sobota, 29 kwietnia 2017 r.

Lublin

Obywatel Lublina Kaczorowski

Dodano: 16 września 2002, 01:18
Autor: Lidia Dzierba

Jutro ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski otrzyma honorowe obywatelstwo miasta Lublina. Przeciwnicy obecnych władz uważają, że to element gry przedwyborczej.

Tytuł przyznała Rada Miejska w Lublinie za ogromne zasługi dla naszej ojczyzny i narodu.


Kombatanci i piłsudczycy

– Osobiste przeżycia prezydenta Kaczorowskiego są odzwierciedleniem losów naszego kraju – uważa Andrzej Pruszkowski, prezydent Lublina. – W tragicznym okresie niemiecko-sowieckiej agresji i okupacji oraz 50 lat faszystowsko-komunistycznego zniewolenia.
Z inicjatywą nadania honorowego obywatelstwa miasta Lublina wystąpiła Wojewódzka Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych w Lublinie oraz lubelski oddział Związku Piłsudczyków.
– Prezydent Kaczorowski składał w naszym mieście kilka wizyt – twierdzi prezydent Pruszkowski. – Jest honorowym obywatelem bardzo wielu miast w Polsce, m.in. Warszawy i Krakowa. Przyjęcie przez niego tego tytułu jest honorem dla Lublina. Styl w jakim prezydent Kaczorowski prowadzi swoją aktywność warty jest tego, by stać się wzorem obowiązującym w naszym życiu publicznym.

Kampania i koneksje

Niektórzy radni nie kryją jednak, że nadanie honorowego obywatelstwa jest także elementem gry przedwyborczej. – To nadużycie na użytek kampanii wyborczej – mówi Jacek Gallant, radny SLD. – Dodatkowo Andrzej Pruszkowski wykorzystuje swoje koneksje rodzinne. No, ale nic na to nie poradzimy, skoro ma takie możliwości, musimy to zaakceptować.
Prezydent Pruszkowski jest takimi opiniami oburzony. – Trudno w ogóle dyskutować z takimi zarzutami – twierdzi. – Chcemy uczcić w ten sposób dzień 17 września, tak ważny dla każdego Polaka. Nadanie w tym dniu honorowego obywatelstwa tak wielkiemu Polakowi jak prezydent Kaczorowski uważam za najwłaściwsze. To fakt, że jestem spowinowacony z prezydentem, ale nie miało to wpływu na decyzje RM. Doprawdy nie pojmuję, dlaczego co jakiś czas opozycja robi mi z tego zarzut. To chyba jakiś kompleks. Owszem wybory się zbliżają, ale nie można z tego powodu kojarzyć każdego przedsięwzięcia z kampanią wyborczą.
Lublin posiada dotychczas czterech honorowych obywateli: pierwszy powojenny prezydent Lublina Marian Chojnowski, arcybiskup Bolesław Pylak, Jan Paweł II oraz znany angielski historyk i polonofil Norman Davies. – Tytuł honorowego obywatela Lublina nie przynosi uhonorowanemu żadnych korzyści materialnych – mówi Mirosław Kalinowski, rzecznik UM w Lublinie. – To jedynie wielki prestiż dla miasta i jego mieszkańców, że każdy z tych wielkich ludzi zgodził się taki tytuł przyjąć.

Program wizyty Ryszarda Kaczorowskiego w Lublinie

Wtorek
Godz. 10 – Ratusz: spotkanie
z władzami miasta
Godz. 12 – obchody Dni Majdanka
Godz. 14 – Trybunał Koronny: nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublina
Godz. 17 – kościół archikatedralny: msza za Ojczyznę
Godz. 18 – przejście na pl. Litewski, tam manifestacja patriotyczna
w 63. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

Środa
Godz. 11 – spotkanie z młodzieżą
I LO im. S. Staszica
Godz. 16 – spotkanie ze środowiskami kombatanckimi na Zamku
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24