sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Podyskutuj o koszulkach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 lutego 2006, 20:28

Co myślisz o wystawie „Tiszert dla Wolności”? A o jej zdjęciu? Dzisiaj możesz o tym porozmawiać z bohaterami „afery koszulkowej”. O godz. 18 w Chatce Żaka zacznie się debata zorganizowana przez tygodnik Polityka. Wśród gości są przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i lubelskiej kurii. Nie będzie tylko rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, który oddelegował na to spotkanie prorektor Annę Pajdzińską.

Przypomnijmy: tydzień temu w Chatce Żaka miał się zacząć objazdowy festiwal filmów o prawach człowieka zorganizowany przez fundację helsińską. Ale organizatorzy odwołali ten przegląd. To ich reakcja na decyzję rektora, który po proteście abp. Józefa Życińskiego kazał zdjąć wystawę zdjęć znanych ludzi w kontrowersyjnych koszulkach z takimi hasłami, jak: „nie płakałem po papieżu”, „usunęłam ciążę”, „masturbuję się”. Ludzie, których zdjęcia wisiały na wystawie, wystosowali do rektora UMCS list otwarty. Publikujemy go poniżej. (drs)
Jesteśmy ocenzurowani!
„Po raz pierwszy w demokratycznej Polsce nasza działalność spotyka się z cenzurą. Wydaje nam się, że należy to wydarzenie potraktować jako dzwonek alarmowy. (...) To sprzeniewierzenie się podstawowej idei uniwersytetu – miejsca swobodnej dyskusji, wymiany różnorodnych poglądów.
Kampania (...) przypomina, że są wśród nas ludzie, którzy często boją się lub wstydzą przyznać do swojej tożsamości, poglądów czy przeżyć. Jest lustrem, które pozwala dostrzec tę różnorodność. Przecież każdy należy do jakiejś mniejszości wyznaczonej przez pochodzenie, poglądy, orientację seksualną, indywidualną wrażliwość czy doświadczenia. (...) Jest też gestem solidarności: zakładając tiszerty i występując w nich publicznie chcieliśmy dodać otuchy tym, którym brakuje wsparcia. (...) Zamykanie oczu na istnienie tych ludzi jest hipokryzją i przejawem dyskryminacji. (...) Każdy powinien zadać sobie pytanie czy milcząc w sprawie wolności innych ludzi poprawia kondycję wolności własnej. Akceptujemy fakt, że tiszerty nie wszystkim się podobają. Nie akceptujemy zamachu na wolność słowa.”
Piotr Najsztub, Agnieszka Holland, Władysław Frasyniuk, Maria Szabłowska, Krzysztof Materna, Izabela Jaruga-Nowacka, Kora, Zofia Kulik, Kamil Sipowicz, Kuba Wojewódzki, Anna Mucha, Kazimierz Kutz, Maria Seweryn, Izabela Filipiak, Krystyna Kofta, Weronika Kostyrko

(Skróty pochodzą od redakcji)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!