poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Pielęgniarka roku: Pacjentowi trzeba wybaczyć

Dodano: 4 grudnia 2016, 18:00

Monika Wójcik, laureatka konkursu pracuje na Oddziale Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego (fot. Maciej Kaczanowski)
Monika Wójcik, laureatka konkursu pracuje na Oddziale Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Moniką Wójcik, która wygrała konkurs na Pielęgniarkę Roku szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

• Długo pani pracuje w tym zawodzie?

Zaczynałam 27 lat temu.

• Jak zmieniły się obowiązki przez ten czas? 

Na pewno nie zmieniła się idea pielęgniarstwa. Zmieniły się warunki pracy, są znacznie lepsze. Kiedy zaczynałam sterylizacja igieł polegała na tym, że je gotowałyśmy. Po tym widać, że od tamtego czasu dzieli nas przepaść. Teraz pacjenci są bardziej świadomi swoich praw i bardziej wymagający. Dla nas ma to plusy i minusy. Plusem jest na pewno to, że mobilizuje nas to do podnoszenia swoich kwalifikacji, minusem – fakt, że niektórzy pacjenci potrafią nadużywać swoich praw.

• Jaka powinna być pielęgniarka? 

Możemy mówić o pewnych predyspozycjach, bo w tym zawodzie są rzeczy, których nie da się nauczyć. Z niektórymi cechami trzeba się po prostu urodzić. Pielęgniarka na pewno musi być cierpliwa i mieć serce dla pacjenta, być otwarta na jego potrzeby i umieć słuchać.

• Czy kiedykolwiek chciała pani zmienić zawód? 

Nigdy nie żałowałam swojego wyboru, uważam, że to najpiękniejszy zawód świata. Dzięki długoletniej praktyce oraz intuicji nauczyłam się postępować z pacjentami. Przede wszystkim trzeba ich słuchać. Pacjent od razu wyczuwa czy robi się to z serca czy powierzchownie. Poza swoimi standardowymi obowiązkami musimy być w pewnym sensie psychologiem, porozmawiać czy pocieszyć jeśli jest taka potrzeba.

• Co by pani radziła osobom, które chcą pracować w tym zawodzie? 

Przytoczyłabym im cytat, który sobie przypominam w trudnych momentach. „Pielęgniarka powinna być słuchem dla niesłyszących, wzrokiem dla niewidomych, podporą dla chromych i nauczycielką dla niewiedzących”. To kwintesencja naszej pracy. Pielęgniarka zawsze powinna starać się zrozumieć zachowanie pacjenta nawet jeśli jest uciążliwy. Trzeba spojrzeć z jego perspektywy, postawić się na jego miejscu.

Pielęgniarki Roku

Drugie miejsce w konkursie w szpitalu wojewódzkim im. Jana Bożego zajęła Agnieszka Gąsior-Guziak, a trzecie - Zdzisława Puchała.

Laureatki wyróżniały się umiejętnościami i etyką zawodową. Swoją wiedzę potwierdziły w części merytorycznej konkursu rozwiązując test dotyczący m.in. ustawodawstwa obowiązującego w ochronie zdrowia i praktyki zawodowej.

Trzy najlepsze pielęgniarki otrzymały nagrody pieniężne.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 grudnia 2016 o 16:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy nie widac debile, ze to jest wybor pielegniarki ze szpitala bozego jana w lublinie a nie jakiegos tam staszica!? Najpierw czytac ze zrozumieniem a potem oceniac ludzie malej wiary...
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2016 o 15:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a i dziewczyny z chemi dziennej super Popzdrawiam i zycze szczescia
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2016 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla mnie pielęgniarkami roku są p. Agnieszka i p. Magda z oddziału transplantacji ze szpitala na Staszica. Dlaczego tych Pań nikt nie wyróżnił? Może przełożeni nie widzą pracy i zaangazowania swoich pracownic. Proszę Państwa warto dostrzec takie perły i docenić.
Rozwiń
der
der (4 grudnia 2016 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o proszę jaka sielanka w pracy a one narzekają, że im źle, nie rozumiem
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2016 o 19:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a czemu nie ma pielegniarek ze sstaszica z transplantacji Te kobiety to anioly
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!