sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Papież dla Niedrzwicy Kościelnej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 kwietnia 2015, 08:30

Zbigniew Kotyłło, artysta plastyk z Lublina, jest autorem m.in. kilku portretów Jana Pawła II. Ostatnio namalował portret Ojca Świętego dla parafii pw. Św Bartłomieja Apostoła w Niedrzwicy Kościelnej k. Lublina. To olej na płótnie o wymiarach 170 x 100 cm.

• Czy portret Jana Pawła II jest już w kościele w Niedrzwicy?

- Jest już na miejscu. Z tym, że uroczyste poświęcenie obrazu z udziałem biskupa będzie 12 kwietnia. Portret znajdzie się w bocznym ołtarzu. Ks. proboszcz Jan Kiełbasa otrzymał relikwie Ojca Świętego i chciał je umieścić razem z obrazem. Namalowałem stojącą postać Jana Pawła II. Ten obraz będzie ruchomy - jak w Częstochowie.

• Portret Ojca Świętego na Pana obrazie jest z jakiegoś konkretnego wydarzenia?

- To jest moja własna interpretacja. Sylwetkę sam sobie wymyśliłem. Ukazując twarz korzystałem z różnych zdjęć. Chciałem, żeby papież był młody, radosny i ciepły. Bo taki właśnie był.

• Długo pracował Pan nad tym obrazem?

- Wyjątkowo długo. Zawziąłem się, żeby mi się to wszystko udało. Konsultowałem się z konserwatorem zabytków. Bardzo zależało mi na tym, aby mój obraz nie był gorszy od tych, które są już w kościele. A są naprawdę dobre.

• Nie jest to Pana pierwszy portret Jana Pawła II.

- Nie, namalowałem ich kilka. Jeden jest m.in. w katedrze w Sandomierzu. To było dla mnie wielkie wyróżnienie, bo tam nikt od 150 lat nie wykonał żadnego obrazu. Poza tym jeszcze jeden obraz ukazujący Jana Pawła II wisi w sali Konferencji Episkopatu Polski. Są jeszcze obrazy w kościołach - w Warszawie i w Łęcznej.

• W czwartek obchodziliśmy 10. rocznicę śmierci polskiego papieża. Czy próśb o namalowanie portretu było z tej okazji więcej?

- Raczej nie. Raczej po śmierci papieża było więcej pytań. Obraz do sali Episkopatu namalowałem jeszcze za życia Jana Pawła II. Papież dostał zdjęcie tego obrazu. Bardzo mu się podobał. Kilka dni później otrzymałem od Ojca Świętego podziękowania w formie listu, własnoręcznie napisanego. Że mnie i moją rodzinę błogosławi.
  Edytuj ten wpis
Sąsiad
Gość
Gość
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Sąsiad
Sąsiad (7 kwietnia 2015 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pięknie Mistrzu!

Rozwiń
Gość
Gość (7 kwietnia 2015 o 08:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zza klawiatury, anonimowo "odważni"  znawcy i eksperci...Obraz rewelacja!

Teraz jeszcze zrobić kolejną ulice z imieniem świetego, plac, park i szkołe jak jeszcze bezboznicy nie zrobili i sklep miejscowy i bedzie gitara.

Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2015 o 17:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zza klawiatury, anonimowo "odważni"  znawcy i eksperci...Obraz rewelacja!

Rozwiń
dziwna duża GŁOWA...
dziwna duża GŁOWA... (6 kwietnia 2015 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wizerunek Papieża zdeformowany.....

Obraz nie musi być jak zdjęcie ale powinien coś przedstawiać coś mieć w sobie nawet jeżeli osoba była by tylko podobna....   ALE części ciała osoby przedstawionej powinny być przynajmniej PROPORCJONALNE !!!

Rozwiń
Ja
Ja (6 kwietnia 2015 o 00:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jest super !

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!