pieprznikiem jadalnym, zwanym pospolicie kurką.

Wiele osób przyglądało się także opieńce miodowej i dopytywało się o sposoby jej przyrządzenia. Niewiele osób wie, że ten niezwykle popularny i wydawałoby się w pełni bezpieczny grzyb w stanie surowym lub niedogotowanym może być trujący. Dlatego przed spożyciem zawsze należy go przez ok. 5 minut obgotować. Po odlaniu powstałego wywaru opieńkę można dopiero zacząć gotować lub smażyć.

Czytaj więcej o: Lublin sanepid grzyby
Gość
aaro
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 października 2015 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na Boga !!! Badajcie się kobiety tylko te , które jesteście w grupie podwyższonego ryzyka zapadalności na nowotwór piersi !!! Harmoniczne 288 i 376 w spektrum fali może spowodować zainicjowanie powstanie nowotworu u was zdrowych . Nie wierzcie cwaniakom i ociemniałym na umyśle tzw. profesorom !!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
aaro
aaro (12 października 2015 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Coroczny "Marsz Różowej Wstążki" organizowany po raz osiemnasty z inicjatywy i jako główny realizator, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im św. Jana z Dukli został zdominowany i przekształcony przez kandydatów PO i PSL do Sejmu w wiec wyborczy. Jako uczestnik tej wielce szlachetnej inicjatywy, biorący udział od kilku już lat, ze zdumieniem, obserwowałem wystąpienia, kandydatów PO i PSL do Sejmu RP. Wystąpienia miały miejsce przed Ratuszem na Placu Króla Władysława Łokietka, rozpoczynające to wydarzenie. Wielkiej niestosowności wystąpieniom dodaje fakt braku kontraktu na leczenie chorób nowotworowych w nowo otwartych komórkach organizacyjnych COZL im św. Jana z Dukli. Szczególnie wystąpienia Wojewody Lubelskiego Pana Wilka (PO) oraz Sekretarza Urzędu Marszałkowskiego Pani Augustyniak (PSL) budzą moje zniesmaczenie. Warto tutaj zauważyć, iż ostatnio Pani PEK udając się na wiece wyborcze przywozi ze sobą prezenty. Moja sugestia jest taka, aby co prawda po czasie, ale jednak, przedstawiciele Władzy Państwowej i Samorządowej zrealizowali swoje obowiązki, zapewniając Konstytucyjne Prawo Obywateli dostępu do świadczeń zdrowotnych, wynikających także z Pakietu Onkologicznego. Doprowadzenie do zawarcia kontraktu LONFZ z COZL im św. Jana z Dulki, wsparte Wojewodą Panem Wilkiem i Sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Panią Augustyniak było by doskonałą promocją kandydatów do zaszczytnej funkcji Posła RP i prezentem dla mieszkańców - wyborców! Natomiast wyszło jak czasami - przyczepiło się ..... do okrętu i woła, płyniemy. Fe - urzędnicy!
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2015 o 07:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie ----- Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” tylko ZPiT im Wandy Kaniorowej pismaku bez szkoły!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!