wtorek, 30 maja 2017 r.

Lublin

„Pianista” wydarzeniem

Dodano: 6 września 2002, 21:30

Na ten film czekaliśmy z niecierpliwością. Jego bohaterem jest Władysław Szpilman, legenda przedwojennego i powojennego polskiego życia muzycznego. Film o nim zrobił jeden z najwybitniejszych polskich i światowych reżyserów, Roman Polański.

Miał nadejść do nas opromieniony sławą głównej nagrody tegorocznego festiwalu w Cannes – Złotej Palmy. I oto wczoraj, nazajutrz po krajowej premierze, „Pianista” trafił na ekrany: Kosmosu w Lublinie i Stylowego w Zamościu. Reakcję pierwszych widzów da się sprowadzić do słów: to wielkie kino, na miarę biografii Władysława Szpilmana. A przy tym bez modnych udziwnień...
W Kosmosie premierowy był ostatni wczorajszy seans, o godz. 20. Kierowniczka kina, Elżbieta Jaskólska, poprosiła dwójkę uczniów ze Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie: Katarzynę Jasińską i Jacka Bondaruka o minikoncert przed projekcją. Utwory Chopina rozległy się też za moment z ekranu. Była to scena recitalu chopinowskiego Władysława Szpilmana (w filmie gra go amerykański aktor Adrien Brody) – ostatniego programu Polskiego Radia, nadanego na żywo 23 września 1939 r. wśród huku wystrzałów. Kilkusetosobowa widownia scenę tę – jak i cały film – przyjęła ze wzruszeniem.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!