Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 listopada 2010 r.
15:53
Edytuj ten wpis

Plac Litewski okiem mieszkańców. Podyskutujmy o przebudowie

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
0 9 A A

W środę odbędzie się debata nad przyszłością placu Litewskiego. Autorzy projektów przebudowy spotkają się z sędziami konkursu. Dyskusja ma dotyczyć m.in. ich kontrowersyjnego werdyktu. Mogą wziąć w niej udział wszyscy zainteresowani.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Konkurs na projekt przebudowy placu Litewskiego rozstrzygnięto 4 listopada. Pierwsze miejsce i 50 tys. zł zdobyła koncepcja spółki SAO Investments. Teraz miasto zaprosi architektów do rozmów nad szczegółowym projektem przebudowy. Zwycięski projekt spotkał się ostrą krytyką ze strony lubelskich architektów i urbanistów. Domagali się anulowania wyników rywalizacji. Odpowiednie listy trafiły na biurko prezydenta miasta, ale żaden z uczestników konkursu formalnie nie oprotestował rozstrzygnięcia. Ratuszowi prawnicy doszli więc do wniosku, że zwycięzca może otrzymać nagrodę.

– Skoro nie wpłynęły formalne protesty, jesteśmy zobligowani do zachowania harmonogramu, określonego w warunkach konkursu – mówi Mirosław Kalinowski z biura prasowego urzędu miasta.
Według lubelskich architektów, projekty wybierano z naruszeniem przepisów, a zwycięska koncepcja nie spełnia konkursowych wytycznych. List z takimi zarzutami wystosował m.in. Sławomir Hapoński, architekt i uczestnik rywalizacji.

– W ocenie naszych prawników zarzuty formalno-prawne nie są zasadne – dodaje Kalinowski. – Opinia prawna odnosząca się do tych zarzutów będzie dołączona do wniosku o wszczęcie kontroli doraźnej, który wymieniony uczestnik konkursu skierował do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
Konkurs jest więc ważny, a laureaci otrzymają obiecane nagrody.

Kilka godzin po ich rozdaniu odbędzie się pierwsza i prawdopodobnie jedyna publiczna debata o przyszłości placu Litewskiego. Będzie to też okazja do dokładnego obejrzenia wszystkich projektów. W spotkaniu wezmą udział uczestnicy i sędziowie konkursu oraz lubelscy eksperci. Debata jest otwarta dla wszystkich mieszkańców.

W Trybunale Koronnym powinni się pojawić także przedstawiciele ratusza. Kto dokładnie? Nie wiadomo. Magistrat nie wie również, czemu posłużą wnioski z dyskusji i czy będą wykorzystane w negocjacjach z SAO Investments.

– Takie pytania należy kierować do Stowarzyszenia Architektów Polskich, które jest współorganizatorem konkursu i odpowiada za debatę – wyjaśnia Kalinowski.

Przedstawiciele SARP nie kryją konsternacji. – Ratusz przesłał nam e-mail, w którym zaprasza SARP na debatę zorganizowaną przez… SARP – mówi Jadwiga Jamiołkowska, wiceprezes lubelskiego oddziału stowarzyszenia. – Zgodnie z regulaminem konkursu, to miasto powinno zorganizować takie spotkanie. Rozumiem, że prezydent może czuć się urażony krytyką nagrodzonego projektu.

Architekci nie wiedzą, kto z przedstawicieli urzędu miasta weźmie udział w debacie. – W tej sytuacji trudno przewidzieć, jaki będzie przebieg i czym zakończy się dyskusja – dodaje Jamiołkowska. – Zależy nam jednak na tym, by poznać opinie mieszkańców i środowisk twórczych.

Debata rozpocznie się o godz. 17 w Trybunale Koronnym. Kilka godzin wcześniej laureaci konkursu odbiorą nagrody z rąk prezydenta miasta.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
stefek / 28 listopada 2010 o 10:57
@ WIKI

uzywasz slowa "idiota" pisząc przy okazji takie bzdury, że az prosi się nazwać Cie dokładnie tym samym okresleniem...a wiec?
a teraz tlumacze:
po pierwsze - to zamówienie publiczne, wiec wymaga postępowania w trybie przetargu publicznego - a konkurs jest formą przetargu publicznego - nie ma konkursow architektonicznych na zamowienia publiczne, ktore nie sa organizowane na zasadach przetargu. prywatne konkursy architektoniczne organizowane sa przez prywatnych inwestorow - miasto nie jest prywatnym folwarkiem i obowiazuja w nim zasady przetargu publicznego
po drugie - oplata protestowa.....protest zgodnie z prawem nalezy złożyc w UZP - URZAD ZAMOWIEN PUBLICZNYCH - poniewaz jest to zamowienie publiczne....a do tego oplata protestowa wynosi 5000pln a nie 80000pln jak sobie zdolalas wymyslic na tym forum....

Od teraz jestes mądrzejsza i możesz sobie pisac mądrzejsze rzeczy i przy okazji wyzywać innych od IDIOTÓW!!!
@ WIKI

uzywasz slowa "idiota" pisząc przy okazji takie bzdury, że az prosi się nazwać Cie dokładnie tym samym okresleniem...a wiec?
a teraz tlumacze:
po pierwsze - to zamówienie publiczne, wiec wymaga postępowania w trybie przetargu publicznego - a konkurs jest formą przetargu publicznego - nie ma konkursow architektonicznych na zamowienia publiczne, ktore nie sa organizowane na zasadach przetargu. prywatne konkursy architektoniczne organizowane sa przez prywatnych inwestorow - miasto nie jest prywatnym fol... rozwiń
Avatar
Marcin / 24 listopada 2010 o 23:12
Kompletna porażka z tego projektu. Chyba najlepiej wg władz miasta było by gdyby cały plac równo wylać betonem i tyle, chociaż gołębie odchody łatwiej by się sprzątało. Brak mi słów na takie dno. Najbrzydszy plac jaki kiedy kolwiek widziałem. Cała Polska i nie tylko będzie się wyśmiewać z tego czegoś!!! Byłbym dumny z Placu Litewskiego i naszego miasta, gdyby wygrał np projekt, który zajął trzecie miejsce, no ale cóż, ja niestety głosu w tej sprawie nie mam:(
Avatar
paula / 24 listopada 2010 o 23:10
:lol:Przecież Ratusz rządzony przez PO nigdy przez 4 lata nie liczył sie z głosem mieszkańców. Trwonia pieniadze na lewo i prawo i wypłacaja nagrody za coś co jest do kitu. Chcecie być dalej manipulowani to wybierzcie 5 grudnia P. Żuka. On potrafi manipulować i okrągłym gadaniem ogłupiać ludzi. Będzie tak robił kolejne 4 lata.
Avatar
serotonin / 24 listopada 2010 o 10:36
Ale kompromitacja ten projekt, ale co się dziwić Lublin u nas wszystko przejdzie
Avatar
viki / 24 listopada 2010 o 09:10
Co za idiota z UM wymyślił, by konkurs architektoniczny
organizować w trybie zamówień publicznych?
Dlaczego nie było protestów o unieważnienie ?
A kto będzie ryzykował kwotą 80.000,00 zł , by przystąpić do protestu?
Avatar
Ambroży / 24 listopada 2010 o 08:25
Jak to mawiał Ferdynand K.:
"Myśleć to każdy głupi potrafi, tu trzeba działać!!!"

A teraz pytanie retoryczne odnośnie działania władz:
Zrobią coś, czy się zesr@j@ z wrażenia?
Avatar
kolka / 23 listopada 2010 o 22:44
A o czym tu dyskutować? konkurs rozstrzygnięty,nagrody rozdane. Teraz już pozostał czas na przystąpienie do realizacji a nie do dyskusji. Ratusz przedyskutował już poprzednie cztery lata i co następne cztery chce spędzić w identyczny sposób ?. To jest niepoważne.
Avatar
beduin / 23 listopada 2010 o 21:53
A co niby jest do oceniania ? BETON BETON BETON i co w tym ma być ciekawego ? to już przerabialiśmy w latach 60 , 70 , 80 i stoi w Lublinie tego betonu bez liku więc jak i tam go wyleją to nic się nie zmieni ! szkoda że nikt nie wykazał się szerszymi horyzontami i pomysłem który wszyscy zaakceptowali by bez większych oporów a przyjęto BETON , BETON ,BETON !.ale widać że tylko na takich projektantów nas stać którzy tyla potrafią choć pewnie i tak wygra znajomy królika .
Avatar
x / 23 listopada 2010 o 18:47
wyniki wazne? skandal po prostu.
Avatar
stefek / 28 listopada 2010 o 10:57
@ WIKI

uzywasz slowa "idiota" pisząc przy okazji takie bzdury, że az prosi się nazwać Cie dokładnie tym samym okresleniem...a wiec?
a teraz tlumacze:
po pierwsze - to zamówienie publiczne, wiec wymaga postępowania w trybie przetargu publicznego - a konkurs jest formą przetargu publicznego - nie ma konkursow architektonicznych na zamowienia publiczne, ktore nie sa organizowane na zasadach przetargu. prywatne konkursy architektoniczne organizowane sa przez prywatnych inwestorow - miasto nie jest prywatnym folwarkiem i obowiazuja w nim zasady przetargu publicznego
po drugie - oplata protestowa.....protest zgodnie z prawem nalezy złożyc w UZP - URZAD ZAMOWIEN PUBLICZNYCH - poniewaz jest to zamowienie publiczne....a do tego oplata protestowa wynosi 5000pln a nie 80000pln jak sobie zdolalas wymyslic na tym forum....

Od teraz jestes mądrzejsza i możesz sobie pisac mądrzejsze rzeczy i przy okazji wyzywać innych od IDIOTÓW!!!
@ WIKI

uzywasz slowa "idiota" pisząc przy okazji takie bzdury, że az prosi się nazwać Cie dokładnie tym samym okresleniem...a wiec?
a teraz tlumacze:
po pierwsze - to zamówienie publiczne, wiec wymaga postępowania w trybie przetargu publicznego - a konkurs jest formą przetargu publicznego - nie ma konkursow architektonicznych na zamowienia publiczne, ktore nie sa organizowane na zasadach przetargu. prywatne konkursy architektoniczne organizowane sa przez prywatnych inwestorow - miasto nie jest prywatnym fol... rozwiń
Avatar
Marcin / 24 listopada 2010 o 23:12
Kompletna porażka z tego projektu. Chyba najlepiej wg władz miasta było by gdyby cały plac równo wylać betonem i tyle, chociaż gołębie odchody łatwiej by się sprzątało. Brak mi słów na takie dno. Najbrzydszy plac jaki kiedy kolwiek widziałem. Cała Polska i nie tylko będzie się wyśmiewać z tego czegoś!!! Byłbym dumny z Placu Litewskiego i naszego miasta, gdyby wygrał np projekt, który zajął trzecie miejsce, no ale cóż, ja niestety głosu w tej sprawie nie mam:(
Avatar
paula / 24 listopada 2010 o 23:10
:lol:Przecież Ratusz rządzony przez PO nigdy przez 4 lata nie liczył sie z głosem mieszkańców. Trwonia pieniadze na lewo i prawo i wypłacaja nagrody za coś co jest do kitu. Chcecie być dalej manipulowani to wybierzcie 5 grudnia P. Żuka. On potrafi manipulować i okrągłym gadaniem ogłupiać ludzi. Będzie tak robił kolejne 4 lata.
Avatar
serotonin / 24 listopada 2010 o 10:36
Ale kompromitacja ten projekt, ale co się dziwić Lublin u nas wszystko przejdzie
Avatar
viki / 24 listopada 2010 o 09:10
Co za idiota z UM wymyślił, by konkurs architektoniczny
organizować w trybie zamówień publicznych?
Dlaczego nie było protestów o unieważnienie ?
A kto będzie ryzykował kwotą 80.000,00 zł , by przystąpić do protestu?
Avatar
Ambroży / 24 listopada 2010 o 08:25
Jak to mawiał Ferdynand K.:
"Myśleć to każdy głupi potrafi, tu trzeba działać!!!"

A teraz pytanie retoryczne odnośnie działania władz:
Zrobią coś, czy się zesr@j@ z wrażenia?
Avatar
kolka / 23 listopada 2010 o 22:44
A o czym tu dyskutować? konkurs rozstrzygnięty,nagrody rozdane. Teraz już pozostał czas na przystąpienie do realizacji a nie do dyskusji. Ratusz przedyskutował już poprzednie cztery lata i co następne cztery chce spędzić w identyczny sposób ?. To jest niepoważne.
Avatar
beduin / 23 listopada 2010 o 21:53
A co niby jest do oceniania ? BETON BETON BETON i co w tym ma być ciekawego ? to już przerabialiśmy w latach 60 , 70 , 80 i stoi w Lublinie tego betonu bez liku więc jak i tam go wyleją to nic się nie zmieni ! szkoda że nikt nie wykazał się szerszymi horyzontami i pomysłem który wszyscy zaakceptowali by bez większych oporów a przyjęto BETON , BETON ,BETON !.ale widać że tylko na takich projektantów nas stać którzy tyla potrafią choć pewnie i tak wygra znajomy królika .
Avatar
x / 23 listopada 2010 o 18:47
wyniki wazne? skandal po prostu.