poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Podwyżka emerytur i rent od marca. Ale duża nie będzie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lutego 2014, 11:15
Autor: Paweł Puzio

Od 1 marca ZUS zacznie wypłacać wyższe renty, emerytury i inne świadczenia. Podwyżka nie będzie duża, wyniesie zaledwie 1,6 proc.

Minister pracy i polityki społecznej ogłosił, że wskaźnik waloryzacji wynosi 101,6 proc. - To znaczy, że emerytury i renty wzrosną w tym roku o 1,6 proc. - mówi Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS w Lublinie. Żeby obliczyć nową emeryturę trzeba jej dotychczasową wysokość pomnożyć przez 1,6. Dwie pierwsze cyfry uzyskanego wyniku to kwota, o którą wzrośnie wypłata. Przykłady w ramce. ZUS przeprowadza waloryzację co roku. - Podwyżka obejmuje wszystkie świadczenia, które zostały lub zostaną przyznane do końca lutego 2014 roku - dodaje Małgorzata Korba. Zakład wypłaci wyższe emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne i nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Wzrosną także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot. - Zwiększają się też świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renta socjalna oraz inne świadczenia pieniężne przysługujące na podstawie odrębnych przepisów. Np. świadczenie pieniężne dla deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR - dodaje rzeczniczka ZUS. Zakład przeprowadza waloryzację z urzędu. To znaczy, że nie trzeba składać żadnego wniosku by otrzymać podwyżkę. - Wszyscy zainteresowani dostaną od nas decyzję z informacją o nowej wysokości świadczenia - mówi Małgorzata Korba. Oddziały ZUS w Lublinie i w Biłgoraju wypłacają świadczenia dla 384 117 osób. Do tego dochodzą wypłaty z KRUS i Wojskowego Biura Emerytalnego. W sumie na podwyżkę czeka w naszym regionie ok. 500 tys. osób. PRZYKŁADOWE PODWYŻKI Rencista, który obecnie pobiera 1000 zł miesięcznie, po waloryzacji otrzyma 1016 zł. Emeryt, który otrzymuje 2000 zł, po tegorocznej waloryzacji będzie miał świadczenie w wysokości 2032 zł. Przeciętna emerytura i renta w woj. lubelskim wynosiła w ubiegłym roku 1562 zł brutto. Pod tym względem gorzej jest tylko na Podkarpaciu. Średnia nie uwzględnia byłych pracowników służb mundurowych. Jeśli doliczmy ich świadczenia, statystyczna emerytura wzrośnie do blisko 1700 zł. Średnie świadczenie w KRUS to około 1049 zł. Są to kwoty brutto.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: pieniądze emerytury renty
to-to
Natalka z 1c
ewa
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

to-to
to-to (19 lutego 2014 o 17:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja już nigdy na to czerwone,konfidenckie łajno nie zagłosuję !!! W życiu !!!


Ja już nigdy na to czerwone,konfidenckie łajno nie zagłosuję !!! W życiu !!!

A masz kogoś lepszego na ich miejsce? Bo szczerze mówiąc: ja nikogo innego lepszego nie widzę! -dlatego wcale nie pójdę na wybory!

Rozwiń
Natalka z 1c
Natalka z 1c (19 lutego 2014 o 16:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja już nigdy na to czerwone,konfidenckie łajno nie zagłosuję !!! W życiu !!!

Rozwiń
ewa
ewa (19 lutego 2014 o 15:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bardzo dobrze ze tak jest ,bo dlaczego cymbaly glosowaly na PO.

Rozwiń
dziadek
dziadek (19 lutego 2014 o 14:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Żeby obliczyć nową emeryturę trzeba jej dotychczasową wysokość pomnożyć przez 1,6".

Drogi redachtorze - dziękuję - pomnożyłem dotychczasową wysokość emerytury i okazuje się, że będę mógł kupować - codziennie - papierowe wydanie DW.

Och, ach.

P.S. korektor by się przydał.

Rozwiń
Emeryt
Emeryt (19 lutego 2014 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panie Puzio. Idź Pan do szkoły. Pomnóż Pan swoje honorarium za ten artykół przez 1,6 i zobacz Pan jakie bzdury Panu wyjdą...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!