sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I dziś w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 sierpnia 2010, 20:49
Autor: (mb)

To pierwsza w historii miasta wizyta honorowego zwierzchnika światowego prawosławia.

Bartłomiej I przebywa w Polsce od poniedziałku na zaproszenie prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy. Odwiedził Warszawę, św. Górę Grabarkę, Jabłeczną.

Swój pobyt w Lublinie rozpocznie o godz. 9 w katedrze Przemienienia Pańskiego przy ul. Ruskiej. Następnie złoży wieniec i pomodli się na Majdanku, po czym pojedzie do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na uroczystość wręczenia mu tytułu doktora honoris causa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ORTODOX
Jak stałem się prawosławny
MATKA BOSKA CZĘSTOCHOWSKA
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ORTODOX
ORTODOX (17 grudnia 2010 o 00:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[media]http://www.youtube.com/watch?v=gQuE0fnjA6o[/media]
Rozwiń
Jak stałem się prawosławny
Jak stałem się prawosławny (7 grudnia 2010 o 04:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=5][color="#00BFFF"][size=5]Jak stałem się prawosławny - Oliver Clement [/size]

Nazywam się Olivier Clement, jestem Francuzem , historykiem z wykształcenia, przyjąłem prawosławie w wieku trzydziestu lat. Współtworzyłem Bractwo Prawosławne w Europie Zachodniej, redagowałem czasopismo "Teologiczne Kontakty", napisałem wiele książek teologicznych. Dziś opowiem o swojej drodze do prawosławia
Urodziłem się w 1921 roku na południu Francji. Do tego czasu dwa pokolenia w mojej rodzinie już nie były chrześcijańskie. Moi przodkowie z jednej strony byli katolikami, z drugiej protestantami. Kiedy byłem mały, mnie i mojej siostry nie ochrzczono. We wsi, w której mieszkałem mówiono, że są trzy religie: katolicy, protestanci i socjaliści. Socjaliści nie chodzili do kościoła i nie chrzcili dzieci.
Wychowywałem się w środowisku, gdzie nikt nie mówił o Bogu. Kiedy jako dziecko pytałem: co to takiego śmierć? - odpowiadano mi: niebyt, nicość. Mój dziad ze strony ojca i ojciec byli ateistami. Ale byli sprawiedliwymi i szczodrymi ludźmi, chociaż nie byłem w stanie zrozumieć ich słów, że po śmierci nic nie ma i co to znaczy być dobrym i sprawiedliwym. A bardzo wcześnie zacząłem zadawać sobie pytania.
Pytałem siebie: Jeśli wszystko jest materialne, skąd pochodzi to światło, które widziałem w spojrzeniach niektórych ludzi? To było najtrudniejsze pytanie. Żyłem między trwogą i zachwytem nad tajemnicą piękna świata. A że urodziłem się w południowej Francji, która jest bardzo piękna, odczuwałem jednocześnie i trwogę, kiedy myślałem, że wszystko to musi odejść w niebyt, zniknąć.
Kiedy podrosłem, próbowałem zrozumieć swój ateizm i próbowałem realizować go w swoim życiu. Przez pewien czas nawet zajmowałem się marksizmem. Ale pewnego razu, siedząc w uniwersyteckiej bibliotece nad książką Marksa, nagle zrozumiałem, że to co napisał w ogóle mnie nie interesuje, że szukam czegoś innego - sensu życia.
I przez dziesięć lat szukałem, zajmując się historią kultur i religii. Czytałem wiele książek, spotykałem się z ludźmi, byłem pochłonięty hinduską filozofią. Ona odpowiadała memu zachwytowi nad tajemnicą tego, że wszystko jest boskie. Ale stosunkowo szybko odczułem jakiś niepokój, rozdwojenie. Z jednej strony były Indie - święte i boskie. Poprzez duchowe doświadczenie, jak mówiło się w hinduskiej filozofii, osiągam samego siebie, i to moje "ja" jest tożsame z "ja" wszystkich ludzi. Jest to myśl, przy której nie sposób myśleć o innym. Zdumiały mnie w Upaniszadach teksty, które mówią o tym, że jeśli matka kocha swoje dziecko, to nie z powodu dziecka, a z powodu siebie samej. Jeśli mężczyzna kocha kobietę, to nie z powodu jej, a z powodu siebie. Wychodziło na to, że jest tylko boskie i wszystko inne jest przez nie pochłonięte.
Z drugiej strony w tym samym czasie odkryłem dla siebie bardzo ważny aspekt europejskiej kultury - portret, na którym zawsze przedstawiony jest ktoś inny, kto otwiera się przede mną i idzie ku mnie, ale pozostaje mimo to inny niż ja.
Znalazłem się między tymi dwoma problemami. Oto pierwszy: wszystko jest boskie, wszystko jest Bóstwem. I drugi: istnieje inny, ale pozostaje pytanie czy mogę rzeczywiście spotkać się z nim?
Te rozważania nałożyły się na dość smutne wydarzenia w moim życiu. W końcu przeżyłem kryzys wewnętrzny i byłem na granicy samobójstwa. Ale pewnego razu kupiłem książkę nieznanego mi wówczas Włodzimierza Łosskiego "Teologia mistyczna Kościoła wschodniego". Ogromne wrażenie wywarł na mnie rozdział o Trójcy i człowieku jako o obrazie Trójcy. W Trójcy odkrywała się ta głęboka jedność, którą przeniknięta jest myśl Indii, a jednocześnie ta różnorodność, o której mówiły europejskie portrety. Dla mnie było to odkrycie. Potem przeczytałem książkę Bierdiajewa "Filozofia wolności". Zrozumiałem tylko jedną czwartą tego, co było w tych książkach napisane, ale powiedziałem sobie: tak, mogę być chrześcijaninem. Ci chrześcijanie, których spotkałem wcześniej, nie przekonali mnie do tego. Nieco wcześniej przeczytałem Dostojewskiego i on także wiele rzeczy otworzył przede mną.
I oto pewnego dnia Chrystus wszedł w moje serce.
Muszę przyznać, że już dawno czytałem Ewangelię. Przyciągała mnie i odpychała. Pytałem siebie: jak Chrystus mógł mówić o sobie, że jest jednocześnie i drogą, i prawdą, i życiem? A co z innymi religiami, Buddą, mistykami Indii?
W pewnym momencie poczułem oczywistość tego, kim jest Chrystus i odrzuciłem wszystko, co wiedziałem z historii religii. Zrozumiałem, że Chrystus chce, żebym był, żebym istniał. Można powiedzieć, że w istnienie Boga nigdy nie wątpiłem, ale wątpiłem w swoje własne istnienie (w czym "pomogło mi" doświadczenie hinduskich ćwiczeń, które kiedyś praktykowałem). Ale Bóg stał się człowiekiem i przez to powiedział mi, że istnieję, i zdałem się na Niego.
Pozostawał jeden problem, jak żyć z tym, co jest powiedziane w Ewangelii Jana: jeśli nie będziecie jeść ciała Syna Człowieczego i pić Jego krwi, nie będziecie mieć życia wiecznego. Rozumiałem, że mowa o Eucharystii. Ale pojawiał się problem Kościoła. Kościół katolicki zawsze był mi obcy. Mój dziadek opowiadał mi, że w winnicach znajdowano kości protestantantów - katolicy nie zgadzali się na ich pochówek na cmentarzu. A obok mojej wsi był zamek z ogromną wieżą: do niej wrzucano protestantki. Jedna z nich spędziła w wiezieniu 16 lat tylko dlatego, że jej brat był protestanckim pastorem. W wieku 60 lat wyszła na wolność i napisała na kamieniu "sprzeciwiać się". Dla mnie stało się to symbolem niepokonanej wolności ludzkiego ducha, sprzeciwu wobec króla i papieża.
Próbowałem czytać Tomasza z Akwinu, ale była to nudna lektura. Co się tyczy protestantyzmu, miałem wrażenie, że Bóg w nim jest wrogiem życia i że poprzez tę naukę nie ma sposobu na osiągnięcie i zobrazowanie piękna tego świata.
Chociaż, nawiasem mówiąc, czytałem wielkich autorów - katolików i protestantów. Czytałem, bo znajdowałem w nich wiadomości o ojcach Kościoła. Były to książki m.in. Henri de Loubaka, Jeana Danielou, wydane w latach czterdziestych i pięćdziesiątych, kiedy ci autorzy sami dla siebie odkrywali świętych ojców.
Ale szczególnie ważne były dla mnie prace Włodzimierza Łosskiego.
Czułem, że drzwi powoli się otwierają.
W prawosławiu przyciągało mnie wiele: ważność zmartwychwstania, idea ubóstwienia człowieka poprzez wcielenie Boga, idea Świętej Trójcy, teologia Bożych energii pochodzących od przemienionego Chrystusa i przenikających całe stworzenie. To ostatnie nadawało w moich oczach chrześcijaństwu kosmiczny charakter. Tutaj znalazłem tradycję, która żyła u wszystkich wielkich chrześcijańskich pisarzy, w tym także rosyjskich - naukę o znaczeniu modlitwy dla zbawienia człowieka i całego świata.
Zupełnie nie rozumiem dogmatu o piekle w tym znaczeniu, że Bóg stworzył wieczny obóz koncentracyjny dla swoich wrogów. Nie wątpię w istnienie piekła, ale w wielkiej tradycji prawosławia znajdujemy myśl, że człowiek nie zbawia się pojedynczo; wszyscy zbawiają się wspólnie - w modlitwie za siebie nawzajem i we wspólnocie.
Widziałem także, że w prawosławiu mogę odczuć sens wolności i zrozumieć, że miłość jest sensem wolności.
Ponieważ nie byłem przywiązany do jakiejkolwiek zachodniej konfesji, postanowiłem: jestem prawosławny. W książce adresowej znalazłem adresy prawosławnych duchownych i poszedłem do jednego z nich. I on mnie ochrzcił. Tam, już po chrzcie, spotkałem Włodzimierza Łosskiego, Pawła Jewdokimowa, Lwa Zendera i wielu innych znakomitych ludzi. Wtedy poznałem wielkiego rosyjskiego mnicha, o. Sofroniusza (Sacharowa), ucznia św. Sylwana z Atosu i on także nauczył mnie bardzo wielu rzeczy, zwłaszcza modlitwy.
Tak stawałem się prawosławnym i to oczywiście usiłuję robić przez całe moje życie. Zapragnąłem zrozumieć prawosławie i postarać się przeczytać w jego świetle duchową historię Zachodu. To nie odłączyło mnie od innych chrześcijan.
Wydaje mi się, że w prawosławiu jest rzeczywistość jedynej Cerkwi, powszechność, pełnia. Zapragnąłem nauczyć ludzi prawosławia, pokazać pełnię Cerkwi, która w nim żyje.
Z czasem coraz bardziej zaczęła mnie interesować więź chrześcijaństwa ze współczesnością i problem jego spotkania z innymi religiami. Proszę pamiętać, że Francja liczy 60 milionów mieszkańców, w tym trzy miliony muzułmanów i około miliona Żydów wyznających judaizm - i wśród nich są znaczący, starannie wykształceni ludzie. We Francji, podobnie jak w Rosji, ludzie bardzo interesują się wszelkimi ezoterycznymi naukami: okultyzmem, teozofią i tym podobnym.
I dlatego ważne, by prawosławie dawało odpowiedź na te zagadnienia. Nie można izolować się, zamieniać się w getto. Trzeba, aby z prawosławia wychodziła wstrząsająca moc, moc wolności i światła. Niestety, znacznie częściej wszystko tonie w obrzędowości. Francuski duchowy pisarz XVIII wieku Francois de Sal pisał, że nastanie moment, kiedy nastąpi rozerwanie łańcuchów i uwolnienie świętych.
Wydaje mi się, ze na tym polega problem prawosławia: powinno rozerwać swoje łańcuchy. [/size][/color]
Rozwiń
MATKA BOSKA CZĘSTOCHOWSKA
MATKA BOSKA CZĘSTOCHOWSKA (6 grudnia 2010 o 21:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=5],,TRWAJCIE MOCNI W WIERZE''[/size] [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/Cz%C4%99stochowa_Ko%C5%9Bc%C3%B3%C5%82_Jakuba_01.jpg[/img]

[size=5]Cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie - nowoczesna cerkiew prawosławna, której budowę rozpoczęto w 1994 roku według projektu architekta Michała Bałasza z Białegostoku. Obecnie bryła budowli jest ukończona, ostatnim etapem są wykończenia. Kamień węgielny pod budowę cerkwi poświęcił patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I. We wnętrzu świątyni współczesny ikonostas. Cerkiew mieści się przy ulicy Kopernika.

Nabożeństwa odbywają się w kaplicy piwnicznej co niedzielę o godzinie 11:00.[/size]
[img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2f/CerkiewPrawos%C5%82awnaCzestochowie.jpg[/img]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!