poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Początek roku akademickiego w Lublinie. Wiele kierunków nie ruszy

  Edytuj ten wpis

W środę startuje nowy rok akademicki. Większość lubelskich uczelni rekrutację prowadziła do ostatniej chwili, a i tak część kierunków nie zostanie uruchomiona z powodu zbyt małej liczby chętnych.

Choć zajęcia rozpoczną się w środę, to już we wtorek uroczyście rok akademicki 2014/15 zainaugurowano na Uniwersytecie Przyrodniczym. - Ogółem w naszych murach będzie studiować ok. 9300 osób, w tym ponad 2500 na pierwszym roku - mówi Agnieszka Wasilak, specjalista ds. promocji uczelni.

Spośród kierunków oferowanych przez UP nie zostanie uruchomiona tylko inżynieria przemysłu spożywczego, jedna z tegorocznych nowości.

4273 studentów rozpocznie w środę naukę na studiach I i II stopnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. To lepszy wynik niż przed rokiem, kiedy to nie uruchomiono studiów na jedenastu kierunkach, co przy spadku liczby tegorocznych maturzystów można uznać za niezły wynik. W tym roku Senat uczelni zdecydował o zamknięciu rekrutacji na pierwszy rok na dwóch kierunkach studiów I stopnia (ochrona środowiska oraz teksty kultury i animacja sieci) oraz na jednym kierunku II stopnia (mediteranistyka).

- Formalnie nabór jest już zamknięty, ale osoby, które chcą jeszcze dołączyć do grona naszych studentów mogą zgłaszać się do działu toku studiów. Jeśli na kierunku, którym są zainteresowani będą wolne miejsca, a kandydat będzie spełniał wymogi, to zostanie przyjęty w trybie indywidualnym - mówi Lidia Jaskuła, rzeczniczka KUL.

Kilkunastu kierunków nie uruchomi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Jeśli chodzi o studia dzienne pierwszego stopnia, są to m. in.: etnologia, chemia, ochrona środowiska, polityka spraw publicznych, studia historyczno-dyplomatyczne.

- Kandydaci, którzy aplikowali na te kierunki powinni złożyć podanie do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej - mówi Aneta Adamska z biura prasowego UMCS. - Jeżeli to możliwe, komisja proponuje kierunki o zbliżonym profilu kształcenia. Np. osoby przyjęte na studia historyczno-prawne mogą podjąć naukę np. na historii czy turystyce historycznej - dodaje.

1651 nowych studentów rozpocznie naukę na Politechnice Lubelskiej. To o blisko 200 osób mniej, niż pierwotnie planowano, ale z powodu zbyt małej liczby chętnych uczelnia nie uruchomi studiów na ochronie środowiska i fizyce technicznej.

- Osoby, które rejestrowały się na te kierunki dostały propozycję przeniesienia na inżynierię odnawialnych źródeł energii. To nowy kierunek, na którym o jedno miejsce starały się cztery osoby. Z tego względu zwiększyliśmy tam limit miejsc z 30 do 60 - mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka PL.

Uniwersytet Medyczny niemal do końca rekrutował chętnych na ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne. Ostatecznie mniej chętnych niż miejsc było tylko w przypadku drugiego z tych kierunków. - Ale mimo to zostanie on uruchomiony. Utworzymy po prostu mniej grup - zapowiada Krystyna Walkowska, kierownik biura rekrutacji uczelni.
  Edytuj ten wpis
Marcin
taurusek
Aamu
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Marcin
Marcin (1 października 2014 o 15:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Należy właściwie dobierać kierunek .... im trudniej na studiach tym łatwiej w życiu. Ja ukończyłem kierunek konstrukcyjny na PL i ..... nie byłem nigdy choćby jednego dnia na bezrobociu a zarabiam tyle że bez stresu  planuję przyszłość tutaj w Polsce. Nie myślę o wyjeździe na zmywak.... choć na rok dwa w celu  uzupełnienia doświadczeń może i warto. 

Rozwiń
taurusek
taurusek (1 października 2014 o 14:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

wracając do zielonej wyspy - którą nie jest Kongresówka
 
W tym momencie rozpoczynam przyswajanie słów z zakresu specjalistycznego języka obcego

jak za dużo rąk do pracy to przestańmy się mnożyć
Ukraińska młodzież i tak nas zaleje
a jeszcze jedno zajebiste pytanie do BOGATYCH czemu Wy się tak słabo mnożycie??
mało znam osób zamożnych którzy mają wiecej niż 2jkę

 

Rozwiń
Aamu
Aamu (1 października 2014 o 14:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chemia na UMCS żyje! Co wy tu ściemy walicie...

Rozwiń
crx
crx (1 października 2014 o 12:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bez urazy, ale poza prawem i medycyną ,  jeśli nie ma się koneksji rodzinnych,  to pozostaje tylko nauka języka obcego i wyjazd z tego kraju "mlekiem i miodem płynącego " , jak to w 80-tych latach mówiła tzw. "solidarność rolników indywidualnych"...;-(((

Rozwiń
Mera
Mera (1 października 2014 o 12:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chemia na UMCS ma się całkiem dobrze, nie uruchomili tylko ochrony środowiska!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!