Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 grudnia 2016 r.
11:49

Pokój z widokiem na rondo. Deweloper chce budować 11-piętrowy blok na LSM, radni PiS przeciwni

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
43 106 A A
Deweloper wnioskujący o zmianę planu chce, by możliwe stało się zbudowanie w tym miejscu 11-piętrowego bloku mieszkalnego z lokalami komercyjnymi na parterze (fot. Maciej Kaczanowski)
Deweloper wnioskujący o zmianę planu chce, by możliwe stało się zbudowanie w tym miejscu 11-piętrowego bloku mieszkalnego z lokalami komercyjnymi na parterze (fot. Maciej Kaczanowski)

Zniesiony może zostać zakaz budowy mieszkań na atrakcyjnych gruntach u zbiegu ul. Zana i Filaretów w Lublinie. Istniejący tu parking można teraz zastąpić tylko biurami albo handlem. Radni zgodzili się na uruchomienie prac nad zmianą przeznaczenia tego terenu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Grunty, o których mowa leżą między ul. Filaretów a biurowcem Inwestprojektu przy Zana 38 (obok bliźniaczy biurowiec zajmuje ZUS). Dzisiaj znajduje się tu parking.

Teren nie jest zabudowany, choć przeznaczony jest właśnie pod zabudowę. Wolno tu zbudować centra biurowe, obiekty usługowe i handlowe z wyłączeniem hipermarketów, a same budynki nie mogą być zbyt wysokie, bo mowa jest o nie więcej, niż czterech kondygnacjach. Takie warunki wpisane są do obowiązującego planu zagospodarowania tego terenu, gdzie zapisany jest również zakaz budowania tu mieszkań.

Nad zmianą tego planu będą teraz pracować urbaniści z Ratusza, na co pozwoliła im Rada Miasta. Jej uchwała uruchamia procedurę, która potrwa rok i zatoczy koło, bo to radni ostatecznie zatwierdzają zaproponowane im zmiany.

Deweloper wnioskujący o zmianę planu chce, by możliwe stało się zbudowanie w tym miejscu 11-piętrowego bloku mieszkalnego z lokalami komercyjnymi na parterze. Krytykują to radni opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości.

– Tak bardzo miasta psuć nie można – mówi radny Zdzisław Drozd, który nie chce, by wkomponowywać tu kolejne budynki. – Budowa miałaby dotyczyć miejsca, gdzie już są parkingi – podkreśla Tomasz Pitucha, szef klubu PiS. – Te parkingi są tymczasowe – odpowiada mu Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. I przypomina, że aktualny plan pozwala już zabudować ten teren, przy czym parkingi dopuszcza tylko w kondygnacjach podziemnych.

Prezydent Lublina zastrzega, że za wcześnie jest, by mówić o tym czy i jak bardzo Urząd Miasta pójdzie na rękę inwestorowi. – To jest tylko przystąpienie do zmiany planu – podkreśla Krzysztof Żuk. – Przed nami analizy, przed nami dyskusja i uzgodnienia. Daleka droga do tego, by przesądzać co na poszczególnych obszarach ma powstać.

Ta sama uchwała Rady Miasta pozwala też na rozpoczęcie prac nad zmianą przeznaczenia nieruchomości położonych na końcu ul. Jana Sawy, gdzie teren wciąż jest „zamrożony” pod budowę szkoły. O jego „odmrożenie” wnioskuje Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która chciałaby tu stawiać mieszkania przystosowane do potrzeb osób starszych. Ratusz podkreśla, że w tym przypadku chodziłoby jedynie o zmianę przeznaczenia dopuszczonej tu już teraz zabudowy. – Nie wyobrażam sobie, żeby nowy plan ignorował wszystkie zapisy ochronne, które obowiązują dla parku Rury – uspokaja Żurkowska.

Komentarze 106

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 stycznia 2017 o 15:16
Z mojego doświadczenia (i moich znajomych) wynika, że pierwszą rzeczą, którą się powinno robić to sprawdzenie czy deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w przeciwnym wypadku prawie zawsze czeka rozczarowanie.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2016 o 15:39
To rynek określa co się opłaca budować a co nie. Narzucanie odgórne kończy się tym że działki po prostu latami stoją puste. A miasto na tym traci, bo podatek od nieruchomości za 1m2 pustego gruntu jest nieporównywalnie niższy, niż byłby podatek od kilku tysięcy m2 powierzchni użytkowej budynku. Wystarczy sobie podliczyć np. 10 lat utraconych przez miasto podatków. Dlatego powinno się dopuszczać i mieszkania, i akademiki i hotele, bo przecież to nie uniemożliwia budowy biur, poszerza tylko możliwości inwestycyjne. Przy Zana już w tej chwili jest dużo mieszkań (Metropolitan 1 i drugi w budowie, budynki "Vacans Oil") więc okolica nie ma charakteru czysto biurowego. Pewnie trochę osób kupiłoby też mieszkania pod wynajem, bo blisko miasteczka, w dolnych kondygnacjach lokale biurowe i handlowe i bilans wychodzi na plus. Nie tylko dla przyszłego inwestora, ale dla miasta, które zacznie kosić porządne podatki a nie grosze. Można oczywiście nic nie robić i patrzeć na pusty plac przez kilka lat. Tylko nie wiem kto na tym zyskuje. Patrząc na chłodno wydaje mi się, że wszyscy tracą. Ani miejsc parkingowych nie ma dzięki temu więcej (obecne parkingi są płatne a piętrowy przy Wallenroda pustawy) ani ogólna sytuacja parkingowa na LSM się nie poprawia (jeżeli już tak kalkulować to biura generują większy ruch samochodowy niż mieszkania). Racjonalne jest sprzyjanie nowym inwestycjom, a populistyczne chwyty nikomu nie służą poza politykami ich używającymi.
To rynek określa co się opłaca budować a co nie. Narzucanie odgórne kończy się tym że działki po prostu latami stoją puste. A miasto na tym traci, bo podatek od nieruchomości za 1m2 pustego gruntu jest nieporównywalnie niższy, niż byłby podatek od kilku tysięcy m2 powierzchni użytkowej budynku. Wystarczy sobie podliczyć np. 10 lat utraconych przez miasto podatków. Dlatego powinno się dopuszczać i mieszkania, i akademiki i hotele, bo przecież to nie uniemożliwia budowy biur, poszerza tylko możliwości inwestycyjne. Przy Zana już w tej chwili j... rozwiń
Avatar
student / 29 grudnia 2016 o 14:08
A moze akademik?
Avatar
Gość / 29 grudnia 2016 o 10:33
Budowanie mieszkań w tym miejscu jest bez sensu. Może być wysoki budynek ale np. hotel, biurowiec, itp. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiedniej ilości parkingów pod ziemią. Nie można zmieniać planu mpżna w zależności od potrzeby dewelopera. Ulica Zana jest drugim po Krakowskim Przedmieściu Centrum miasta. Należy zachować więc charakter pierwotnie projektowany. Kiedy wreszcie rozebrana zostanie żółta stodoła pn. Komfort.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2016 o 01:33
A czy do kur.. nędzy wszystkie parkingi w tamtej okolicy muszą być płatne???? Ani coś kur... tam załatwić bo wszędzie chcę kasy. Czy mieszkańcom miast nie należy sie jakieś miejsce jak chce załatwić jakaś sprawę?
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 19:38
Zmieniać plan i budować śmiało do góry, za mało już tych wolnych działek przy Zana zostało żeby je marnować. Pis czy nie-pis nie obchodzą mnie te walki plemienne, ale wizytówka mojego miasta już mnie obchodzi i powinna jakoś wyglądać, żeby się nie trzeba było jej wstydzić.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 18:50
To sobie buduj koło jana pawła jak tam masz działkę. Kogo to obchodzi.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 18:15
inwestor powinien budowac tam gdzie jest jeszcze duzo miejsca, czyli na obrzezach miasta, np koło jana pawła
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 11:23
No i bardzo dobrze. Gdzie budować wysoko jeśli nie tam?
Avatar
Maciek / 27 grudnia 2016 o 21:49
jaa napisał:
chyba przyszły inwestor sam sobie pisze posty na tym forum za tym zeby postawic tam wiezowiec,na dodatek czepił sie tego ze pisiory są przeciw, tak jakby wszyscy inni byli za i tylko oni mieli jakies watpliwosci co do tego
A przedstawiłeś jakiekolwiek sensowne argumenty przeciwko budowie? Sensowne i realne prawnie? Bo jak widać pisiory nie przedstawiły żadnego. To, że na LSM jest mało parkingów to nie jest żaden argument, bo ten parking jest tymczasowy, a tu i tak ma powstać budynek. Działka jest prywatna, nie zmusisz właściciela do utrzymywania parkingu wbrew jego woli. To, że ktoś by wolał mieszkać na obrzeżach zamiast przy rondzie to też żaden argument - jak nie chcesz tam mieszkać to po prostu nie kupuj mieszkania. Przymusu nie ma. Ale nie masz też prawa nikomu zabraniać. Co jeszcze? Że ktoś może na tym skorzystać? Być może, choć nie jest to takie pewne, bo plan już w tej chwili przewiduje intensywną zabudowę biurowo-handlową. Poza tym zwiększenie intensywności zabudowy to zwiększenie podatków do kasy miasta czyli zyskałoby także miasto. Nowe lokale handlowe to nowe miejsca pracy - korzyści nie trzeba wymieniać. Padł argument o suburbanizacji i to też prawda, gdybyś miał trochę pojęcia o prawie to wiedziałbś, że nowy kodeks budowlany pisany przed obydwa rządy - wcześniej PO a obecnie PiS w założeniach zawiera postulaty przeciwdziałania "rozlewaniu się" miast poprzez sprzyjanie zagęszczaniu zabudowy mieszkaniowej bliżej centrów miast. Jak nie wierzysz to sobie wpisz w google: "koszty suburbanizacji" i poczytaj. Co, jeszcze? Tu i tak prędzej czy później powstanie jakiś budynek, ale może powstać albo niski kurnik typu biedronka albo coś na miarę miasta wojewódzkiego. W takich miejscach lokuje się dominanty przestrzenne. Wiesz co to jest? Wiesz co to jest wizerunek miasta, jak się go kształtuje i jaki ma później wymiar merkantylny? Nie da się dyskutować z takim populizmem i niekompetencją. Może po prostu stań w miejscu, krzycz "a ja nie chcę i już" i tup nóżkami o ziemię tak długo aż ci przejdzie.
A przedstawiłeś jakiekolwiek sensowne argumenty przeciwko budowie? Sensowne i realne prawnie? Bo jak widać pisiory nie przedstawiły żadnego. To, że na LSM jest mało parkingów to nie jest żaden argument, bo ten parking jest tymczasowy, a tu i tak ma powstać budynek. Działka jest prywatna, nie zmusisz właściciela do utrzymywania parkingu wbrew jego woli. To, że ktoś by wolał mieszkać na obrzeżach zamiast przy rondzie to też żaden argument - jak nie chcesz tam mieszkać to po prostu nie kupuj mieszkania. Przymusu nie ma. Ale nie m... rozwiń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2017 o 15:16
Z mojego doświadczenia (i moich znajomych) wynika, że pierwszą rzeczą, którą się powinno robić to sprawdzenie czy deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w przeciwnym wypadku prawie zawsze czeka rozczarowanie.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2016 o 15:39
To rynek określa co się opłaca budować a co nie. Narzucanie odgórne kończy się tym że działki po prostu latami stoją puste. A miasto na tym traci, bo podatek od nieruchomości za 1m2 pustego gruntu jest nieporównywalnie niższy, niż byłby podatek od kilku tysięcy m2 powierzchni użytkowej budynku. Wystarczy sobie podliczyć np. 10 lat utraconych przez miasto podatków. Dlatego powinno się dopuszczać i mieszkania, i akademiki i hotele, bo przecież to nie uniemożliwia budowy biur, poszerza tylko możliwości inwestycyjne. Przy Zana już w tej chwili jest dużo mieszkań (Metropolitan 1 i drugi w budowie, budynki "Vacans Oil") więc okolica nie ma charakteru czysto biurowego. Pewnie trochę osób kupiłoby też mieszkania pod wynajem, bo blisko miasteczka, w dolnych kondygnacjach lokale biurowe i handlowe i bilans wychodzi na plus. Nie tylko dla przyszłego inwestora, ale dla miasta, które zacznie kosić porządne podatki a nie grosze. Można oczywiście nic nie robić i patrzeć na pusty plac przez kilka lat. Tylko nie wiem kto na tym zyskuje. Patrząc na chłodno wydaje mi się, że wszyscy tracą. Ani miejsc parkingowych nie ma dzięki temu więcej (obecne parkingi są płatne a piętrowy przy Wallenroda pustawy) ani ogólna sytuacja parkingowa na LSM się nie poprawia (jeżeli już tak kalkulować to biura generują większy ruch samochodowy niż mieszkania). Racjonalne jest sprzyjanie nowym inwestycjom, a populistyczne chwyty nikomu nie służą poza politykami ich używającymi.
To rynek określa co się opłaca budować a co nie. Narzucanie odgórne kończy się tym że działki po prostu latami stoją puste. A miasto na tym traci, bo podatek od nieruchomości za 1m2 pustego gruntu jest nieporównywalnie niższy, niż byłby podatek od kilku tysięcy m2 powierzchni użytkowej budynku. Wystarczy sobie podliczyć np. 10 lat utraconych przez miasto podatków. Dlatego powinno się dopuszczać i mieszkania, i akademiki i hotele, bo przecież to nie uniemożliwia budowy biur, poszerza tylko możliwości inwestycyjne. Przy Zana już w tej chwili j... rozwiń
Avatar
student / 29 grudnia 2016 o 14:08
A moze akademik?
Avatar
Gość / 29 grudnia 2016 o 10:33
Budowanie mieszkań w tym miejscu jest bez sensu. Może być wysoki budynek ale np. hotel, biurowiec, itp. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiedniej ilości parkingów pod ziemią. Nie można zmieniać planu mpżna w zależności od potrzeby dewelopera. Ulica Zana jest drugim po Krakowskim Przedmieściu Centrum miasta. Należy zachować więc charakter pierwotnie projektowany. Kiedy wreszcie rozebrana zostanie żółta stodoła pn. Komfort.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2016 o 01:33
A czy do kur.. nędzy wszystkie parkingi w tamtej okolicy muszą być płatne???? Ani coś kur... tam załatwić bo wszędzie chcę kasy. Czy mieszkańcom miast nie należy sie jakieś miejsce jak chce załatwić jakaś sprawę?
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 19:38
Zmieniać plan i budować śmiało do góry, za mało już tych wolnych działek przy Zana zostało żeby je marnować. Pis czy nie-pis nie obchodzą mnie te walki plemienne, ale wizytówka mojego miasta już mnie obchodzi i powinna jakoś wyglądać, żeby się nie trzeba było jej wstydzić.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 18:50
To sobie buduj koło jana pawła jak tam masz działkę. Kogo to obchodzi.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 18:15
inwestor powinien budowac tam gdzie jest jeszcze duzo miejsca, czyli na obrzezach miasta, np koło jana pawła
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 11:23
No i bardzo dobrze. Gdzie budować wysoko jeśli nie tam?
Avatar
Maciek / 27 grudnia 2016 o 21:49
jaa napisał:
chyba przyszły inwestor sam sobie pisze posty na tym forum za tym zeby postawic tam wiezowiec,na dodatek czepił sie tego ze pisiory są przeciw, tak jakby wszyscy inni byli za i tylko oni mieli jakies watpliwosci co do tego
A przedstawiłeś jakiekolwiek sensowne argumenty przeciwko budowie? Sensowne i realne prawnie? Bo jak widać pisiory nie przedstawiły żadnego. To, że na LSM jest mało parkingów to nie jest żaden argument, bo ten parking jest tymczasowy, a tu i tak ma powstać budynek. Działka jest prywatna, nie zmusisz właściciela do utrzymywania parkingu wbrew jego woli. To, że ktoś by wolał mieszkać na obrzeżach zamiast przy rondzie to też żaden argument - jak nie chcesz tam mieszkać to po prostu nie kupuj mieszkania. Przymusu nie ma. Ale nie masz też prawa nikomu zabraniać. Co jeszcze? Że ktoś może na tym skorzystać? Być może, choć nie jest to takie pewne, bo plan już w tej chwili przewiduje intensywną zabudowę biurowo-handlową. Poza tym zwiększenie intensywności zabudowy to zwiększenie podatków do kasy miasta czyli zyskałoby także miasto. Nowe lokale handlowe to nowe miejsca pracy - korzyści nie trzeba wymieniać. Padł argument o suburbanizacji i to też prawda, gdybyś miał trochę pojęcia o prawie to wiedziałbś, że nowy kodeks budowlany pisany przed obydwa rządy - wcześniej PO a obecnie PiS w założeniach zawiera postulaty przeciwdziałania "rozlewaniu się" miast poprzez sprzyjanie zagęszczaniu zabudowy mieszkaniowej bliżej centrów miast. Jak nie wierzysz to sobie wpisz w google: "koszty suburbanizacji" i poczytaj. Co, jeszcze? Tu i tak prędzej czy później powstanie jakiś budynek, ale może powstać albo niski kurnik typu biedronka albo coś na miarę miasta wojewódzkiego. W takich miejscach lokuje się dominanty przestrzenne. Wiesz co to jest? Wiesz co to jest wizerunek miasta, jak się go kształtuje i jaki ma później wymiar merkantylny? Nie da się dyskutować z takim populizmem i niekompetencją. Może po prostu stań w miejscu, krzycz "a ja nie chcę i już" i tup nóżkami o ziemię tak długo aż ci przejdzie.
A przedstawiłeś jakiekolwiek sensowne argumenty przeciwko budowie? Sensowne i realne prawnie? Bo jak widać pisiory nie przedstawiły żadnego. To, że na LSM jest mało parkingów to nie jest żaden argument, bo ten parking jest tymczasowy, a tu i tak ma powstać budynek. Działka jest prywatna, nie zmusisz właściciela do utrzymywania parkingu wbrew jego woli. To, że ktoś by wolał mieszkać na obrzeżach zamiast przy rondzie to też żaden argument - jak nie chcesz tam mieszkać to po prostu nie kupuj mieszkania. Przymusu nie ma. Ale nie m... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 106

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spektakl "Krzesiwo" Grupy Teatralnej DYNKS w DDK Węglin
18 czerwca 2018, 19:00

Spektakl "Krzesiwo" Grupy Teatralnej DYNKS w DDK Węglin 0 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 18 czerwca o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) odbędzie się pokaz spektaklu Krzesiwo w wykonaniu Grupy Teatralnej DYNKS.

Pędził 142 km/h w terenie zabudowanym

Pędził 142 km/h w terenie zabudowanym 0 0

32-letni kierowca audi przekroczył w terenie zabudowanym prędkość o 92 km/h. Policjanci apelują o rozwagę. Na drodze odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również za innych użytkowników dróg - przypominają

Rocznie dostają 170 tys. zł. Na co posłowie wydają nasze pieniądze? [lista]
galeria

Rocznie dostają 170 tys. zł. Na co posłowie wydają nasze pieniądze? [lista] 0 1

170 tysięcy 400 złotych rocznie dostaje każdy poseł na prowadzenie swoich biur. Nie wszystkim to wystarcza, ale są i tacy, którzy sporo zaoszczędzili i teraz mogą wydać więcej. Tak zrobił np. Sylwester Tułajew, kandydat PiS na prezydenta Lublina

Niwa pogrążyła LZS Dobryń, wyniki ostatniej kolejki bialskiej okręgówki

Niwa pogrążyła LZS Dobryń, wyniki ostatniej kolejki bialskiej okręgówki 0 0

Lider Orlęta Łuków przegrały pierwszy mecz w sezonie. Drużynę beniaminka IV ligi pokonał Tytan Wisznice. Po porażce 2:5 ze zdegradowaną już wcześniej Niwą Łomazy do klasy A spadł również LZS Dobryń

Wypadek autokaru w Konstanynowie. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych

Wypadek autokaru w Konstanynowie. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych 0 0

Dwie osoby nie żyją, a 16 zostało rannych w wypadku autokaru wycieczkowego w Konstanynowie na drodze krajowej nr 91

Lublin: Nagły zwrot akcji ws. anten na dachu przedszkola

Lublin: Nagły zwrot akcji ws. anten na dachu przedszkola 0 3

Nie będzie anten telefonii komórkowej na budynku, w którym mieści się publiczne przedszkole przy ul. Woronieckiego. Operator telekomunikacyjny stracił prawo do użytkowania fragmentu dachu

Pan Jerzy przez dwa lata nie wychodził z domu. Przez budowlany bubel [wideo]
film

Pan Jerzy przez dwa lata nie wychodził z domu. Przez budowlany bubel [wideo] 0 0

Przez wadliwą, nienadającą się do użytku windę dla niepełnosprawnych, pan Jerzy był uwięziony we własnym domu. Kto jest odpowiedzialny za architektoniczny bubel?

Start Krasnystaw wygrał z Ruchem Izbica 5:0 i przypieczętował awans

Start Krasnystaw wygrał z Ruchem Izbica 5:0 i przypieczętował awans 0 4

Po wyjazdowej wygranej aż 5:0 z Ruchem Izbica Start Krasnystaw utrzymał jednopunktowe prowadzenie w tabeli nad Bratem Siennica Nadolna i mógł w niedzielne popołudnie cieszyć się z awansu do IV ligi. Do klasy A zdegradowany został po roku gry w lidze okręgowej Hutnik Ruda-Huta