sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Tylko 23 mln złotych - zamiast 50 - dostaniemy ekstra na budowę obwodnicy Lublina z budżetu państwa.

Przeciwko niekorzystnym dla nas poprawkom głosowali wczoraj niemal wszyscy lubelscy posłowie. Od głosu wstrzymał się lider PiS na Lubelszczyźnie Krzysztof Michałkiewicz. -- I tak wystarczy pieniędzy na inwestycję - tłumaczy poseł.

Na pomysł przekazania dodatkowych pieniędzy na obwodnicę Lublina wpadli posłowie PSL. W grudniu ubiegłego roku, dzięki mobilizacji opozycji, w projekcie budżetu znalazł się zapis o przyznaniu nam na ten cel 50 mln złotych ekstra. Jednak w styczniu senat obciął tę dotację do 23 mln zł.
Wczoraj sejm głosował senackie poprawki. - Niestety, za ich wprowadzeniem było 256 posłów. Ale 23 mln zł to też ładny grosz. Najważniejsze, żeby drogowcy dobrze je wydali. PiS obowiązywała dyscyplina partyjna, ale z tego co widziałem, lubelscy posłowie głosowali za obwodnicą - mówi Jan Łopata (PSL).

Jednak Krzysztof Michałkiewicz, lider PiS na Lubelszczyźnie wstrzymał się od głosu. - Czegoś tu nie rozumiem. Przecież na budowę obwodnicy dostaniemy pieniądze z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. O tym, że są fundusze na całą inwestycję zapewniał nas premier, minister infrastruktury oraz dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Po co więc brać pieniądze z budżetu państwa? - mówi poseł Michałkiewicz.

-To prawda, że inwestycję sfinansuje unia. Jednak dodatkowe fundusze z budżetu przyspieszą wykup gruntów. Jeśli teraz wykupimy więcej terenów, to w przyszłym roku będziemy potrzebowali mniej pieniędzy z kasy państwa - tłumaczy Zbigniew Szepietowski, zastępca dyrektora lubelskiej GDDKiA.
W sumie w tym roku na wykup ziemi i przygotowanie dokumentacji jest do wydania 93 mln zł. Do 2009 roku drogowcy powinni wykupić grunty w gminie Konopnica oraz między Węzłem Dąbrowica, a miejscowością Długie. W ubiegłym roku na zakupy GDDKiA wydała niecałe 30 mln zł. Obwodnica Lublina będzie miała ok. 35 km długości, a jej budowa pochłonie ok. 2 mld zł.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!