niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Pobici nie biją się o kasę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 sierpnia 2006, 20:02

Nawet 12 tys. złotych odszkodowania może dostać z budżetu państwa ofiara przestępstwa. Wystarczy wypełnić formularz i złożyć kilka zaświadczeń. Ale choć takie prawo obowiązuje już rok, prawie nikt się nie stara o pieniądze.

Przepisy dokładnie wymieniają przestępstwa, za które przysługuje odszkodowanie. Mogą się o nie starać głównie ofiary pobić i bandyckich napadów, które odniosły poważne obrażenia. W lubelskich sądach nie ma dokładnych statystyk, ile takich wniosków do tej pory wpłynęło. Sprawdziliśmy w wydziałach cywilnych. Okazuje się, że były to sporadyczne przypadki. Nam nie udało się znaleźć ani jednej sprawy, która zakończyłaby się pozytywnie i sąd przyznałby odszkodowanie. Pojedyncze pozwy pojawiały się w sądach głównie jesienią ub. roku czyli w pierwszych miesiącach po wejściu w życie ustawy o kompensacie. Dotyczyły jednak przestępstw popełnionych wówczas, gdy przepisy jeszcze nie obowiązywały. Czyli nie mogły być uznane.

- Zainteresowanie wciąż jest niewielkie - potwierdza sędzia Andrzej Mikołajewski z I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Lublinie. - Pamiętam tylko jedną taką sprawę, ale ona dotyczyła kradzieży. A w takim przypadku też nie można uznać roszczenia.
Tymczasem jest się o co starać, bo Skarb Państwa zwraca wydatki poniesione na leczenie, rehabilitację albo utracone z powodu pobicia zarobki. Rodzina osoby, która zmarła, może dostać zwrot kosztów pogrzebu. Sąd przyzna pieniądze wtedy, gdy pokrzywdzony płacił za leczenie z własnej kieszeni, bo np. nie miał ubezpieczenia, albo musiał przejść na swój koszt drogą rehabilitację. Sąd zasądza odszkodowanie bez czekania na złapania i skazanie przestępcy, który doprowadził do obrażeń.

Ile osób mogłoby ubiegać się o pieniądze? - W pierwszym półroczu mieliśmy blisko 400 pobić i bójek, ponad 850 rozbojów i 300 przestępstw, które spowodowały uszczerbek na zdrowiu - wylicza Janusz Wójtowicz, rzecznik lubelskiej policji. - Często skutkiem tych przestępstw były poważne obrażenia.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!