piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Obwodnica Lublina: Budowa dojazdu do węzła zagrożona

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 kwietnia 2011, 19:09
Autor: DRS

 (Archiwum)
(Archiwum)

Budowa dojazdu do jednego z węzłów obwodnicy Lublina może być zagrożona – alarmuje Ratusz. Chodzi o przedłużenie al. Solidarności do węzła w Dąbrowicy. Samorząd przyznaje, że nie zdoła zbudować tej drogi, jeśli rząd zmieni limity zadłużenia samorządów.

Koszty budowy arterii mogą sięgnąć 600 mln zł. Urząd Miasta Lublina ma teraz zapewnione 110 mln zł dotacji i liczy, że w najlepszym razie kwota ta urośnie maksymalnie do 270 mln zł. Reszta musiałaby pochodzić z kredytów. Tymczasem według nowych propozycji Ministerstwa Finansów w przyszłym roku Lublin mógłby zaciągnąć jedynie 60 mln zł nowych zobowiązań. A w 2015 r. już tylko 15 mln zł.

To nie pozwoliłoby na pożyczkę na al. Solidarności, a do obwodnicy nadal trzeba by jeździć al. Warszawską. – Bo nie mamy możliwości przesunięcia w budżecie innych kwot na tak duże zadanie – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Zapewnia jednocześnie, że połączenie ul. Poligonową powstanie na pewno. – Musimy mieć jakiś dojazd do tej części obwodnicy i Poligonową zbudujemy, choćbyśmy mieli na głowie stawać.

Nowe obostrzenia sprawiłyby, że Lublin nie skorzystałby z przyznanej mu linii kredytowej na 500 mln zł w Europejskim Banku Inwestycyjnym z oprocentowaniem poniżej stawek rynkowych, okresem spłaty do 2035 r. i karencją spłaty do 2014 r. Jeśli rząd zmieni przepisy pieniądze te będą nie do ruszenia. Unia Metropolii Polskich, do której należy także Lublin namawia rząd do rezygnacji z tych obostrzeń. – Przesuńmy w czasie te ograniczenia, byśmy mogli skonsumować unijne dotacje, które jesteśmy w stanie pozyskać – apeluje Żuk.

Na koniec 2010 r. dług Lublina wynosił 667 mln zł, tj. 54,55 proc. dochodów przy dopuszczalnym limicie 60 proc. Zaś koszty rat i odsetek to 77 mln zł (5,68 proc. przy limicie 15 proc.).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
sPOkojny
Lubelak
Man
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sPOkojny
sPOkojny (19 kwietnia 2011 o 21:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hipokryzja, indolencja czy rozdwojenie jaźni?

Bociany pod Instytutem Kościuszkowskim klekocą, że faktyczny dług Miasta Lublin wynosi już 62,02%.
Nie jest to najwyższy ukryty dług miast wojewódzkich - tyle, że inni choć coś w to miejsce mają...
Rozwiń
Lubelak
Lubelak (19 kwietnia 2011 o 20:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może Żuk ze swoimi zastępcami rzucą coś ze swej pensji i wybudują.
Rozwiń
Man
Man (19 kwietnia 2011 o 20:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież Żuk nam obiecał wszystko. Przed wyborami obieca nam nie tylko dojazdy do obwodnicy, ale pewnie i te kolejne setki miejsc pracy. Kłamcy z PO.
Rozwiń
Lubelak
Lubelak (19 kwietnia 2011 o 20:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Żuk, tyle Pan obiecywał przed wyborami no to do roboty.
Rozwiń
jacques
jacques (19 kwietnia 2011 o 11:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
prezydent żuk i wasilewski sami zadłużyli Lublin na tak ogromne kwoty a teraz wielki problem, bo pieniedzy z kredytu nie ma. Może czas, aby zuk puknął się w głowe i zastanowił na cholere budować ten stadion na krochmalnej, skoro jesteśmy tak zadłużeni, drogi są w fatalnym stanie, obwodnica zagrożona, a EURO 2012 przeciez nie organizujemy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!