poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Organizacje pożytku publicznego czekają na nasze pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lipca 2009, 20:17

Urzędy skarbowe z Lublina wciąż nie zaczęły przekazywać pieniędzy organizacjom pożytku publicznego. Ministerstwo Finansów tłumaczy: To nie wina urzędników, ale nowych przepisów.

– Mimo obietnic, nie dostaliśmy jeszcze ani złotówki z Lublina. A tu są przecież największe urzędy skarbowe w regionie – mówi rozżalony o. Filip Buczyński, prezes Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. – Kilka dni temu dotarło do nas ok. 80 tys. zł z Urzędu Skarbowego w Biłgoraju, a we wtorek kilkanaście tysięcy z Zamościa. W porównaniu z tym, co uzbieraliśmy w ub. roku (ponad 4 mln zł – red.) i tym, czego spodziewamy się w tym, to praktycznie nic.

Na pieniądze od podatników hospicjum czeka jak na zbawienie. W ub. roku wzięło kredyt na zbudowanie Domu Małego Księcia. – Nie mamy w tej chwili z czego płacić kolejnych rat – tłumaczy Buczyński. – To oznacza nawet 30 tys. zł karnych odsetek miesięcznie.

Na początku lipca pisaliśmy o nowych przepisach, które termin przekazania 1 proc. z naszego podatku przez urzędy skarbowe przesunęły do końca sierpnia. Zaapelowaliśmy do urzędów, by zrobiły to możliwie najwcześniej, gdyż wielu organizacjom, jak choćby lubelskiemu hospicjum, brakuje pieniędzy na bieżące wydatki.

– Pierwsza, największa transza pieniędzy dla Hospicjum powinna zostać przekazana w ciągu 2 tygodni – obiecał nam Paweł Zgrajka, naczelnik I US w Lublinie, w którym podatnicy przekazali na szczytny cel prawie 4 mln zł.

Ale jeszcze w środę z trzech lubelskich urzędów skarbowych ani złotówka nie dotarła na konta organizacji pożytku publicznego. – Nie ma mowy o żadnej złej woli. To po prostu największe urzędy na Lubelszczyźnie, które mają najwięcej pracy z korektami, które podatnicy mogli składać do końca czerwca i – po raz pierwszy w tym roku – uwzględniać w nich także jeden procent – tłumaczy Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie.

Tymczasem Ministerstwo Finansów w liście otwartym tłumaczy, że nowe przepisy zostały wprowadzone po to, by zapewnić organizacjom więcej pieniędzy. Broni też urzędników "którzy postępują logicznie i zgodnie z interesem organizacji pozarządowych: Procedura, którą wypracowaliśmy wydawała się satysfakcjonująca dla wszystkich stron. Jeśli tak nie jest, proszę o przedstawienie propozycji doskonalszych od obecnych rozwiązań” – pisze podsekretarz stanu Maciej Grabowski.

(kp)


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
janek
bolo
yyyyyyyyyyyou
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

janek
janek (17 lipca 2009 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dajcie spokój z tą Muchą. Nic nie robi poza lansowaniem i przedstawianiem siebie jako intelektualistka. Teraz kreuje się na wielką obrończynię praw zwierząt oczywiście tylko gadając. POrażka
Rozwiń
bolo
bolo (17 lipca 2009 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O. Buczyńskiemu zaczyna sie chyba w głowie przewracać, biedny czeka na 1% a poza tym to coś jeszcze robi zeby mieć kase? czy składa następny wniosek o kredyt.
Rozwiń
yyyyyyyyyyyou
yyyyyyyyyyyou (17 lipca 2009 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nasz fundacja dostaje od tygodnia codziennie wpłaty z urzedu skarbowego.Także z lublina
Rozwiń
Muniek
Muniek (17 lipca 2009 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To zasługa Rostowskiego, który łata budżet jak może ludzkimi pieniędzmi. Szpakowska z tym niedoukiem unijnym i leniem Zgrajką bzdury opowiada jak zwykle wmawiając, że muszą wpłynąć korekty.
Prawda jest inna owszem 2 miesiące od złożenia zeznania podatnik ma możliwość złożenia korekty ale to oznacza, że jeżeli składamy zeznanie w styczniu lub w lutym to kiedy mogą organizacje dostać 1% ?? Chyba można to policzyć i nie wypada to w lipcu no chyba, że cała Polska składałaby zeznania 30 kwietnia. Trudno jest wysyłać pieniądze skoro programy księgowe w urzędach celowo Ministerstwo Finansów przygotowano do obsługi OPP dopiero od 1 lipca więc co to za tłumaczenia. (Oczywiście wytyczne i interpretacja Ministerstwa Finansów jest jak zwykle inna i niezgodna z prawem)
JVR szuka wszędzie oszczędności w taki sposób, żeby wszystkim zdawało się że ludzie z PO są ok a jedynie przepisy i czynniki zewnętrzne są winne. Podobnie ma się sytuacja z budżetem państwa ale to nie w tym temacie byłby komentarz.
Rozwiń
3
3 (17 lipca 2009 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zdjęcie powiązane z treścią... Gratulacje po raz kolejny dziś.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!