Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 stycznia 2010 r.
10:20
Edytuj ten wpis

"Pedet" do przebudowy. Będzie wielkie burzenie w środku Lublina

0 24 A A

Magistrat zabrał się za ocenę wpływu inwestycji na środowisko. Wniosek złożyła firma Mayra Investments. To spółka-córka warszawskiej Centrum Development & Investments, która jest właścicielem dawnej Galerii Centrum.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nowa galeria handlowa ma szczelnie wypełnić przestrzeń między Krakowskim Przedmieściem, a ul. Kapucyńską, budynkiem teatru, Narutowicza i Kościuszki. W tej chwili na terenie planowanej inwestycji są m.in. parkingi, kamienice, Liceum Ogólnokształcące im. Asnyka, bary U Aktorów i Rotunda oraz sam Dom Towarowy Sezam.

Ze wniosku wynika, że inwestor chce wyburzyć większość tych obiektów. Ocaleć miałby jedynie fronton kamienicy przy ul. Peowiaków 5. W planie jest również zabudowa skweru przed dawnym "pedetem”. Nie wiadomo, ile z tych pomysłów znajdzie się w finalnej koncepcji.

– To początek drogi – mówi Dorota Wojciechowska, z CDI. – Dlatego nasz wniosek jest tak szeroki. Nadal pracujemy nad dokładnym projektem.

Fronton nowej galerii miałby biec wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, równo z sąsiednim klasztorem o. Kapucynów. Fasada od strony ul. Kapucyńskiej ma liczyć ponad 100 m długości. Podobnie będzie po drugiej stronie, od ul. Kościuszki. Łączna powierzchnia zabudowy to ponad 8 tys. mkw.

Z dokumentów złożonych w Ratuszu wynika, że nowa galeria będzie miała 21 m wysokości. Do tego należy doliczyć dwa poziomy podziemnego parkingu na ponad 450 miejsc. Wjazd zaprojektowano od strony ul. Kapucyńskiej. Cały kompleks chce górować nad otoczeniem.
Do takiego pomysłu służby ochrony zabytków podchodzą z rezerwą.

– Wstępnie mogę powiedzieć, że budynek nie powinien zdominować otoczenia – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Wskazane jest, aby bezkolizyjnie wpisywał się w pobliski kontekst architektoniczny.

Zgoda służb ochrony zabytków będzie konieczna do realizacji projektu. – Nie wpłynęły do nas żadne dokumenty – dodaje Kopciowski. – Temat jest kontrowersyjny. Konieczna będzie szczegółowa analiza, prawdopodobnie z udziałem ekspertów z Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków.

Inwestor wstrzymuje się z komentarzami, do czasu zakończenia prac nad projektem. Najpóźniej za miesiąc powinien otrzymać decyzję środowiskową. Wówczas złoży wniosek o określenie warunków zabudowy. Na tym etapie okaże się, na jakie zmiany pozwolą urzędnicy.

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sołtys Kierdziołek / 12 marca 2010 o 23:44
Zibi napisał:
Jak czytam, większość wpisów jest od osób, dla których życie zaczyna się i kończy na poziomie galerii handlowej. Cieszę się z głosu zauważającego, że Lublin to miasto bardzo piękne i ocalałego z pożogi wojennej centrum nie należy "uatrakcyjniać" cudem nowoczesnej techniki i "pomysłowości architektonicznej". To miasto zasługuje na szacunek. Mam nadzieję, że zapowiadany przez inwestora potwór do dojenia pieniędzy z maluczkich nie powstanie. A przynajmniej nie w proponowanej gigantycznej formie. To może już lepiej pałac kultury z Warszawy na Plac Litewski przenieść? Tak samo będzie pasował.

Oj tak ,płac niech przeniosą pałac kultury ,ale było by czadowo i nowocześnie a z iglicy jakie widoki no i te sale konferencyjne no i ratuszowe koniki boże wraz z żydzińskim można by przenieść no kurcze wszystko by było na miejscu w jedynej takiej budowli a obok na Lubartowskiej można by pas startowy zrobić lądowały by pod górę a startowały z góry wtedy długość tego pasa siem nie liczyła by i przy iglicy zrobić gabinety dla naszej piękniusiej wojewodziny a obok dla tej tysz piękniusiej co w zastępstwie na wyspy hula gula jeździ by reklamować nasz kozi Gród no kurnia same korzyści .

Oj tak ,płac niech przeniosą pałac kultury ,ale było by czadowo i nowocześnie a z iglicy jakie widoki no i te sale konferencyjne no i ratuszowe koniki boże wraz z żydzińskim można by przenieść no kurcze wszystko by było na miejscu w jedynej takiej budowli a obok na Lubartowskiej można by pas startowy zrobić lądowały by pod górę a startowały z góry wtedy długość tego pasa siem nie liczyła by i przy iglicy zrobić gabinety dla naszej piękniusiej wojewodziny a obok dla tej tysz piękniusiej co w zastępstwie na wyspy hula gula ... rozwiń
Avatar
Gość / 30 stycznia 2010 o 19:03
Widzę, że forum DW się ukulturalnia albo mamy desant urbanistów z FPW;) W żadnym wypadku WKZ nie powinien pozwolić na wyburzenie Pedetu i kamienic i wypełnienie jakimś potworkiem z refleksyjnym szkłem, bo przykro mi, ale nie spodziewam się dobrej architektury w wykonaniu CDI. Zresztą, czemu budowa od podstaw, a nie rewitalizacja i dobudowa na wykupionych działkach (np. z wykorzystaniem frontów istniejących kamienic), skoro rewitalizują Okrąglaka w Poznaniu czy Renomę we Wrocławiu ?(http://www.centrumdi.com/inwestycje.php) Aha i powodzenia z tym dwupoziomowym parkingiem i 21 m wysokości budynku w takim miejscu...
Widzę, że forum DW się ukulturalnia albo mamy desant urbanistów z FPW;) W żadnym wypadku WKZ nie powinien pozwolić na wyburzenie Pedetu i kamienic i wypełnienie jakimś potworkiem z refleksyjnym szkłem, bo przykro mi, ale nie spodziewam się dobrej architektury w wykonaniu CDI. Zresztą, czemu budowa od podstaw, a nie rewitalizacja i dobudowa na wykupionych działkach (np. z wykorzystaniem frontów istniejących kamienic), skoro rewitalizują Okrąglaka w Poznaniu czy Renomę we Wrocławiu ?(http://www.centrumdi.com/inwestycje.php) Aha i powodzenia z ... rozwiń
Avatar
Architekt / 30 stycznia 2010 o 16:46
Ja nie mówię, że funkcji handlowej należy się wstydzić. Dlaczego mieszkańcy Lublina boją się Galerii Sztuki, bądź obiektów tego pokroju? Jak poprzednik "architekt" napisał, miasto bez placów nie działa. Można wybudować i zabudować, oczywiście, ale wszystko z pomysłem odpowiednim a przede wszystkim należy też odkorkować centrum, a kolejna galeria handlowa będzie "samobójem". Możemy tak dyskutować w nieszkończoność, a główny głos w całej sprawie i tak ma WKZ. Zobaczymy jak sprawa się dalej potoczy. Szkoda tylko, że spora część ludzi woli atakować i pokazywać jakimi to twardzielami nie są na forach, zamiast prowadzić kulturalną, spokojną dyskuję. Pozdrawiam wszystkich
Ja nie mówię, że funkcji handlowej należy się wstydzić. Dlaczego mieszkańcy Lublina boją się Galerii Sztuki, bądź obiektów tego pokroju? Jak poprzednik "architekt" napisał, miasto bez placów nie działa. Można wybudować i zabudować, oczywiście, ale wszystko z pomysłem odpowiednim a przede wszystkim należy też odkorkować centrum, a kolejna galeria handlowa będzie "samobójem". Możemy tak dyskutować w nieszkończoność, a główny głos w całej sprawie i tak ma WKZ. Zobaczymy jak sprawa się dalej potoczy. Szkoda tylko, że spora cz... rozwiń
Avatar
architekt / 30 stycznia 2010 o 16:39
MIASTO BEZ PLACÓW NIE DZIAŁA. Lublin traci. Zostawcie ten plac przed Sezamem w spokoju!!!
Avatar
J-k / 30 stycznia 2010 o 13:05
Architekt napisał:
Akurat "kolego" nie jestem z Lublina, ale architektem jestem od dawna, a tyle miejsce co zwiedziłem to wątpie żeby Ci się śniło kiedykolwiek. Ale po twojej wypowiedzi, wnioskuję, że jesteś oburzonym dzieciakiem, który chce swoją upragnioną galerię handlową przy swoim domu. Jakbyś nie skończył edukacji na podstawowej, miałbyś prawdpodobnie na tyle wiedzy, że stare miasto powinno odrzucić galerie handlowe i tu nie chodzi o obiekt, który byłby prawdopodobnie "klocem" jak to niektórzy piszą, tylko o samą funkcję w sobie. Z twojej wypowiedzi też wnioskuję, że właśnie ty jesteś tym małym "lubelaczkiem", który chce tylko sklepików i galerianek, a jedyne miejsca gdzie byłeś to Pn, Krk i Wrck. Tak trzymaj, a kościołach i festynach nic nie pisałem drogie dziecko. Zapraszamy na dalszą edukację. A co do budowy Plazy to uwierz mi, wiem więcej niż większość Lublinian, nie obrażając tu nikogo. Jak będziesz inteligentny to domyślisz się dlaczego. Pozdrawiam

Bardzo oryginalny (i "kulturalny") ten wywód. Szkoda tylko, że nie na temat. Po pierwsze to nie jest Stare Miasto a Śródmieście. Po drugie co takiego złego jest w funkcji handlowej, że powinna aż być "odrzucona" ze starych dzielnic? To chyba jakieś nowe rewolucyjne poglądy idące w poprzek tego co się dzieje na świecie! Owszem był taki okres w dziejach ludzkości, który wstydził się handlu (do tego stopnia, że w sklepach były tylko puste półki) ale szczęśliwie się skończył, przynajmniej u nas.

Bardzo oryginalny (i "kulturalny") ten wywód. Szkoda tylko, że nie na temat. Po pierwsze to nie jest Stare Miasto a Śródmieście. Po drugie co takiego złego jest w funkcji handlowej, że powinna aż być "odrzucona" ze starych dzielnic? To chyba jakieś nowe rewolucyjne poglądy idące w poprzek tego co się dzieje na świecie! Owszem był taki okres w dziejach ludzkości, który wstydził się handlu (do tego stopnia, że w sklepach były tylko puste półki) ale szczęśliwie się skończył, przynajmniej u nas. rozwiń
Avatar
anty pruszon / 30 stycznia 2010 o 12:33
moze wkoncu turysta po zwiedzaniu bedzie mial co kupic w tym noieszczesnym miescie chyba ze chcecie go wyslac do olimpu haaaaaaahaaaa
Avatar
amator urbanista / 30 stycznia 2010 o 12:24
Hmmm.. jesli to bedzie miało rece i nogi to czemu nie(ale w taki spsób aby wysokoscia nie gorowało nad pobliskim kosciołem i kamiennicami
Ja jestem za zlikwidowaniem tego dziwnego placyku przed ex-galeria centrum i zabudowaniem tego terenu
Historycznie to miejsce było zabudowane !!!
znajdował sie tam hotel "vicrotoria " ktory uległ zniszczeniom wojennym i został bodajze w póznych latach 40tych rozebrany.
Takze nie ma zadnego historycznego uzasadnienia aby ten pseudoplac pozostał!
Avatar
Architekt / 30 stycznia 2010 o 12:08
KOLOR44 napisał:
WIDZISZ TĘPY CHŁOPCZYKU PLAZĘ WYBUDOWAŁA FIRMA Z IZRAELA WIĘC WIEDZIAŁA,ŻE TU BYŁ OBÓZ DLA ŻYDÓW(ŁADNIEJSZE BYŁLO WCZĘSNIEJSZE BAJORO ZA PRUSZKOWSKIEGO?)!!PO DRUGIE JAKBYŚ TROCHE POJEŻDZIŁ PO POLSCE A NIE SIEDZIAŁ W BLOKU CZY KAMIENNICY W LUBLINIE TO WIDZIAŁBYŚ JAK PIĘKNIE SĄ WKOMPONOWANE GALERIE HANDLOWE W STARE CENTRA MIAST:POZNAŃ, KRAKÓW, WROCŁAW(WCAEL NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z BLASZAKAMI!!) DLA PRZYKŁADU...WIEĆ PRZESTAŃ PIEPRZYĆ O PIĘKNYM PLACU LITEWSKIM (DLA MNIE TO WSTYD I CHAŁA) I KOLEJNYM PLACU PO PEDECIE...TY JESTĘS TYM MALUTKIM LUBELACZKIEM CO TO WIDZIAŁBY TYLKO KOŚCIOŁY, PLACYKI I PRZAŚNE FESTYNY???


Akurat "kolego" nie jestem z Lublina, ale architektem jestem od dawna, a tyle miejsce co zwiedziłem to wątpie żeby Ci się śniło kiedykolwiek. Ale po twojej wypowiedzi, wnioskuję, że jesteś oburzonym dzieciakiem, który chce swoją upragnioną galerię handlową przy swoim domu. Jakbyś nie skończył edukacji na podstawowej, miałbyś prawdpodobnie na tyle wiedzy, że stare miasto powinno odrzucić galerie handlowe i tu nie chodzi o obiekt, który byłby prawdopodobnie "klocem" jak to niektórzy piszą, tylko o samą funkcję w sobie. Z twojej wypowiedzi też wnioskuję, że właśnie ty jesteś tym małym "lubelaczkiem", który chce tylko sklepików i galerianek, a jedyne miejsca gdzie byłeś to Pn, Krk i Wrck. Tak trzymaj, a kościołach i festynach nic nie pisałem drogie dziecko. Zapraszamy na dalszą edukację. A co do budowy Plazy to uwierz mi, wiem więcej niż większość Lublinian, nie obrażając tu nikogo. Jak będziesz inteligentny to domyślisz się dlaczego. Pozdrawiam


Akurat "kolego" nie jestem z Lublina, ale architektem jestem od dawna, a tyle miejsce co zwiedziłem to wątpie żeby Ci się śniło kiedykolwiek. Ale po twojej wypowiedzi, wnioskuję, że jesteś oburzonym dzieciakiem, który chce swoją upragnioną galerię handlową przy swoim domu. Jakbyś nie skończył edukacji na podstawowej, miałbyś prawdpodobnie na tyle wiedzy, że stare miasto powinno odrzucić galerie handlowe i tu nie chodzi o obiekt, który byłby prawdopodobnie "klocem" jak to niektórzy piszą, tylko o... rozwiń
Avatar
Gość / 29 stycznia 2010 o 18:09
Moim zdaniem dobra propzycja aby dobudowac jeszcze i wstawic złotą winde Własnie o to chodzi aby upiekszyc stylem unowoczesnic te zabytki a nie burzyc No ale kto o tym pomysli wszystko mają chec burzyc A jest to miejsce takie ze nie jeden turysta własnie z ciekawosci by nawet wjechał na góre taką windą i z podziwem obserwował posiedział np w upalne dni cos kupil na pamiątke bo przeciez niema podobnego obiektu wlasnie na deptaku
Avatar
Loko / 29 stycznia 2010 o 17:43
Szczyt deb***IZMU zewolić w Centrum Miasta na Galerię Handlową! W dodatku jeszcze ją rozbudować!!! Za komuny to rozumiem, ale że teraz również sa tępaki wydajacy zgodę?? Zamiast Rynek odciążyć od korków, to proponuje się postawić Galerię i jeszcze bardziej zatłoczyć samochodami Centrum Miasta. Dziwię się że nie ma ludzi myślacych aby zburzyć PRL-owski PEDET- nie pasujący wyglądem, funkcją, architekturą do zabytkowych sąsiadujących budynków,dodać więcej przestrzeni dla turystów w Centrum Miasta niż tylko ta wąska kiszka(ulica Krakowsie Przedm.) Tutaj aż się prosi aby zamknąć ruch drogowy od skrzyżowania 3-maja z Krakowskim- cały Plac Litewski wraz z placem po PEDecie zagospodarować w piękny sposób! tak aby można było poczuć sercem wdzięk, piękność naszego pięknego Starego Miasta!! Dokąd ta nieudolnośc Urzędu Miasta będzie trwać- Kiedy wkońcu planiści zaczną myśleć??????
Szczyt deb***IZMU zewolić w Centrum Miasta na Galerię Handlową! W dodatku jeszcze ją rozbudować!!! Za komuny to rozumiem, ale że teraz również sa tępaki wydajacy zgodę?? Zamiast Rynek odciążyć od korków, to proponuje się postawić Galerię i jeszcze bardziej zatłoczyć samochodami Centrum Miasta. Dziwię się że nie ma ludzi myślacych aby zburzyć PRL-owski PEDET- nie pasujący wyglądem, funkcją, architekturą do zabytkowych sąsiadujących budynków,dodać więcej przestrzeni dla turystów w Centrum Miasta niż tylko ta wąska kiszka(ulica ... rozwiń
Avatar
sołtys Kierdziołek / 12 marca 2010 o 23:44
Zibi napisał:
Jak czytam, większość wpisów jest od osób, dla których życie zaczyna się i kończy na poziomie galerii handlowej. Cieszę się z głosu zauważającego, że Lublin to miasto bardzo piękne i ocalałego z pożogi wojennej centrum nie należy "uatrakcyjniać" cudem nowoczesnej techniki i "pomysłowości architektonicznej". To miasto zasługuje na szacunek. Mam nadzieję, że zapowiadany przez inwestora potwór do dojenia pieniędzy z maluczkich nie powstanie. A przynajmniej nie w proponowanej gigantycznej formie. To może już lepiej pałac kultury z Warszawy na Plac Litewski przenieść? Tak samo będzie pasował.

Oj tak ,płac niech przeniosą pałac kultury ,ale było by czadowo i nowocześnie a z iglicy jakie widoki no i te sale konferencyjne no i ratuszowe koniki boże wraz z żydzińskim można by przenieść no kurcze wszystko by było na miejscu w jedynej takiej budowli a obok na Lubartowskiej można by pas startowy zrobić lądowały by pod górę a startowały z góry wtedy długość tego pasa siem nie liczyła by i przy iglicy zrobić gabinety dla naszej piękniusiej wojewodziny a obok dla tej tysz piękniusiej co w zastępstwie na wyspy hula gula jeździ by reklamować nasz kozi Gród no kurnia same korzyści .

Oj tak ,płac niech przeniosą pałac kultury ,ale było by czadowo i nowocześnie a z iglicy jakie widoki no i te sale konferencyjne no i ratuszowe koniki boże wraz z żydzińskim można by przenieść no kurcze wszystko by było na miejscu w jedynej takiej budowli a obok na Lubartowskiej można by pas startowy zrobić lądowały by pod górę a startowały z góry wtedy długość tego pasa siem nie liczyła by i przy iglicy zrobić gabinety dla naszej piękniusiej wojewodziny a obok dla tej tysz piękniusiej co w zastępstwie na wyspy hula gula ... rozwiń
Avatar
Gość / 30 stycznia 2010 o 19:03
Widzę, że forum DW się ukulturalnia albo mamy desant urbanistów z FPW;) W żadnym wypadku WKZ nie powinien pozwolić na wyburzenie Pedetu i kamienic i wypełnienie jakimś potworkiem z refleksyjnym szkłem, bo przykro mi, ale nie spodziewam się dobrej architektury w wykonaniu CDI. Zresztą, czemu budowa od podstaw, a nie rewitalizacja i dobudowa na wykupionych działkach (np. z wykorzystaniem frontów istniejących kamienic), skoro rewitalizują Okrąglaka w Poznaniu czy Renomę we Wrocławiu ?(http://www.centrumdi.com/inwestycje.php) Aha i powodzenia z tym dwupoziomowym parkingiem i 21 m wysokości budynku w takim miejscu...
Widzę, że forum DW się ukulturalnia albo mamy desant urbanistów z FPW;) W żadnym wypadku WKZ nie powinien pozwolić na wyburzenie Pedetu i kamienic i wypełnienie jakimś potworkiem z refleksyjnym szkłem, bo przykro mi, ale nie spodziewam się dobrej architektury w wykonaniu CDI. Zresztą, czemu budowa od podstaw, a nie rewitalizacja i dobudowa na wykupionych działkach (np. z wykorzystaniem frontów istniejących kamienic), skoro rewitalizują Okrąglaka w Poznaniu czy Renomę we Wrocławiu ?(http://www.centrumdi.com/inwestycje.php) Aha i powodzenia z ... rozwiń
Avatar
Architekt / 30 stycznia 2010 o 16:46
Ja nie mówię, że funkcji handlowej należy się wstydzić. Dlaczego mieszkańcy Lublina boją się Galerii Sztuki, bądź obiektów tego pokroju? Jak poprzednik "architekt" napisał, miasto bez placów nie działa. Można wybudować i zabudować, oczywiście, ale wszystko z pomysłem odpowiednim a przede wszystkim należy też odkorkować centrum, a kolejna galeria handlowa będzie "samobójem". Możemy tak dyskutować w nieszkończoność, a główny głos w całej sprawie i tak ma WKZ. Zobaczymy jak sprawa się dalej potoczy. Szkoda tylko, że spora część ludzi woli atakować i pokazywać jakimi to twardzielami nie są na forach, zamiast prowadzić kulturalną, spokojną dyskuję. Pozdrawiam wszystkich
Ja nie mówię, że funkcji handlowej należy się wstydzić. Dlaczego mieszkańcy Lublina boją się Galerii Sztuki, bądź obiektów tego pokroju? Jak poprzednik "architekt" napisał, miasto bez placów nie działa. Można wybudować i zabudować, oczywiście, ale wszystko z pomysłem odpowiednim a przede wszystkim należy też odkorkować centrum, a kolejna galeria handlowa będzie "samobójem". Możemy tak dyskutować w nieszkończoność, a główny głos w całej sprawie i tak ma WKZ. Zobaczymy jak sprawa się dalej potoczy. Szkoda tylko, że spora cz... rozwiń
Avatar
architekt / 30 stycznia 2010 o 16:39
MIASTO BEZ PLACÓW NIE DZIAŁA. Lublin traci. Zostawcie ten plac przed Sezamem w spokoju!!!
Avatar
J-k / 30 stycznia 2010 o 13:05
Architekt napisał:
Akurat "kolego" nie jestem z Lublina, ale architektem jestem od dawna, a tyle miejsce co zwiedziłem to wątpie żeby Ci się śniło kiedykolwiek. Ale po twojej wypowiedzi, wnioskuję, że jesteś oburzonym dzieciakiem, który chce swoją upragnioną galerię handlową przy swoim domu. Jakbyś nie skończył edukacji na podstawowej, miałbyś prawdpodobnie na tyle wiedzy, że stare miasto powinno odrzucić galerie handlowe i tu nie chodzi o obiekt, który byłby prawdopodobnie "klocem" jak to niektórzy piszą, tylko o samą funkcję w sobie. Z twojej wypowiedzi też wnioskuję, że właśnie ty jesteś tym małym "lubelaczkiem", który chce tylko sklepików i galerianek, a jedyne miejsca gdzie byłeś to Pn, Krk i Wrck. Tak trzymaj, a kościołach i festynach nic nie pisałem drogie dziecko. Zapraszamy na dalszą edukację. A co do budowy Plazy to uwierz mi, wiem więcej niż większość Lublinian, nie obrażając tu nikogo. Jak będziesz inteligentny to domyślisz się dlaczego. Pozdrawiam

Bardzo oryginalny (i "kulturalny") ten wywód. Szkoda tylko, że nie na temat. Po pierwsze to nie jest Stare Miasto a Śródmieście. Po drugie co takiego złego jest w funkcji handlowej, że powinna aż być "odrzucona" ze starych dzielnic? To chyba jakieś nowe rewolucyjne poglądy idące w poprzek tego co się dzieje na świecie! Owszem był taki okres w dziejach ludzkości, który wstydził się handlu (do tego stopnia, że w sklepach były tylko puste półki) ale szczęśliwie się skończył, przynajmniej u nas.

Bardzo oryginalny (i "kulturalny") ten wywód. Szkoda tylko, że nie na temat. Po pierwsze to nie jest Stare Miasto a Śródmieście. Po drugie co takiego złego jest w funkcji handlowej, że powinna aż być "odrzucona" ze starych dzielnic? To chyba jakieś nowe rewolucyjne poglądy idące w poprzek tego co się dzieje na świecie! Owszem był taki okres w dziejach ludzkości, który wstydził się handlu (do tego stopnia, że w sklepach były tylko puste półki) ale szczęśliwie się skończył, przynajmniej u nas. rozwiń
Avatar
anty pruszon / 30 stycznia 2010 o 12:33
moze wkoncu turysta po zwiedzaniu bedzie mial co kupic w tym noieszczesnym miescie chyba ze chcecie go wyslac do olimpu haaaaaaahaaaa
Avatar
amator urbanista / 30 stycznia 2010 o 12:24
Hmmm.. jesli to bedzie miało rece i nogi to czemu nie(ale w taki spsób aby wysokoscia nie gorowało nad pobliskim kosciołem i kamiennicami
Ja jestem za zlikwidowaniem tego dziwnego placyku przed ex-galeria centrum i zabudowaniem tego terenu
Historycznie to miejsce było zabudowane !!!
znajdował sie tam hotel "vicrotoria " ktory uległ zniszczeniom wojennym i został bodajze w póznych latach 40tych rozebrany.
Takze nie ma zadnego historycznego uzasadnienia aby ten pseudoplac pozostał!
Avatar
Architekt / 30 stycznia 2010 o 12:08
KOLOR44 napisał:
WIDZISZ TĘPY CHŁOPCZYKU PLAZĘ WYBUDOWAŁA FIRMA Z IZRAELA WIĘC WIEDZIAŁA,ŻE TU BYŁ OBÓZ DLA ŻYDÓW(ŁADNIEJSZE BYŁLO WCZĘSNIEJSZE BAJORO ZA PRUSZKOWSKIEGO?)!!PO DRUGIE JAKBYŚ TROCHE POJEŻDZIŁ PO POLSCE A NIE SIEDZIAŁ W BLOKU CZY KAMIENNICY W LUBLINIE TO WIDZIAŁBYŚ JAK PIĘKNIE SĄ WKOMPONOWANE GALERIE HANDLOWE W STARE CENTRA MIAST:POZNAŃ, KRAKÓW, WROCŁAW(WCAEL NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z BLASZAKAMI!!) DLA PRZYKŁADU...WIEĆ PRZESTAŃ PIEPRZYĆ O PIĘKNYM PLACU LITEWSKIM (DLA MNIE TO WSTYD I CHAŁA) I KOLEJNYM PLACU PO PEDECIE...TY JESTĘS TYM MALUTKIM LUBELACZKIEM CO TO WIDZIAŁBY TYLKO KOŚCIOŁY, PLACYKI I PRZAŚNE FESTYNY???


Akurat "kolego" nie jestem z Lublina, ale architektem jestem od dawna, a tyle miejsce co zwiedziłem to wątpie żeby Ci się śniło kiedykolwiek. Ale po twojej wypowiedzi, wnioskuję, że jesteś oburzonym dzieciakiem, który chce swoją upragnioną galerię handlową przy swoim domu. Jakbyś nie skończył edukacji na podstawowej, miałbyś prawdpodobnie na tyle wiedzy, że stare miasto powinno odrzucić galerie handlowe i tu nie chodzi o obiekt, który byłby prawdopodobnie "klocem" jak to niektórzy piszą, tylko o samą funkcję w sobie. Z twojej wypowiedzi też wnioskuję, że właśnie ty jesteś tym małym "lubelaczkiem", który chce tylko sklepików i galerianek, a jedyne miejsca gdzie byłeś to Pn, Krk i Wrck. Tak trzymaj, a kościołach i festynach nic nie pisałem drogie dziecko. Zapraszamy na dalszą edukację. A co do budowy Plazy to uwierz mi, wiem więcej niż większość Lublinian, nie obrażając tu nikogo. Jak będziesz inteligentny to domyślisz się dlaczego. Pozdrawiam


Akurat "kolego" nie jestem z Lublina, ale architektem jestem od dawna, a tyle miejsce co zwiedziłem to wątpie żeby Ci się śniło kiedykolwiek. Ale po twojej wypowiedzi, wnioskuję, że jesteś oburzonym dzieciakiem, który chce swoją upragnioną galerię handlową przy swoim domu. Jakbyś nie skończył edukacji na podstawowej, miałbyś prawdpodobnie na tyle wiedzy, że stare miasto powinno odrzucić galerie handlowe i tu nie chodzi o obiekt, który byłby prawdopodobnie "klocem" jak to niektórzy piszą, tylko o... rozwiń
Avatar
Gość / 29 stycznia 2010 o 18:09
Moim zdaniem dobra propzycja aby dobudowac jeszcze i wstawic złotą winde Własnie o to chodzi aby upiekszyc stylem unowoczesnic te zabytki a nie burzyc No ale kto o tym pomysli wszystko mają chec burzyc A jest to miejsce takie ze nie jeden turysta własnie z ciekawosci by nawet wjechał na góre taką windą i z podziwem obserwował posiedział np w upalne dni cos kupil na pamiątke bo przeciez niema podobnego obiektu wlasnie na deptaku
Avatar
Loko / 29 stycznia 2010 o 17:43
Szczyt deb***IZMU zewolić w Centrum Miasta na Galerię Handlową! W dodatku jeszcze ją rozbudować!!! Za komuny to rozumiem, ale że teraz również sa tępaki wydajacy zgodę?? Zamiast Rynek odciążyć od korków, to proponuje się postawić Galerię i jeszcze bardziej zatłoczyć samochodami Centrum Miasta. Dziwię się że nie ma ludzi myślacych aby zburzyć PRL-owski PEDET- nie pasujący wyglądem, funkcją, architekturą do zabytkowych sąsiadujących budynków,dodać więcej przestrzeni dla turystów w Centrum Miasta niż tylko ta wąska kiszka(ulica Krakowsie Przedm.) Tutaj aż się prosi aby zamknąć ruch drogowy od skrzyżowania 3-maja z Krakowskim- cały Plac Litewski wraz z placem po PEDecie zagospodarować w piękny sposób! tak aby można było poczuć sercem wdzięk, piękność naszego pięknego Starego Miasta!! Dokąd ta nieudolnośc Urzędu Miasta będzie trwać- Kiedy wkońcu planiści zaczną myśleć??????
Szczyt deb***IZMU zewolić w Centrum Miasta na Galerię Handlową! W dodatku jeszcze ją rozbudować!!! Za komuny to rozumiem, ale że teraz również sa tępaki wydajacy zgodę?? Zamiast Rynek odciążyć od korków, to proponuje się postawić Galerię i jeszcze bardziej zatłoczyć samochodami Centrum Miasta. Dziwię się że nie ma ludzi myślacych aby zburzyć PRL-owski PEDET- nie pasujący wyglądem, funkcją, architekturą do zabytkowych sąsiadujących budynków,dodać więcej przestrzeni dla turystów w Centrum Miasta niż tylko ta wąska kiszka(ulica ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 0 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 0

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 0 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca
Alarm 24

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca 0 2

Od 30 godzin nie mamy wody z powodu awarii. Gmina nam nie pomaga, zostaliśmy potraktowani gorzej, niż zwierzęta - w środę rano napisał do nas mieszkaniec Bystrzejowic Pierwszych (pow. świdnicki).

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 0 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 0 5

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 2

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 5

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem"
galeria
film

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem" 0 7

Rozmowa z Zendaya Sithole z Zimbabwe, studentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przewodniczącą Foreign Students Union UMCS.

Ruszyła letnia LNBA

Ruszyła letnia LNBA 1 0

Liga Letnia LNBA W niedzielę rozegrano pierwszą kolejkę. W najbardziej interesującym spotkaniu Kaddi pokonało No To Shoot

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony
Alarm 24
galeria

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony 1 10

Plac zabaw przy ul. Koszarowej w Kraśniku zostanie objęty stałym nadzorem – zapowiada komendant Straży Miejskiej w Kraśniku. To reakcja na e-mail od naszej Czytelniczki.

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok
galeria

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok 0 2

Dwa lata więzienia i grzywna. To wyroki dla mężczyzn, którzy pobili swojego kolegę i pozostawili rannego przed domem. 40-latek zmarł po kilkunastu godzinach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010