poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Ostra walka o UMCS. Kandydat krytykuje rektora, prof. Michałowski odpowiada

Dodano: 20 kwietnia 2016, 21:48

Obecny rektor UMCS jest ze swoich działań zadowolony. I zamierza je kontynuować przez kolejne cztery lata. Jego kontrkandydat w wyścigu po gronostaje jest kompletnie innego zdania. Nie szczędzi obecnym władzom uczelni krytyki i zapowiada rewolucję

W wyborach rektora UMCS kierujący uczelnią od czterech lat prof. Stanisław Michałowski rywala ma jednego. Jest nim dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii prof. Ryszard Bera. W środę obaj kandydaci stanęli naprzeciw siebie w jedynej przedwyborczej debacie. Aula na Wydziale Prawa i Administracji pękała w szwach.

Jako pierwszy swój program przedstawił obecny rektor.

– Udało nam się zrobić wiele dla rozwoju naszej bazy naukowej, dydaktycznej, kulturalnej i sportowej i nie robiliśmy tego kosztem pracowników. W ciągu ostatnich trzech lat mieliśmy nawet pieniądze na wzrost wynagrodzeń – podkreślał prof. Michałowski. – W nowej kadencji inwestycje i remonty będą ograniczone, ale to nie oznacza, że nie podejmiemy starań w tym kierunku – dodał. Rektor nie wyklucza też powrotu do planów budowy tzw. kampusu zachodniego na należących do uczelni terenach w okolicach ulic Pagi i Głębokiej oraz al. Kraśnickiej.

Prof. Michałowski jest zwolennikiem uniwersytetu kompletnego, stawiającego zarówno na dydaktykę, jak i na sport oraz kulturę.

– Wiem, że jest wiele mitów na temat finansowania przez nas sportu wyczynowego. A prawda jest taka, że budżet klubu AZS UMCS w ubiegłym roku wyniósł ponad 3 mln zł, przy czym nasz wkład to kwota rzędu 130-150 tys. zł. Reszta pieniędzy pochodziła od sponsorów – powiedział i wręczył swojemu rywalowi klubową maskotkę.

Krytyka rektora

Prof. Bera swoją wypowiedź rozpoczął od krytyki obecnego rektora. Według niego, pieniądze na inwestycje udało się pozyskać poprzednim władzom uczelni.

– Przed chwilą usłyszeliśmy nie program wyborczy, a jego bardzo dobrą PR-ową wersję – podsumował wystąpienie kontrkandydata prof. Bera. – W mojej ocenie staczamy się po równi pochyłej. Jeżeli zostanę rektorem to przywrócę przejrzystość finansową i w ciągu dwóch lat do wszystkich pracowników wróci 15 mln zł na podwyżki – obiecuje.

Kandydaci byli pytani m.in. o niedawną wypowiedź prof. Bery, który w mediach mówił o panującej na uczelni „atmosferze strachu”.

– Takie zarzuty bolą, ale rozumiem, ze jest to sposób, aby wygrać te wybory – stwierdził prof. Michałowski.

Prof. Bera wyjaśnił, że chodziło mu o decyzje dziekanów, którzy odmówili mu organizacji spotkań wyborczych na swoich wydziałach. – Jeśli zostanę rektorem, to każdy będzie mógł takie spotkania organizować – zapewnił.

O tym, który z kandydatów lepiej przekonał do swojej wizji rozwoju uczelni, dowiemy się w piątek. W tajnym głosowaniu wyboru rektora na kolejną kadencje dokona 200 elektorów.

WIDEO

SONDA
Liczba głosów: 278

Kto wygra wybory na rektora UMCS?

37.41 %
Ryszard Bera
62.59 %
Stanisław Michałowski
Gość
Litewski
Iwona
(46) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 kwietnia 2016 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
P.BERA przypomina kampanie wyborczą prezydenta DUDY-efekty widzimy wszyscy oczywiśćie pozytywne to będzie dobra zmiana jak wszystkie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Litewski
Litewski (22 kwietnia 2016 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 Chuck Norris nie musi znać żadnego języka. To języki powinny go znać.

To tak samo jak sołtys Wąchocka

Rozwiń
Iwona
Iwona (21 kwietnia 2016 o 21:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy ktoś wie jaki(e)  język(i) zna obecny rektor?

 Chuck Norris nie musi znać żadnego języka. To języki powinny go znać.

Rozwiń
Lektorka
Lektorka (21 kwietnia 2016 o 20:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy ktoś wie jaki(e)  język(i) zna obecny rektor?

Rozwiń
Gość
Gość (21 kwietnia 2016 o 20:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po definicji wg LWG poprawienie kilku zdań wspaniałego Świętego. Hymn o Miłości wg LWG: Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, to tylko przez pełnię miłości ode mnie. Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił, to miłości nie musielibyście się uczyć daremnie. I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, to tylko przy samotności w testamentu zapisie albo przy pełnym postradaniu zmysłów swoich. Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość pięknie zazdrości, nie zna zawiści; szuka poklasku, ale słusznego; nie unosi się należną jej pychą; dopuszcza się bezwstydu bez uszczerbku dla bliźniego, nie szuka swego za cenę innego; unosi się gniewem, ale nie wylewem; nie obciąża niewinnych przy pamięci złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (46)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!