piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Kiedy przebudowa popularnego wśród lublinian parku? Nieprędko

Dodano: 12 marca 2018, 11:58
Autor: Dominik Smaga

Ratusz unieważnił przetarg na odnowę parku Ludowego. Oznacza to, że prace mogą się zacząć znacznie później niż zakładano. Najtańsza firma nie spełniła wymagań, a pozostałe były o wiele za drogie dla kasy miasta

Przetarg został unieważniony w piątek tuż przed zamknięciem Urzędu Miasta. Ratusz nie wybrał żadnej z czterech firm, które starały się o zlecenie.

Tylko jedna z nich (spółka Apis z podkarpackiej miejscowości Kolaniki) zaproponowała cenę mieszczącą się w kwocie, którą miało do wydania miasto. Ratusz był przygotowany na wydatek 19,4 mln zł, a oferta firmy Apis była o 133 tys. zł tańsza, jednak została przez urzędników odrzucona. – Nie spełniała warunków udziału w postępowaniu – stwierdza Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

W grze zostały jeszcze trzy oferty, ale były dla miasta o wiele za drogie. Najtańsza z nich (złożył ją warszawski Budimex) opiewała na 36 mln zł, czyli niemal dwukrotnie przekraczała założony przez miasto budżet. Inni chcieli więcej: PRD Lubartów oczekiwało 43 mln zł, zaś pruszkowski Strabag wyceniał kontrakt na 45 mln zl.

W tej sytuacji przetarg został unieważniony. Piątkowa decyzja komisji przetargowej nie jest jeszcze prawomocna, bo Apis może zaskarżyć ten werdykt do Krajowej Izby Odwoławczej. – Ma na to pięć dni – mówi Bobowska.

Co będzie dalej z odnową parku Ludowego?

Ratusz zapewniał w piątek, że nie rezygnuje z tej inwestycji. Pierwsze decyzje co do dalszego planu działania mają być znane pojutrze. Jeżeli wynik przetargu stanie się prawomocny, wtedy najbardziej prawdopodobne będzie to, że urzędnicy ogłoszą drugi przetarg, z nadzieją na niższe ceny.

Wielka rozbieżność między zaplanowanym przez miasto budżetem a cenami większości wykonawców była zaskoczeniem dla urzędników. Rzadko zdarza się, by oferenci tak zgodnie i tak znacząco przekroczyli fundusze zarezerwowane na zapłatę. Mimo to Ratusz bronił swoich wyliczeń.

– Jak w każdym przypadku, opracowane były przez projektantów kosztorysy inwestorskie – tłumaczyła tuż po otwarciu ofert Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta i przekonywała, że nastały dość trudne czasy dla tak dużych inwestycji, bo wykonawcy mają problem z obsadą, przez co ceny są wyższe.

Na co czeka park

W ramach odnowy parku miała powstać nowa sieć alejek, zespół fontann w miejscu amfiteatru, kładka do nadrzecznego bulwaru, przystań kajakowa, pionowy ogród ze ścianą wspinaczkową zasłaniający halę targów Lublin, różne place zabaw, miejsca do zabaw dla psów, trasy biegowe, czy też ścieżki rowerowe.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 marca 2018 o 08:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może to APiS miał informację jaką kwotę na to przeznacza miasto bo był wyciek info. Wydaje się ze kolejna firma z Podkarpacia próbuje wygrac dajac b. niską cene z zamiarem nie wykonania tych prac. To typowe dzialania dla tych ludzi z Galicji.
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2018 o 17:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezydent Żuk dba o miasto jak żaden z jego poprzedników.
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2018 o 15:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sęk w tym, że centrum miasta od dawna nie miało żadnych większych inwestycji i popadało w coraz większą ruinę
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2018 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezydent Żuk dba tylko o centrum reszta może czekać, ul Nałkowskich przekładana z roku na rok a ludzie brną po błocie. Zbliżają się wybory znowu Prezydent na obiecuje złote góry ale myślę że nie wielu mu uwierzy.
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2018 o 13:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
deptak nigdy nie był remontowany a ma już 20 lat także jego rewitalizacja jest jak najbardziej słuszna, tym bardziej że obok 20-letniego deptaka stoi świeżo wyremontowany plac Litewski
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!