środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Odkrycia archeologów na budowie Alchemii. Średniowieczna osada przy ul. Świętoduskiej

Dodano: 12 czerwca 2017, 20:24

Dobrze zachowane pozostałości tysiącletniej chaty, średniowieczne piece i ceramika. To jedynie część znalezisk archeologów, pracujących na budowie kompleksu Alchemia

Specjaliści badają teren zanim na miejscu pojawią się ekipy budowlane. Archeolodzy natrafili już m.in. na pozostałości 14 chat z okresu wczesnego średniowiecza. Datują je na przełom IX i X w.

– Do tej pory przeprowadziliśmy eksplorację połowy domostw. Mamy mnóstwo ceramiki – mówi Piotr Zimny, archeolog z firmy Archee, który prowadzi badania między ulicami Świętoduską a Lubartowską. – Można powiedzieć, że odkryliśmy osiedle. Nie wiadomo jeszcze czy jesteśmy w jego centrum. Możemy domniemywać, że było to nie tylko zwykłe osiedle mieszkalne. Są tu bowiem chaty z 2 lub 3 paleniskami. Możliwe więc, że była to osada o charakterze rzemieślniczym i wytapiano tu np. rudy żelaza – wyjaśnia archeolog. 

Spośród odkrytych domostw, jedno jest wyjątkowo dobrze zachowane. Przetrwały nawet fragmenty ścian. – To chataz wczesnego średniowiecza, budowana na zrąb więc belki zachodzą na siebie. Na rogach tworzą wyraźny krzyż – dodaje Piotr Zimny. – Belki zostały spalone, dzięki czemu przetrwały i można je bardzo dobrze je datować. Dodatkowo odsłoniliśmy również rozbity piec. Znaleźliśmy także sporo ceramiki.

Odkrywając chatę archeolodzy natrafili również na grot strzały. – Można więc zakładać, że chata została spalona w wyniku najazdu, a jej mieszkańcy musieli uciekać zostawiając cały dobytek – wyjaśnia Piotr Zimny.

Oprócz wczesnośredniowiecznych chat, specjaliści natrafili również na fragmenty znacznie młodszej zabudowy. W ostatnich dniach odsłonili m.in. fragment muru z wapienia. Może on pochodzić z XVI lub XVII w. – Nie mamy go na żadnym planie historycznym wiec nie wiemy dokładnie, co to mogło być. To najprawdopodobniej murowana piwnica – ocenia Piotr Zimny.

Podczas wykopalisk odsłonięto również śmietniki z XVII i XVIII. Archeolodzy znaleźli tam głównie fragmenty ceramiki i resztki szklanych butelek. Nie zabrakło również plomb towarowych, związanych z XIX- wiecznym targowiskiem. – Handel kwitł w tym miejscu dużo wcześniej. Odnaleźliśmy bowiem plomby pochodzące nawet z połowy XVI w. – zaznacza Piotr Zimny.

Najbardziej widoczne spośród odsłoniętych obiektów to niemieckie schrony z czasów II wojny światowej, połączone transzeją. W jednym z nich zachowało się sklepienie. Nie wiadomo jednak, co jest w środków. Dopiero po poszerzeniu wykopu archeolodzy będą mogli odsłonić wejście.

Czytaj więcej o: Lublin archeologia Alchemia odkrycia
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 czerwca 2017 o 18:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja się czeszę że będzie nowe cętrum handlowe bo w tej okolicy to syf był od zawsze.
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2017 o 18:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mam nadzieje ze uzywają TLSu do archwizacji
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2017 o 17:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinni wyeksponować te odkrycia.Byłaby kolejna atrakcja turystyczna a nie stawiać kolejne niepotrzebne galerie,tu ponoć z restauracjami których jest pełno na Starym Mieście i deptaku,więc po co komu nowe?
Rozwiń
M
M (13 czerwca 2017 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe jak to bedzie......kawał historii zaleja betonem....i bede wynajmowac po 20 Euro za metr....
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2017 o 08:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zalać to w pi zdu betonem bo jak pozwolicie grzebać archeologą to do zimy nie wylezą i cały harmonogram budowy się wypi eprzy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!