Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 stycznia 2012 r.
16:57
Edytuj ten wpis

Od dziś drzwi w autobusie miejskim otworzysz tylko guzikiem

0 12 A A
Drzwi autobusu lub trolejbusu otwieramy takim przyciskiem (na zdjęciu świeci na zielono) (MACIEJ KAC
Drzwi autobusu lub trolejbusu otwieramy takim przyciskiem (na zdjęciu świeci na zielono) (MACIEJ KAC

Sporo zamieszania wywołały zmiany w sposobie otwierania drzwi w pojazdach komunikacji miejskiej w Lublinie. Od poniedziałku muszą to robić sami pasażerowie, i to przy wsiadaniu i przy wysiadaniu z autobusu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
System z tzw. ciepłym guzikiem działa w ponad 100 pojazdach (z 260 kursujących na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego): 70 autobusach używanych przez MPK oraz 19 trolejbusach i 12 przegubowcach IREX-u.

O co chodzi? Jadący w środku pasażerowie nie muszą czekać, aż pojazd się zatrzyma. Umieszczony przy drzwiach guzik można wcisnąć jeszcze w trakcie jazdy. To wystarczy, by drzwi otworzyły się na najbliższym przystanku. Z kolei przy wsiadaniu osoba czekająca na przystanku powinna wcisnąć guzik znajdujący się obok wejścia do pojazdu. W niektórych z nich przycisk ten jest podświetlany.

Niby proste, ale… Np. w przegubowcach z automatami biletowymi na przycisk mają działać wszystkie drzwi, w tych "mówiących” damskim głosem tylko trzecie i czwarte, a w tych, które nie mają głosowych zapowiedzi – drugie lub drugie i trzecie. Pozostałe ma otwierać kierowca. W pierwszych dniach działania systemu kierowcy mają być też uczulani na to, jak pasażerowie radzą sobie z guzikami. Jeśli zauważą, że ktoś nie wie, jak otworzyć drzwi – mają zrobić to sami.


Już w poniedziałek przydało się to wiele razy. – Słyszałam o jakimś "ciepłym guziku”, ale nie znałam szczegółów. Zresztą chyba tak, jak wielu innych pasażerów, którzy nie wiedzieli, dlaczego drzwi same się nie otwierają – mówi Danuta Stachurska, która wczoraj jechała autobusem do pracy.

– Powinno być więcej informacji na ten temat. Jakaś instrukcja obsługi, którą każdy by zauważył i przeczytał – dodaje Justyna, studentka z UMCS, która jechała wczoraj autobusem na uczelnię.

Zarząd Transportu Miejskiego tłumaczy, że została uruchomiona specjalna strona internetowa, na przystankach pojawiły się plakaty, a w pojazdach – wyraźne oznaczenia przycisków i naklejki informujące o tym, że drzwi trzeba otworzyć przyciskiem. A wszystko po to, by zapobiec wychłodzeniu pojazdów zimą, a latem utrzymać optymalną temperaturę w pojazdach klimatyzowanych.

W tym roku system ma objąć kolejnych 68 nowych pojazdów, które trafią do Lublina, w tym 18 trolejbusów. Podobne rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Poznaniu i Warszawie.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
meesha / 2 stycznia 2012 o 23:13
Niby proste, ale… Np. w przegubowcach z automatami biletowymi na przycisk mają działać wszystkie drzwi, w tych "mówiących” damskim głosem tylko trzecie i czwarte, a w tych, które nie mają głosowych zapowiedzi – drugie lub drugie i trzecie

Panie "redchtórze" po cholerę to tak ludziom w głowach mącić? Tak ciężko napisać, że "Ciepły Guzik" obowiązuje przy tych drzwiach, na których znajduje się naklejka "Otwórz drzwi przyciskiem"???
Nie mieszajmy dwóch różnych systemów walutowych, nie bądźmy pewex'ami...

Panie "redchtórze" po cholerę to tak ludziom w głowach mącić? Tak ciężko napisać, że "Ciepły Guzik" obowiązuje przy tych drzwiach, na których znajduje się naklejka "Otwórz drzwi przyciskiem"???
Nie mieszajmy dwóch różnych systemów walutowych, nie bądźmy pewex'ami... rozwiń
Avatar
Asteria / 2 stycznia 2012 o 21:46
Jestem z Lbn ale mieszkam w Krakowie Tutaj od dawna jest taki sysem guzików. Niewiem jak było na poczatku ale teraz nikt nie ominie wciśnięcia takiego guzika nawet w trakcie jazdy :]
Avatar
dziaT z fioletovymi ushami / 2 stycznia 2012 o 19:00
[quote name='ass' timestamp='1325522649' post='577755']
..."dodaje Justyna, studentka z UMCS, która jechała wczoraj autobusem na uczelnię"
W Nowy Rok studentka na uczelnię? To chyba na jakieś indywidualne "zaliczenie"
[/quote]
...bo to blondynka była!
Avatar
bambo75 / 2 stycznia 2012 o 18:56
[quote name='Przemek' timestamp='1325522214' post='577749']
Moim zdaniem jest to zbędne. Co to ma na celu? Jaki był problem, gdy drzwi otwierał kierowca? A jeśli ktoś wsiada i ma zajęte ręce, coś trzyma na przykład, to co ma zrobić? Według mnie nie ma to jakiegoś większego sensu, ten cały guzik.
[/quote]
A Ty co?! -nieprzytomny czy nawiedzony?! Czy to takie trudne do zrozumienie,że dzięki temu: w zimie autobus niepotrzebnie się nie wyziębia,a latem schłodzone wnętrze autobusu nie jest nagrzewane przez niepotrzebnie otwierane drzwi. Ludzie nie potrafią używać Ciepłego Guzika? -kilka razy zostaną na przystanku przez nieotwarcie drzwi,to się nauczą go używać.
[quote name='Przemek' timestamp='1325522214' post='577749']
Moim zdaniem jest to zbędne. Co to ma na celu? Jaki był problem, gdy drzwi otwierał kierowca? A jeśli ktoś wsiada i ma zajęte ręce, coś trzyma na przykład, to co ma zrobić? Według mnie nie ma to jakiegoś większego sensu, ten cały guzik.
[/quote]
A Ty co?! -nieprzytomny czy nawiedzony?! Czy to takie trudne do zrozumienie,że dzięki temu: w zimie autobus niepotrzebnie się nie wyziębia,a latem schłodzone wnętrze autobusu nie jest nagrzew... rozwiń
Avatar
matt / 2 stycznia 2012 o 17:55
Pomysł akurat jest bardzo dobry, tylko niech działa we wszystkich autobusach posiadających naklejki. No i ludzie też nieraz stoją, gapią się na naklejki, a i tak nie czają o co chodzi...
Avatar
pasażer / 2 stycznia 2012 o 17:46
Coś co miało być ułatwieniem dla ludzi staje się tylko utrudnieniem. jechałem dziś do pracy; Guzika choć podświetlony to i tak nie widać, bo zabłocony. Domyśleć się można, że gdzieś tam jest skoro kierowca nie otwiera drzwi. Gdy znalazłem guzik dotykałem do, żeby otworzyć drzwi, ale te się nie otwierały. autobus brudny, bo pagoda jest jaka jest, ale czy nie można przetrzeć samego guzika, który nie reaguje nawet jeśli się go własnymi ciuchami nie wytrze? a kierowca nic, żadnej reakcji;
Avatar
ass / 2 stycznia 2012 o 17:44
..."dodaje Justyna, studentka z UMCS, która jechała wczoraj autobusem na uczelnię"
W Nowy Rok studentka na uczelnię? To chyba na jakieś indywidualne "zaliczenie"
Avatar
Przemek / 2 stycznia 2012 o 17:36
Moim zdaniem jest to zbędne. Co to ma na celu? Jaki był problem, gdy drzwi otwierał kierowca? A jeśli ktoś wsiada i ma zajęte ręce, coś trzyma na przykład, to co ma zrobić? Według mnie nie ma to jakiegoś większego sensu, ten cały guzik.
Avatar
justyna / 2 stycznia 2012 o 17:31
oj wcale nie, mialam okazje przejechac sie kilka razy autobusami i kierowcy tez otwieraja drzwi. Zreszta jesli chodzi o informacje to niby byly chyba dwa miesiace od pojawienia sie info o tym ze cos takiego zostanie wprowazdone ale bardzo wiele osób nie ma o tym pojęcia i czesto jest tak ,że stoja przy drzwiach zastanawiajac sie dlaczgo sie nie otwieraja, albo znajduje sie jedna osoba ktora nacisnie i dzieki temu reszta jest "uratowana".
Avatar
PatBrat / 2 stycznia 2012 o 17:31
...pomysł jest bardzo dobry,w innych krajach to standard od wielu lat więc i my się przyzwyczaimy...
Avatar
meesha / 2 stycznia 2012 o 23:13
Niby proste, ale… Np. w przegubowcach z automatami biletowymi na przycisk mają działać wszystkie drzwi, w tych "mówiących” damskim głosem tylko trzecie i czwarte, a w tych, które nie mają głosowych zapowiedzi – drugie lub drugie i trzecie

Panie "redchtórze" po cholerę to tak ludziom w głowach mącić? Tak ciężko napisać, że "Ciepły Guzik" obowiązuje przy tych drzwiach, na których znajduje się naklejka "Otwórz drzwi przyciskiem"???
Nie mieszajmy dwóch różnych systemów walutowych, nie bądźmy pewex'ami...

Panie "redchtórze" po cholerę to tak ludziom w głowach mącić? Tak ciężko napisać, że "Ciepły Guzik" obowiązuje przy tych drzwiach, na których znajduje się naklejka "Otwórz drzwi przyciskiem"???
Nie mieszajmy dwóch różnych systemów walutowych, nie bądźmy pewex'ami... rozwiń
Avatar
Asteria / 2 stycznia 2012 o 21:46
Jestem z Lbn ale mieszkam w Krakowie Tutaj od dawna jest taki sysem guzików. Niewiem jak było na poczatku ale teraz nikt nie ominie wciśnięcia takiego guzika nawet w trakcie jazdy :]
Avatar
dziaT z fioletovymi ushami / 2 stycznia 2012 o 19:00
[quote name='ass' timestamp='1325522649' post='577755']
..."dodaje Justyna, studentka z UMCS, która jechała wczoraj autobusem na uczelnię"
W Nowy Rok studentka na uczelnię? To chyba na jakieś indywidualne "zaliczenie"
[/quote]
...bo to blondynka była!
Avatar
bambo75 / 2 stycznia 2012 o 18:56
[quote name='Przemek' timestamp='1325522214' post='577749']
Moim zdaniem jest to zbędne. Co to ma na celu? Jaki był problem, gdy drzwi otwierał kierowca? A jeśli ktoś wsiada i ma zajęte ręce, coś trzyma na przykład, to co ma zrobić? Według mnie nie ma to jakiegoś większego sensu, ten cały guzik.
[/quote]
A Ty co?! -nieprzytomny czy nawiedzony?! Czy to takie trudne do zrozumienie,że dzięki temu: w zimie autobus niepotrzebnie się nie wyziębia,a latem schłodzone wnętrze autobusu nie jest nagrzewane przez niepotrzebnie otwierane drzwi. Ludzie nie potrafią używać Ciepłego Guzika? -kilka razy zostaną na przystanku przez nieotwarcie drzwi,to się nauczą go używać.
[quote name='Przemek' timestamp='1325522214' post='577749']
Moim zdaniem jest to zbędne. Co to ma na celu? Jaki był problem, gdy drzwi otwierał kierowca? A jeśli ktoś wsiada i ma zajęte ręce, coś trzyma na przykład, to co ma zrobić? Według mnie nie ma to jakiegoś większego sensu, ten cały guzik.
[/quote]
A Ty co?! -nieprzytomny czy nawiedzony?! Czy to takie trudne do zrozumienie,że dzięki temu: w zimie autobus niepotrzebnie się nie wyziębia,a latem schłodzone wnętrze autobusu nie jest nagrzew... rozwiń
Avatar
matt / 2 stycznia 2012 o 17:55
Pomysł akurat jest bardzo dobry, tylko niech działa we wszystkich autobusach posiadających naklejki. No i ludzie też nieraz stoją, gapią się na naklejki, a i tak nie czają o co chodzi...
Avatar
pasażer / 2 stycznia 2012 o 17:46
Coś co miało być ułatwieniem dla ludzi staje się tylko utrudnieniem. jechałem dziś do pracy; Guzika choć podświetlony to i tak nie widać, bo zabłocony. Domyśleć się można, że gdzieś tam jest skoro kierowca nie otwiera drzwi. Gdy znalazłem guzik dotykałem do, żeby otworzyć drzwi, ale te się nie otwierały. autobus brudny, bo pagoda jest jaka jest, ale czy nie można przetrzeć samego guzika, który nie reaguje nawet jeśli się go własnymi ciuchami nie wytrze? a kierowca nic, żadnej reakcji;
Avatar
ass / 2 stycznia 2012 o 17:44
..."dodaje Justyna, studentka z UMCS, która jechała wczoraj autobusem na uczelnię"
W Nowy Rok studentka na uczelnię? To chyba na jakieś indywidualne "zaliczenie"
Avatar
Przemek / 2 stycznia 2012 o 17:36
Moim zdaniem jest to zbędne. Co to ma na celu? Jaki był problem, gdy drzwi otwierał kierowca? A jeśli ktoś wsiada i ma zajęte ręce, coś trzyma na przykład, to co ma zrobić? Według mnie nie ma to jakiegoś większego sensu, ten cały guzik.
Avatar
justyna / 2 stycznia 2012 o 17:31
oj wcale nie, mialam okazje przejechac sie kilka razy autobusami i kierowcy tez otwieraja drzwi. Zreszta jesli chodzi o informacje to niby byly chyba dwa miesiace od pojawienia sie info o tym ze cos takiego zostanie wprowazdone ale bardzo wiele osób nie ma o tym pojęcia i czesto jest tak ,że stoja przy drzwiach zastanawiajac sie dlaczgo sie nie otwieraja, albo znajduje sie jedna osoba ktora nacisnie i dzieki temu reszta jest "uratowana".
Avatar
PatBrat / 2 stycznia 2012 o 17:31
...pomysł jest bardzo dobry,w innych krajach to standard od wielu lat więc i my się przyzwyczaimy...
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 0 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 0 0

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 0 0

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 0 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 0 1

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 35 6

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 7

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 4

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 1 2

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej 0 0

Jest dwóch chętnych do remontu ul. Wielkopolskiej między Roztoczem a Małopolską. Ich oferty zostały wczoraj otwarte w Zarządzie Dróg i Mostów, który zakładał, że na odnowę jezdni wystarczy 470 tys. zł.