Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2017 r.
18:45

PiS żąda obrad nad losem prezydenta Żuka

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
95 94 A A
Tomasz Pitucha, szef klubu radnych PiS i prezydent Krzysztof Żuk, fot. Wojciech Nieśpiałowski
Tomasz Pitucha, szef klubu radnych PiS i prezydent Krzysztof Żuk, fot. Wojciech Nieśpiałowski

Jest nowa burza wokół wezwania o odsunięcie od władzy prezydenta Lublina. Radni PiS chcą w tej sprawie sesji Rady Miasta. Jej przewodniczący mówi, że nie zwoła sesji nadzwyczajnej. – Kombinuje – odpowiada PiS. – Wystarczą zwykłe obrady, nie nadzwyczajne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wzywamy przewodniczącego, by wykonał to, co nakazuje mu prawo – mówi Tomasz Pitucha, szef klubu radnych PiS. Oczekuje, że obrady będą wyznaczone na tyle szybko, że rada jeszcze zdąży zająć się pismem wojewody wzywającym ją do stwierdzenia, że Krzysztof Żuk przestał być prezydentem Lublina.

Na podjęcie takiej uchwały wojewoda dał radnym czas do 28 stycznia, ale najbliższa sesja planowana jest na 2 lutego. Zwołanie w trybie nadzwyczajnym wcześniejszej sesji wyklucza przewodniczący rady, Piotr Kowalczyk. Podkreśla on, że nie może zwołać sesji nadzwyczajnej z własnej inicjatywy, a tylko na wniosek grupy radnych lub prezydenta, ale takiego wniosku nie ma. Powołuje się przy tym na zewnętrzną opinię prawną.

– Przewodniczący kombinuje, lawiruje – stwierdza radny Pitucha. I dodaje, że Kowalczyk nie musi czekać na wniosek o nadzwyczajną sesję, bo sam może zwołać sesję zwykłą, zawiadamiając o niej radnych z 10-dniowym wyprzedzeniem.

– Mamy dokładny harmonogram sesji – odpowiada przewodniczący Kowalczyk odsyłając do uchwalonego jesienią grafiku pracy Rady Miasta.

W dokumencie tym najbliższym posiedzeniem jest to wyznaczone na 2 lutego. Na inną datę, 12 stycznia, wskazują radni PiS. Rzeczywiście, widnieje ona w harmonogramie, z adnotacją, że tego dnia posiedzenie będzie zwołane „w razie takiej potrzeby”. Szef klubu PiS twierdzi, że potrzeba była i przewodniczący powinien wyznaczyć sesję na 12 stycznia, skoro wezwanie wojewody trafiło do Ratusza jeszcze przed sylwestrem.

Z tym nie zgadza się Kowalczyk: – 12 stycznia sesja mogłaby się odbyć, gdyby wpłynął jakikolwiek projekty uchwały do przewodniczącego – mówi dziennikarzom. – Wezwanie nie jest projektem uchwały.

Radni PiS publicznie żądają od Kowalczyka zwołania obrad w zwykłym trybie. Czy jeśli żądanie to nie zostanie spełnione, PiS złoży wniosek o nadzwyczajną sesję, zwoływaną w ciągu 7 dni od wpłynięcia wniosku? – Mamy jeszcze czas, żeby nad tym się zastanowić – odpowiada Pitucha.

Jeśli do 28 stycznia rada nie podejmie uchwały, której żąda wojewoda, to będzie on mógł wydać zarządzenie zastępcze mówiące, że Krzysztof Żuk nie jest już prezydentem Lublina. Uchwała lub zarządzenie nabierze mocy, jeśli prezydent nie odwoła się do sądu lub jeśli sąd jego odwołanie oddali prawomocnym wyrokiem.

Przypomnijmy, że odsunięcia prezydenta od władzy chce Centralne Biuro Antykorupcyjne, które twierdzi, że Żuk złamał prawo łącząc funkcję prezydenta z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie od stycznia 2014 do stycznia 2016 r. Żuk twierdzi, że było to legalne i dziś ma w tej sprawie złożyć pisemne wyjaśnienia wojewodzie.

Dzisiejsza konferencja prasowa PiS, fot. Wojciech Nieśpiałowski
Dzisiejsza konferencja prasowa PiS, fot. Wojciech Nieśpiałowski
Krzysztof Żuk
Krzysztof Żuk

Komentarze 94

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 20:46
+2
Do wyborców PiS: Zastanówcie się kogo wybraliście na swoich reprezentantów: -Elżbieta Kruk-pijana jak świnia zataczała się po Sejmie-miejscu jej pracy opłacanej przez nas wszystkich,bełkocząc coś do dziennikarzy i kompromitując się.Nigdy nie powiedziała :„przepraszam”. -Stanisław Piotrowicz-prokurator stanu wojennego,oskarżał ludzi Solidarności,wysługiwał się komunistycznej władzy.Ostatnio głośno o tym w mediach ale PiS broni go jak niepodległości. -Andrzej Kryże-sędzia okresu komuny,skazywał ludzi Solidarności i opozycji na więzienie.Mało się o tym pisze,ale jego ojciec-Roman Kryże,komunistyczny sędzia,był członkiem składu sędziowskiego który skazał na śmierć Witolda Pileckiego. -Stanisław Pięta-drobny złodziejaszek.W 1989 roku (miał wtedy 17lat) włamał się do samochodu i ukradł portfel z gotówką,kartki żywnościowe i paliwową.Cóż-błędy młodości można by powiedzieć ale tłumaczenie ostatecznie go kompromituje:”założyliśmy grupę, której nie podobał się ówczesny ustrój. Może to było naiwne i niemądre, ale postanowiliśmy przygotować się do jakiegoś zbrojnego powstania - mówił Pięta. Wyjaśniał, że w tym celu wraz z kolegami włamywali się do samochodów zaparkowanych przed komisariatami milicji w różnych miastach - w tym w Bielsku-Białej - po to, by wykraść z nich broń ukrytą np. pod siedzeniem.Zdarzało się, że ukradliśmy dokumenty, pieniądze - przyznał. Tłumaczył jednak, że za skradzione pieniądze kupowali piwo dla żołnierzy jednego z batalionów powietrznodesantowych, z którymi wymieniali je na amunicję.”-bez komentarza. -Joachim Brudziński-wyleciał ze szkoły za rozbój i kradzież, której dokonał na torach przed budynkiem szkoły – mówi ówczesny wicedyrektor szkoły i przewodniczący szkolnego zespołu wychowawczego Czesław Hinc. – Matka poszkodowanego chłopca powiadomiła mnie, że Brudziński okradł jej syna, który zamiast do internatu wrócił z płaczem do rodzinnego domu. W tym samym dniu Joachim przyznał się do winy i został skreślony z listy uczniów i wypisany z internatu. -A do kompletu radny Pitucha,którydonosi na mieszkańców Lublina do prokuratury. To nie są żadne pomówienia,to fakty,które bardzo łatwo sprawdzić. Czy jesteście dumni z tego,że reperezentują was tacy ludzie?To jest ta elita narodu?To są te standardy PiS?
Do wyborców PiS: Zastanówcie się kogo wybraliście na swoich reprezentantów: -Elżbieta Kruk-pijana jak świnia zataczała się po Sejmie-miejscu jej pracy opłacanej przez nas wszystkich,bełkocząc coś do dziennikarzy i kompromitując się.Nigdy nie powiedziała :„przepraszam”. -Stanisław Piotrowicz-prokurator stanu wojennego,oskarżał ludzi Solidarności,wysługiwał się komunistycznej władzy.Ostatnio głośno o tym w mediach ale PiS broni go jak niepodległości. -Andrzej Kryże-sędzia okresu komuny,skazywał ludzi Solidarności i opozycji na więzienie.Mało s... rozwiń
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 20:44
+2
pitucha aż przebiera nogami żeby na kogoś donieść! zasrany pod***acz.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 20:41
+2
Póki co to PIS w radzie miasta ma g*wno do powiedzenia i chcieć to oni mogą.Niech oni lepiej zrobią coś pożytecznego dla tego miasta żeby ludzie którzy na nich głosowali,nie żałowali że oddali na nich swój głos.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 20:08
+2
A czy pis może się odjaniepawlić od prezydenta? Czy musi wszędzie pluć jadem?
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 19:37
+2
uwzięły się mendy na tego Żuka i nie odpuszczą póki nie nastąpi zamiana Żuka na Misiewicza tyle tylko że mieszkańcy tego nie chcą
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 19:23
+2
BOŻE WIDZISZ I NIE GRZMISZ !!!!! NA TAKIE PISOWSKIE KOŁTUNERSTWO !!!!
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 19:18
+2
WYGASIĆ TO TRZEBA MANDATY RADNYM PIS! NIE MA WIĘKSZYCH SZKODNIKÓW NIŻ ONI. NIC NIE ROBIĄ POZA CIĄGŁĄ KRYTYKĄ DZIAŁAŃ RATUSZA. JEŚLI RATUSZ MÓWI: TU BĘDZIE DROGA TO RADNI PIS KRZYCZĄ: NIE, TU MA BYĆ PARK. A JEŚLI RATUSZ MÓWI: TU BĘDZIE PARK, RADNI PIS KRZYCZĄ: NIE, TU MA BYĆ DROGA. KRYTYKA DLA SAMEJ KRYTYKI. NAJWAŻNIEJSZE JEST BYCIE W CIĄGŁEJ OPOZYCJI DO WSZYSTKIEGO. A WSZYSTKO TYLKO PO TO ŻEBY ZADOWOLIĆ KACZYŃSKIEGO, KTÓRY CHCE, ŻEBY MISIEWICZE RZĄDZIŁY W KAŻDYM MIEŚCIE, MIEJSCOWOŚCI I WSI.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 19:13
+2
Za ilość środków jakie dla Lublina Żuk pozyskał z UE, należy mu się pomnik na środku Litewskiego
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 19:09
+2
ŁAPY PRECZ OD ŻUKA!!!!
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 19:09
+2
ta ulana facjata Pituchy jest odrażająca - widać, że nic nie robi
Avatar
Gość / 17 stycznia 2017 o 14:19
A przyjdzie czas na Ciebie, porwie Cię wtedy do góry tak Wysoko Cię uniesie Lecz nagle możesz zacząć spadać w dół A to już nie to samo WSZYSTKIM DLA PRZESTROGI .
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 17:44
Kto dostal "łoskara" za najgorszego polityka w Lublinie?
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 16:11
Po tej tłustej mordę widać jak toto prze do władzy. S..om wiecznie mało! Dla przyzwoitości mogliby już zbastować.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 12:01
zostawcie Prezydenta Zuka to mieszkacy wybrali Go po raz drugi i sa dumni jak pieknie zarzadza naszym miastem'Po waszych twarzach widac ze to niemoty, rozrabiaki , pieniacze i niedlugo trzeba byloby czekac a Lublin znow bedzie zaniedbany.
Avatar
ja / 16 stycznia 2017 o 09:50
Zrobimy strajk za Żukiem- nie damy go ruszyć. Pisiory won.
Avatar
aster / 16 stycznia 2017 o 07:56
Stadion-to akurat nie pomysł Żuka.On tylko zrealizował to,co zaczął(w wielkich bólach)jego poprzednik.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2017 o 18:55
Kocham PiS
Avatar
Gość / 14 stycznia 2017 o 18:55
Wy pisiory to się nadajecie tylko do jednego wora. TAK samo jak i Tarczynski z Bełżyc który ma przyjechać na 600 lecie Bełżyc. ZENADAĄ
Avatar
Gość / 14 stycznia 2017 o 18:15
pis do wora a wór do jeziora
Avatar
Gość / 14 stycznia 2017 o 16:49
mogą prezydenta pocałować w ..............
Zobacz wszystkie komentarze 94

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 40 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 20 21

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie 1 1

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę obrazów Garego Chu Kar Kui. To artysta z Szanghaju, kilka lat temu ochrzczony w kościele katolickim

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód 153 5

Nie żyje Witold Drążkiewicz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie (powiat puławski). 55-letni strażak zmarł dzisiejszej nocy. Był jedną z dwóch rannych osób w sobotnim wypadku w Bogucinie, kiedy to w pracowników służby drogowej wjechał kierowca audi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.