piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej w Lublinie. Jest projekt nowego cennika

Autor: Dominik Smaga

Znika bilet 30-minutowy, pojawiają się 20-minutowy i godzinny. Taki jest projekt nowego cennika biletów komunikacji miejskiej. Zdrożeją też przejazdówki.

(wszystkie podane ceny dotyczą biletów normalnych, ulgowe są o połowę tańsze)

Jeśli cennik wejdzie w życie to bilet w cenie 2,80 zł nie będzie już uprawniać do dowolnej liczby przesiadek przez 30 minut od skasowania, bo jego ważność zostanie ograniczona do 20 minut. Z biletem tym nie będzie już także można przejechać bez przesiadki na całej długości trasy, bo umożliwiać to będzie dopiero nowy bilet 60-minutowy w cenie 3,60 zł.

Za bilet kupowany u kierowcy płacilibyśmy już nie 3,20 zł, ale 4 zł, a z biletem tym nadal nie byłoby można się przesiadać. Z cennika miałby zniknąć bilet 90-minutowy za 4 zł, a w zamian pojawiłby się bilet 2-godzinny za 5 zł. Zarząd Transportu Miejskiego chce też likwidacji biletu dobowego i wprowadzenia nowego, 12-godzinnego za 9 zł oraz tłumaczy, że turyści mogliby korzystać z nowego biletu 5-dniowego za 30 zł.

Zniesiony ma być podział na bilety dzienne i nocne. Tym samym z cennika zniknęłyby bilety na linie nocne. Ponadto zlikwidowany miałby zostać bilet za 1 zł przypisany do Strefy Płatnego Parkowania. Zdaniem ZTM bilet ten nie spełnia swej roli.

Więcej miałyby kosztować imienne bilety okresowe, np. popularna 30-dniowa przejazdówka zdrożałaby o 8 zł. Nie byłoby za to wzrostu cen (od których nie ma ulgi) biletów rodzinnych (10 zł/ rok) i biletów okresowych na okaziciela.

Oto proponowane ceny:

10-dniowy: na jedną linię 28 zł, na wszystkie 40 zł.
30-dniowy: na jedną linię 70 zł, na wszystkie 92 zł.
90-dniowy: na jedną linię 140 zł, na wszystkie 240 zł.
150-dniowy: na jedną linię 244 zł, na wszystkie 380 zł.

ZTM proponuje wykreślenie z tabeli biletów okresowych na dwie linie.

Kara za przejazd bez ważnego biletu wzrosłaby do 200 zł. Obecnie wynosi 140 zł.

Taki projekt cennika zostanie skierowany do konsultacji ze związkami zawodowymi, a następnie do uchwalenia w Radzie Miasta, która miałaby się zająć tabelą opłat na listopadowej sesji. Cennik miałby wejść w życie 1 lutego.

ZTM tłumaczy, że chce o 10 mln zł zwiększyć roczne wpływy ze sprzedaży biletów, a uzyskane pieniądze (plus 10 mln zł, które dołożyć ma miasto) przeznaczone miałyby być na rozwój połączeń komunikacji miejskiej.

Mowa tu m.in. o proponowanym wzroście częstotliwości kursowania linii trolejbusowych z 20 do 15 minut w dzień powszedni, podniesieniu częstotliwości kursów linii 151 i 159 do 7,5 minuty, wydłużeniu linii 16 przez ul. Cynamonową do pętli na Rudniku, wydłużenie tras linii 152 i 154 do Poręby i Węglina, jak również uruchomieniu nowej linii z Węglina Południowego przez Czuby do Dworca Głównego PKP. Pytany na dzisiejszej konferencji prasowej o termin wprowadzania nowych połączeń dyrektor ZTM stwierdził, że miałoby to nastąpić równocześnie z wejściem w życie nowego cennika.

SONDA
Liczba głosów: 1459

Co sądzisz o nowym cenniku biletów komunikacji miejskiej w Lublinie?

9.39 %
Jestem za. Chcę, rozwoju połączeń komunikacji miejskiej
86.98 %
Jestem przeciw. Niech połączenia zostaną po staremu
3.63 %
Nie mam zdania
Czytaj więcej o: Lublin komunikacja miejska autobusy
Gość
Gość
Gość
(155) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 lutego 2016 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja się przesiadam na rower, dlaczego zlikwidowali za 1 zł.?
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2016 o 17:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mam w nosie mpk mam auto lub taksowka
Rozwiń
Gość
Gość (31 stycznia 2016 o 19:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie ma się czemu dziwić, stadion generuje straty, było sporo inwestycji kosztowych, które jeszcze się nie zwracają, stąd podwyżka biletów. Aczkolwiek nie jest to ani sprawiedliwe, ani zrozumiałe. Niby takie parcie na akcje żeby się przesiadać na autobusy i nie truć samochodami środowiska... tymczasem bilety drożeją, a ropa tanieje.
Rozwiń
Gość
Gość (31 stycznia 2016 o 16:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W czasach gdy tanieje ropa bilety rosna...
Rozwiń
Gość
Gość (31 stycznia 2016 o 02:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba ich pogielo z cenami biletów i tak teraz są drogie ceny z kosmosu, gdzie czlowiek dojedzie w 20minut przy takich korkach wy lepiej dajcie ludziom prace i lepsze dochody a nie siedzicie tam na stolkach i wymyślanie jak sobie pchac do kieszeni brak słów na ten kraj
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (155)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!