piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Żuka. Mamy opinię prawnika, jest decyzja

Dodano: 12 stycznia 2017, 13:51
Autor: Dominik Smaga

Krzysztof Żuk (fot. Maciej Kaczanowski)
Krzysztof Żuk (fot. Maciej Kaczanowski)

Rada Miasta raczej nie rozpatrzy wniosku wojewody o stwierdzenie, że Krzysztof Żuk przestał być prezydentem Lublina. Przewodniczący rady wyklucza zwołanie nadzwyczajnej sesji w tej sprawie

Wzywając radnych do podjęcia uchwały, wojewoda dał im czas do 28 stycznia. By dotrzymać terminu trzeba by zwołać nadzwyczajne posiedzenie, bo „zwykłe” będzie dopiero 2 lutego. Takiej sesji nie zamierza jednak zwołać przewodniczący rady, Piotr Kowalczyk, powołując się na zewnętrzną opinię prawną zleconą za 1800 zł dr. hab. Sławomirowi Patyrze z UMCS (opinia dostępna poniżej)

Przewodniczący tłumaczy, że rada wypowiedziała się w tej sprawie już 14 listopada rozpatrując wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Kowalczyk twierdzi też, że rada nie musi zbierać się specjalnie w tej sprawie, a on sam nie może zwołać dodatkowej sesji sam z siebie, a tylko na wniosek, którego nie ma. O listopadową sesję wnioskował Żuk, który teraz nie chce prosić o takie posiedzenie. Mówi, że do 16 stycznia wojewoda dał mu czas na wyjaśnienia, że je złoży, a ich treść może skłonić wojewodę do zmiany zdania.

Nadzwyczajna sesja nie jest całkiem wykluczona, bo może o nią poprosić też grupa radnych. Jeśli do 28 stycznia radni nie podejmą uchwały, której żąda wojewoda, to będzie on mógł wydać w zamian zarządzenie stwierdzające, że Żuk przestał być prezydentem. Uchwała (lub zarządzenie) faktycznie pozbawi władzy prezydenta, jeśli nie odwoła się on do sądu, lub jeśli sąd prawomocnie oddali jego odwołanie.

Przypomnijmy: CBA twierdzi, że Żuk złamał prawo łącząc funkcję prezydenta z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie od stycznia 2014 do stycznia 2016. Prezydent twierdzi, że było to zgodne z prawem.

Sprawa biurowca

Nie są to jedyne kłopoty Żuka. Na 30 stycznia wyznaczono termin rozprawy dotyczącej głośnego wynajmu przez Urząd Miasta biur w budynku, który dopiero miał powstać. Ratusz podkreśla, że nie wydał w związku z tą umową ani grosza.

To, czy doszło tu do naruszenia prawa decydować ma główna komisja orzekająca, która jest drugą instancją. W pierwszej Żuka uniewinniono. Najsurowszą z kar, w razie stwierdzenia winy, może być usunięcie ze stanowiska.

Opinia prawna:

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(66) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 stycznia 2017 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pitucha ty podobno dobry człowiek Jesteś w swojej wspólnocie domowego kościoła ,a urzędowo zupełnie na odwrót .
Rozwiń
Gość
Gość (14 stycznia 2017 o 23:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PISlamski wojewoda, człowiek karakana będzie odwolywal jednym zarzadzeniem prezydenta wybranego tysiącami głosów. Dobre, demokracja po polsku.
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2017 o 15:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Krzysztof I Zadłużyciel
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2017 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ku przypomnieniu demokraty youtube.com/watch?v=Or1jQ1FTMrY
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2017 o 15:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
#dewelocwaniakimuremzaZukiem
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (66)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!