niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

"Pedet" do przebudowy. Będzie wielkie burzenie w środku Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 stycznia 2010, 10:20

Magistrat zabrał się za ocenę wpływu inwestycji na środowisko. Wniosek złożyła firma Mayra Investments. To spółka-córka warszawskiej Centrum Development & Investments, która jest właścicielem dawnej Galerii Centrum.

Nowa galeria handlowa ma szczelnie wypełnić przestrzeń między Krakowskim Przedmieściem, a ul. Kapucyńską, budynkiem teatru, Narutowicza i Kościuszki. W tej chwili na terenie planowanej inwestycji są m.in. parkingi, kamienice, Liceum Ogólnokształcące im. Asnyka, bary U Aktorów i Rotunda oraz sam Dom Towarowy Sezam.

Ze wniosku wynika, że inwestor chce wyburzyć większość tych obiektów. Ocaleć miałby jedynie fronton kamienicy przy ul. Peowiaków 5. W planie jest również zabudowa skweru przed dawnym "pedetem”. Nie wiadomo, ile z tych pomysłów znajdzie się w finalnej koncepcji.

– To początek drogi – mówi Dorota Wojciechowska, z CDI. – Dlatego nasz wniosek jest tak szeroki. Nadal pracujemy nad dokładnym projektem.

Fronton nowej galerii miałby biec wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, równo z sąsiednim klasztorem o. Kapucynów. Fasada od strony ul. Kapucyńskiej ma liczyć ponad 100 m długości. Podobnie będzie po drugiej stronie, od ul. Kościuszki. Łączna powierzchnia zabudowy to ponad 8 tys. mkw.

Z dokumentów złożonych w Ratuszu wynika, że nowa galeria będzie miała 21 m wysokości. Do tego należy doliczyć dwa poziomy podziemnego parkingu na ponad 450 miejsc. Wjazd zaprojektowano od strony ul. Kapucyńskiej. Cały kompleks chce górować nad otoczeniem.
Do takiego pomysłu służby ochrony zabytków podchodzą z rezerwą.

– Wstępnie mogę powiedzieć, że budynek nie powinien zdominować otoczenia – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Wskazane jest, aby bezkolizyjnie wpisywał się w pobliski kontekst architektoniczny.

Zgoda służb ochrony zabytków będzie konieczna do realizacji projektu. – Nie wpłynęły do nas żadne dokumenty – dodaje Kopciowski. – Temat jest kontrowersyjny. Konieczna będzie szczegółowa analiza, prawdopodobnie z udziałem ekspertów z Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków.

Inwestor wstrzymuje się z komentarzami, do czasu zakończenia prac nad projektem. Najpóźniej za miesiąc powinien otrzymać decyzję środowiskową. Wówczas złoży wniosek o określenie warunków zabudowy. Na tym etapie okaże się, na jakie zmiany pozwolą urzędnicy.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
sołtys Kierdziołek
Gość
Architekt
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sołtys Kierdziołek
sołtys Kierdziołek (12 marca 2010 o 23:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zibi napisał:
Jak czytam, większość wpisów jest od osób, dla których życie zaczyna się i kończy na poziomie galerii handlowej. Cieszę się z głosu zauważającego, że Lublin to miasto bardzo piękne i ocalałego z pożogi wojennej centrum nie należy "uatrakcyjniać" cudem nowoczesnej techniki i "pomysłowości architektonicznej". To miasto zasługuje na szacunek. Mam nadzieję, że zapowiadany przez inwestora potwór do dojenia pieniędzy z maluczkich nie powstanie. A przynajmniej nie w proponowanej gigantycznej formie. To może już lepiej pałac kultury z Warszawy na Plac Litewski przenieść? Tak samo będzie pasował.

Oj tak ,płac niech przeniosą pałac kultury ,ale było by czadowo i nowocześnie a z iglicy jakie widoki no i te sale konferencyjne no i ratuszowe koniki boże wraz z żydzińskim można by przenieść no kurcze wszystko by było na miejscu w jedynej takiej budowli a obok na Lubartowskiej można by pas startowy zrobić lądowały by pod górę a startowały z góry wtedy długość tego pasa siem nie liczyła by i przy iglicy zrobić gabinety dla naszej piękniusiej wojewodziny a obok dla tej tysz piękniusiej co w zastępstwie na wyspy hula gula jeździ by reklamować nasz kozi Gród no kurnia same korzyści .
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2010 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzę, że forum DW się ukulturalnia albo mamy desant urbanistów z FPW;) W żadnym wypadku WKZ nie powinien pozwolić na wyburzenie Pedetu i kamienic i wypełnienie jakimś potworkiem z refleksyjnym szkłem, bo przykro mi, ale nie spodziewam się dobrej architektury w wykonaniu CDI. Zresztą, czemu budowa od podstaw, a nie rewitalizacja i dobudowa na wykupionych działkach (np. z wykorzystaniem frontów istniejących kamienic), skoro rewitalizują Okrąglaka w Poznaniu czy Renomę we Wrocławiu ?(http://www.centrumdi.com/inwestycje.php) Aha i powodzenia z tym dwupoziomowym parkingiem i 21 m wysokości budynku w takim miejscu...
Rozwiń
Architekt
Architekt (30 stycznia 2010 o 16:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja nie mówię, że funkcji handlowej należy się wstydzić. Dlaczego mieszkańcy Lublina boją się Galerii Sztuki, bądź obiektów tego pokroju? Jak poprzednik "architekt" napisał, miasto bez placów nie działa. Można wybudować i zabudować, oczywiście, ale wszystko z pomysłem odpowiednim a przede wszystkim należy też odkorkować centrum, a kolejna galeria handlowa będzie "samobójem". Możemy tak dyskutować w nieszkończoność, a główny głos w całej sprawie i tak ma WKZ. Zobaczymy jak sprawa się dalej potoczy. Szkoda tylko, że spora część ludzi woli atakować i pokazywać jakimi to twardzielami nie są na forach, zamiast prowadzić kulturalną, spokojną dyskuję. Pozdrawiam wszystkich
Rozwiń
architekt
architekt (30 stycznia 2010 o 16:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MIASTO BEZ PLACÓW NIE DZIAŁA. Lublin traci. Zostawcie ten plac przed Sezamem w spokoju!!!
Rozwiń
J-k
J-k (30 stycznia 2010 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Architekt napisał:
Akurat "kolego" nie jestem z Lublina, ale architektem jestem od dawna, a tyle miejsce co zwiedziłem to wątpie żeby Ci się śniło kiedykolwiek. Ale po twojej wypowiedzi, wnioskuję, że jesteś oburzonym dzieciakiem, który chce swoją upragnioną galerię handlową przy swoim domu. Jakbyś nie skończył edukacji na podstawowej, miałbyś prawdpodobnie na tyle wiedzy, że stare miasto powinno odrzucić galerie handlowe i tu nie chodzi o obiekt, który byłby prawdopodobnie "klocem" jak to niektórzy piszą, tylko o samą funkcję w sobie. Z twojej wypowiedzi też wnioskuję, że właśnie ty jesteś tym małym "lubelaczkiem", który chce tylko sklepików i galerianek, a jedyne miejsca gdzie byłeś to Pn, Krk i Wrck. Tak trzymaj, a kościołach i festynach nic nie pisałem drogie dziecko. Zapraszamy na dalszą edukację. A co do budowy Plazy to uwierz mi, wiem więcej niż większość Lublinian, nie obrażając tu nikogo. Jak będziesz inteligentny to domyślisz się dlaczego. Pozdrawiam

Bardzo oryginalny (i "kulturalny") ten wywód. Szkoda tylko, że nie na temat. Po pierwsze to nie jest Stare Miasto a Śródmieście. Po drugie co takiego złego jest w funkcji handlowej, że powinna aż być "odrzucona" ze starych dzielnic? To chyba jakieś nowe rewolucyjne poglądy idące w poprzek tego co się dzieje na świecie! Owszem był taki okres w dziejach ludzkości, który wstydził się handlu (do tego stopnia, że w sklepach były tylko puste półki) ale szczęśliwie się skończył, przynajmniej u nas.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!