Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 sierpnia 2018 r.
6:35

Coraz więcej modliszek w miastach. Skąd się wzięły, czy są groźne? Lubelscy naukowcy tłumaczą

42 4 A A
Modliszka sfotografowana w niedzielę na lubelskim osiedlu Czuby <br />
Modliszka sfotografowana w niedzielę na lubelskim osiedlu Czuby
(fot. Tomasz Piekut-Jóźwicki)

Spotykamy je coraz częściej na osiedlach, a nawet w naszych mieszkaniach. Co robią modliszki w miastach tłumaczą naukowcy z UMCS i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na świecie żyje ponad 2 tysiące gatunków modliszek, głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. W Polsce występuje jeden rodzaj: modliszka zwyczajna.

– Modliszka zwyczajna występowała w Polsce od zawsze, ale zwykle na południu kraju. Od dawna była też notowana na Lubelszczyźnie. Jednak jej liczebność wzrasta i teraz występuje w całej Polsce, nawet w Białymstoku czy Olsztynie. Jest to spowodowane ociepleniem klimatu. W Polsce zwiększa się średnia roczna temperatura i stąd też ekspansja tego gatunku na północ – tłumaczy dr Karol Wagner z Zakładu Zoologii UMCS.

– Małe modliszki mają około 6 mm i nie latają. Dlatego ich nie widzimy. Dorosłe, uskrzydlone osobniki pojawiają się w okresie wakacyjnym i nagle okazuje się, że mamy „inwazje modliszek”. Ostatnio dostałem informację, że modliszka wleciała na balkon, na 8 piętrze. Tak wysoko latają samce. Szukają partnerki do rozrodu z innej puli genetycznej, czyli np. z sąsiedniej łąki – opowiada dr inż. Damian Zieliński z Zakładu Hodowli i Dobrostanu Zwierząt Towarzyszących UP w Lublinie.

– Modliszka żyje rok. Na wiosnę wykluwają się drapieżne larwy. Na przełomie lipca i sierpnia powstają z nich osobniki dorosłe. W okresie wrzesień-październik samica składa kokon. Kiedy robi się chłodniej dorosłe osobniki giną – tłumaczy dr Karol Wagner.

– Dzisiaj dzwoniła do nas zaniepokojona mieszkanka, która znalazła modliszkę w ogródku i pytała co ma z nią zrobić. Odpowiedzieliśmy: nic, najlepiej zostawić ją w spokoju – opowiada Ryszarda Bańka ze Straży Miejskiej w Lublinie.

Potwierdza to dr Wagner. – Modliszka jest objęta ścisłą ochroną. Nie można jej zabijać. To pożyteczny owad, bo żywi się innymi owadami i pająkami. Jest niegroźny dla człowieka, nie należy się go bać. Na pewno nie ugryzie i nie przeniesie na nas żadnych chorób.

– Teoretycznie nie powinniśmy modliszki nawet dotykać, zabrania nam tego polskie prawo. Ale jeśli znajdziemy owada w domu, na parkingu czy w markecie to najlepiej przenieść go w bezpieczne miejsce. Mogą to być najbliższe zarośla, ale nie trawnik, który jest często koszony – dodaje dr inż. Damian Zieliński.

„Z miłości chcesz pożreć”

„Widzę w tobie coś z modliszki, z miłości chcesz pożreć, jak tu żyć?” – śpiewał w latach 80 zespół Universe. Jak się okazuje – nie wszystkie samiczki pożerają samca po stosunku. – Seksualny kanibalizm to popularny stereotyp. Tymczasem badania pokazują, że kanibalizm występuje przy okazji ok. 25-30 proc. aktów kopulacji. Podobne zachowania można zaobserwować u pajęczaków czy głowonogów – w świecie bezkręgowców jest to dosyć powszechne zjawisko – opowiada dr inż. Damian Zieliński z UP.

Czy istnieje Polska modliszka?

– W 1960 r. entomolog Władysław Bazyluk wyróżnił polski podgatunek modliszki zwyczajnej i nazwał ją Mantis religiosa polonica. Niestety z południa Europy migruje do nas gatunek Mantis religiosa religiosa. Im cieplejszy klimat, tym modliszek będzie więcej. Możliwe, że dojdzie do „spotkania” tych podgatunków i ich skrzyżowania. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że te dwa gatunki niczym się nie różnią. Obecnie prowadzę badania, które mają potwierdzić lub obalić tę tezę - opowiada dr inż. Damian Zieliński.

Naukowiec prowadzi też badania migracji modliszek w Polsce. Jeśli spotkałeś tego owada i chcesz pomóc w badaniach - możesz wysłać zdjęcie na e-mail: damian.zielinski@up.lublin.pl

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Debiut Wilfredo Leona i znowu pięć setów. Bogdanka LUK Lublin ograła Trefla Gdańsk
ZDJĘCIA
galeria

Debiut Wilfredo Leona i znowu pięć setów. Bogdanka LUK Lublin ograła Trefla Gdańsk

W drugiej kolejce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefla Gdańsk 3:2. W drużynie gospodarzy zadebiutował Wilfredo Leon.

Na pomoc powodzianom. Ponad 600 terytorialsów z Lublina wyruszyło na Dolny Śląsk
Zdjęcia
galeria

Na pomoc powodzianom. Ponad 600 terytorialsów z Lublina wyruszyło na Dolny Śląsk

W piątek wieczorem (20 września) z jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie z pomocą dla powodzian wyruszyło kolejnych 600 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będą wspierać mieszkańców powiatu kłodzkiego w usuwaniu skutków powodzi. W sumie na południu kraju w pomoc zaangażowanych jest już ponad 900 terytorialsów z Lubelszczyzny.

Polski Cukier Start lepszy od GTK Gliwice. W finale Memoriału Zdzisława Niedzieli zagrają z Dzikami

Polski Cukier Start lepszy od GTK Gliwice. W finale Memoriału Zdzisława Niedzieli zagrają z Dzikami

Polski Cukier Start rozpoczął Memoriał Zdzisława Niedzieli od zwycięstwa. Lublinianie po emocjonującym pokonali GTK Gliwice 78:73.

Krwiobus stanie w sobotę przed marketem. Oddasz krew – otrzymasz niespodziankę

Krwiobus stanie w sobotę przed marketem. Oddasz krew – otrzymasz niespodziankę

Biedronka, największa sieć handlowa w kraju przyłącza się do akcji "Oddaj krew, ratuj życie" organizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Już jutro (21 września) w godzinach 10:00-14:00 krwiobus - mobilny punkt poboru krwi stanie przed wejściem do sklepu przy ulicy Jana Pawła II 23 .

Do lubelskiej kliniki trafiły segregatory onkorodzica

Do lubelskiej kliniki trafiły segregatory onkorodzica

Do lubelskiego szpitala dziecięcego trafiły wyjątkowe segregatory. To kompendium wiedzy i wsparcie dla rodziców dzieci z chorobami nowotworowymi.

Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja
ZŁOTA SETKA

Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja: Nasza sieć napędza gospodarkę

PGE Dystrybucja S.A. została zwycięzcą rankingu głównego oraz kategorii: duża firma, nakłady inwestycyjne, usługi, zysk brutto i zysk netto w 28. edycji „Złotej Setki” Dziennika Wschodniego, najstarszego i najbardziej prestiżowego ranking biznesowego w naszym regionie. - Sieć linii, którymi dystrybuujemy energię do swoich klientów, obejmuje swoim zasięgiem ponad 40 proc. obszaru kraju. Zapewniamy stabilne dostawy prądu do blisko 6 milionów odbiorców. To ogromna odpowiedzialność. Nieustannie, niezależnie od pory roku, realizujemy nałożoną na nas misję – mówi w rozmowie z naszą redakcją Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja.

Zalane domy przy ulicy Ciepłej w Lublinie
foto
galeria

Lublin pod wodą. Wielka powódź w 1947 roku

Dolny Śląsk walczy ze skutkami powodzi, która w ubiegłym tygodniu boleśnie doświadczyła region. Pod wodą znalazły się takie miasta jak: Kłodzko, Głuchołazy, Lądek Zdrój czy Lewin Kłodzki. Zniszczone domy, zerwane mosty i drogi. W przeszłości powodzie nie oszczędzały także Lublina. Przypominamy wielką powódź z marca 1947 r.

Dyskutują o opiece nad najmłodszymi. Fakty i mity dotyczące karmienia piersią
Nasz patronat

Dyskutują o opiece nad najmłodszymi. Fakty i mity dotyczące karmienia piersią

Bank mleka kobiecego, fakty i mity na temat karmienia piersią, opieka okołoporodowa czy kangurowanie. Trwa ogólnopolska konferencja „Wielopłaszczyznowa opieka nad noworodkiem i niemowlęciem”.

Test wojskowego jelcza 4x4
motoDW.
film

Test wojskowego jelcza 4x4

Tego pojazdu zazdroszczą nam mundurowi z całego świata. Z żołnierzami przetestowaliśmy wojskowego jelcz 4x4. Doskonała maszyna. Sprawdziliśmy także, co dzieje się na budowie Lubelskiego Lipca ’80.

Znamy datę pogrzebu tragicznie zmarłego boksera Paco

Znamy datę pogrzebu tragicznie zmarłego boksera Paco

26 września w kaplicy cmentarnej przy ulicy Droga Męczenników Majdanka w Lublinie odbędzie się pogrzeb Dawida Litke, lubelskiego pięściarza, który zginął w ubiegły weekend w wypadku samochodowym w Toruniu.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK
BIAŁA PODLASKA

To będzie 21. próba. Czy miejskie działki w końcu uda się sprzedać?

To będzie 21. próba sprzedaży miejskich działek przy ulicy Brzegowej. O ich zbycie wielokrotnie apelował do radnych prezydent Michał Litwiniuk (PO). W poprzedniej kadencji bezskutecznie.

Naukowcy z UMCS wśród najbardziej cytowanych ludzi nauki na świecie

Naukowcy z UMCS wśród najbardziej cytowanych ludzi nauki na świecie

19 byłych i obecnych pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej znalazło się wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2023 roku w rankingu opublikowanym przez wydawnictwo Elsevier.

Blisko 25 metrów długości i dwa przeguby. Niezwykły autobus na testach w Lublinie

Blisko 25 metrów długości i dwa przeguby. Niezwykły autobus na testach w Lublinie

Długi na 25 metrów, elektryczny i podwójnie przegubowy. To autobus marki Solaris, który od czwartku 19 września mieszkańcy Lublina mogą spotkać na ulicach miasta. W mieście pojawił się za sprawą trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Górnik Łęczna przegrał dwa ostatnie mecze

Górnik Łęczna kontra Kotwica Kołobrzeg. Szybko wrócić do wygrywania

Kotwica Kołobrzeg będzie kolejnym rywalem Górnika Łęczna. Zielono-czarni z dwunastym zespołem w tabeli zagrają w sobotę na wyjeździe i spróbują się podnieść po dwóch porażkach z rzędu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.35. Mecz będzie można obejrzeć w internecie, na portalu sport.tvp.pl.

Czy zazdrość może popchnąć do popełnienia takiego przestępstwa? Policja ustala szczegóły i szuka sprawcy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Zniszczone auta to zranione serca. Policja szuka sprawcy

Zabytkowy pojazd stracił swój blask, po tym jak ktoś postanowił przerysować jego cały bok. Właściciel prosi o pomoc w ustaleniu sprawcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty