poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Obywatel Lublina Kaczorowski

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 września 2002, 01:18
Autor: Lidia Dzierba

Jutro ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski otrzyma honorowe obywatelstwo miasta Lublina. Przeciwnicy obecnych władz uważają, że to element gry przedwyborczej.

Tytuł przyznała Rada Miejska w Lublinie za ogromne zasługi dla naszej ojczyzny i narodu.


Kombatanci i piłsudczycy

– Osobiste przeżycia prezydenta Kaczorowskiego są odzwierciedleniem losów naszego kraju – uważa Andrzej Pruszkowski, prezydent Lublina. – W tragicznym okresie niemiecko-sowieckiej agresji i okupacji oraz 50 lat faszystowsko-komunistycznego zniewolenia.
Z inicjatywą nadania honorowego obywatelstwa miasta Lublina wystąpiła Wojewódzka Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych w Lublinie oraz lubelski oddział Związku Piłsudczyków.
– Prezydent Kaczorowski składał w naszym mieście kilka wizyt – twierdzi prezydent Pruszkowski. – Jest honorowym obywatelem bardzo wielu miast w Polsce, m.in. Warszawy i Krakowa. Przyjęcie przez niego tego tytułu jest honorem dla Lublina. Styl w jakim prezydent Kaczorowski prowadzi swoją aktywność warty jest tego, by stać się wzorem obowiązującym w naszym życiu publicznym.

Kampania i koneksje

Niektórzy radni nie kryją jednak, że nadanie honorowego obywatelstwa jest także elementem gry przedwyborczej. – To nadużycie na użytek kampanii wyborczej – mówi Jacek Gallant, radny SLD. – Dodatkowo Andrzej Pruszkowski wykorzystuje swoje koneksje rodzinne. No, ale nic na to nie poradzimy, skoro ma takie możliwości, musimy to zaakceptować.
Prezydent Pruszkowski jest takimi opiniami oburzony. – Trudno w ogóle dyskutować z takimi zarzutami – twierdzi. – Chcemy uczcić w ten sposób dzień 17 września, tak ważny dla każdego Polaka. Nadanie w tym dniu honorowego obywatelstwa tak wielkiemu Polakowi jak prezydent Kaczorowski uważam za najwłaściwsze. To fakt, że jestem spowinowacony z prezydentem, ale nie miało to wpływu na decyzje RM. Doprawdy nie pojmuję, dlaczego co jakiś czas opozycja robi mi z tego zarzut. To chyba jakiś kompleks. Owszem wybory się zbliżają, ale nie można z tego powodu kojarzyć każdego przedsięwzięcia z kampanią wyborczą.
Lublin posiada dotychczas czterech honorowych obywateli: pierwszy powojenny prezydent Lublina Marian Chojnowski, arcybiskup Bolesław Pylak, Jan Paweł II oraz znany angielski historyk i polonofil Norman Davies. – Tytuł honorowego obywatela Lublina nie przynosi uhonorowanemu żadnych korzyści materialnych – mówi Mirosław Kalinowski, rzecznik UM w Lublinie. – To jedynie wielki prestiż dla miasta i jego mieszkańców, że każdy z tych wielkich ludzi zgodził się taki tytuł przyjąć.

Program wizyty Ryszarda Kaczorowskiego w Lublinie

Wtorek
Godz. 10 – Ratusz: spotkanie
z władzami miasta
Godz. 12 – obchody Dni Majdanka
Godz. 14 – Trybunał Koronny: nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublina
Godz. 17 – kościół archikatedralny: msza za Ojczyznę
Godz. 18 – przejście na pl. Litewski, tam manifestacja patriotyczna
w 63. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

Środa
Godz. 11 – spotkanie z młodzieżą
I LO im. S. Staszica
Godz. 16 – spotkanie ze środowiskami kombatanckimi na Zamku
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!