Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 września 2017 r.
10:49

Piotr Tomala z Lublina chce się wspiąć na drugi najwyższy szczyt świata, czyli K2

0 6 A A
Piotr Tomala na co dzień prowadzi firmę, która zajmuje się pracami wysokościowymi
Piotr Tomala na co dzień prowadzi firmę, która zajmuje się pracami wysokościowymi (fot. Maciej Kaczanowski)

W grudniu wyruszy Zimowa Wyprawa Narodowa na K2. W składzie ekipy, która chce wejść na niezdobyty nigdy zimą drugi najwyższy szczyt świata, jest Piotr Tomala z Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chciałbym być jednym z pierwszych, który stanie tam zimą. Każdy z nas by chciał – przyznaje 45-letni lublinianin, który będzie jednym z dziesięciu uczestników wyprawy.

Piotr Tomala wspina się od ponad 20 lat. Jego pierwszym ośmiotysięcznikiem był zdobyty w 2011 roku Cho Oyu (8201 m n.p.m.). Trzy lata temu wspiął się na mierzący 8047 m (niektóre źródła podają inna wysokość szczytu - 8051 m) Broad Peak. Najwyżej dotarł podczas wyprawy na Lhotse, gdy osiągnął wysokość ok. 8400 m. – Nie zdobyłem wtedy szczytu, zabrakło mi ok. 100 metrów. Ale to pozwala mi myśleć o tym, aby móc działać na K2 – mówi Piotr Tomala.

Mierzący 8611 m n.p.m. szczyt pozostaje ostatnim z czternastu ośmiotysięczników niezdobytych zimą. Do tej pory miały miejsce trzy takie próby - w dwóch uczestniczyli Polacy. W obu brał udział Krzysztof Wielicki - kierownik Zimowej Wyprawy Narodowej na K2.

Z Polski alpiniści wylecą pod koniec grudnia. Najpierw dotrą do stolicy Pakistanu Islamabadu, skąd wyruszą w kierunku Skardu. – Zanim dotrzemy bazy do pod K2, która ma powstać na wysokości ok. 5,2 tys. metrów, od chwili wylotu mogą minąć nawet trzy tygodnie. Potem będziemy czekać na warunki, które pozwolą nam działać powyżej i zakładać obozy. Planujemy, że powstaną cztery. Założenie jednego może trwać dzień, a może i cztery. W każdym z nich musimy zdeponować sprzęt i przenocować, żeby się zaaklimatyzować – tłumaczy Tomala.

I zaznacza jednak, że w przypadku takiej wyprawy trudno jest cokolwiek zaplanować. Zbyt wiele zależy od warunków pogodowych. – Chodzi głównie o wiatr. Mróz jest uciążliwy, ale można się przed nim zabezpieczyć. Przed wiatrem się nie da. Może on skutecznie uniemożliwić wyjście z bazy. Krzysztof Wielicki opowiadał, że podczas jednej z poprzednich wypraw na K2, nie mogli wyjść z niej przez 18 dni – dodaje lublinianin.

Piotr Tomala w Karakorum był już w ubiegłym roku jako uczestnik jednej z trzech letnich ekspedycji w ramach przygotowań do zimowego podejścia. 

– To pozwoliło mi zapoznać się z górą, jej topografią i specyfiką. Każda z ekip eksplorowała jedną z trzech możliwych dróg na szczyt. Decyzja o tym, którą wybierzemy teraz, zapadnie prawdopodobnie dopiero na miejscu, w zależności od warunków, jakie tam zastaniemy – mówi himalaista.

Także w ostatniej chwili okaże się, kto przypuści atak szczytowy. – W większości wypraw jest tak, że nie wszyscy stają na szczycie. Następuje coś w rodzaju naturalnej selekcji, mogą pojawić się zmęczenie, choroby czy urazy. Myślę, że kierownicy wytypują tych, którzy w danym momencie będą najmocniejsi. Ja do tej pory dobrze się aklimatyzowałem i to może być kluczowe. Mam nadzieję, że znajdę się w odpowiednim miejscu i czasie, i jeśli będzie nam dane przystąpić do ataku, to dostanę taką szansę – mówi Piotr Tomala.

Teraz przed nim trzy miesiące przygotowań. – Muszę pojechać tam w szczycie formy. Cztery-pięć razy w tygodniu mam treningi wydolnościowe pod okiem trenera i fizjoterapeuty. Ćwiczę na ściance wspinaczkowej, chciałbym jeszcze ze trzy razy pojechać w Tatry. Czekam tylko na bardziej zimowe warunki – podsumowuje.

Całkowity koszt Zimowej Wyprawy Narodowej pod hasłem #K2dlaPolaków to ok. 1,3 mln zł. 1 mln zł pochodzi z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach konkursu „Wspieranie promocji Polski w pionierskich osiągnięciach sportowych na świecie na lata 2017-2019”. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest Lotto. 

Zimowe dramaty

Dwie z trzech zimowych prób zdobycia K2 podejmowali Polacy. Trzecią ekspedycję na przełomie 2011 i 2012 roku zorganizowali Rosjanie. Została ona przerwana po śmierci jednego z jej uczestników Witalija Gorelika.

Dramatyczny finał miała także polska zimowa wyprawa na Broad Peak w 2013 roku. Czterem członkom ekipy udało się po raz pierwszy stanąć zimą na szczycie, ale do bazy wrócili tylko dwaj z nich. Tomasz Kowalski i nestor polskiego himalaizmu Maciej Berbeka zaginęli podczas zejścia.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty