piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Politechnika nie potrzebuje już budynku przy Okopowej. Chce go sprzedać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2013, 18:20
Autor: Dominik Smaga

 (Archiwum)
(Archiwum)

Bierzcie budynek za 0,1 proc. ceny, ale przez 10 lat nie możecie go sprzedać, bo dopłacicie resztę. Na takich zasadach uczelnia dostała od miasta gmach przy Okopowej. Teraz chce go przed czasem sprzedać

To sama uczelnia wystąpiła do prezydenta (wówczas Adama Wasilewskiego) z prośbą o przekazanie jej kamienicy. Politechnika i tak korzystała z niej na mocy umowy ważnej do 2026 r. Ale chciała go wyremontować, a przepisy nie pozwalały uczelni wkładać pieniędzy w budynek, który do niej nie należy.

Rada Miasta pozwoliła uczelni kupić kamienicę ze zniżką wynoszącą 99,9 proc. jej wartości, oszacowanej wtedy na blisko 1,8 mln zł. W efekcie, politechnika dostała gmach za ok. 1800 zł, ale z zastrzeżeniem, że w ciągu 10 lat nie może go sprzedać, w przeciwnym razie będzie musiała dopłacić miastu kwotę brakującą do pełnej ceny.

Politechnika uznała właśnie, że budynku już nie potrzebuje. – Dostaliśmy bardzo duże granty na budowę nowych obiektów, w tym dla Wydziału Elektrycznego, który korzystał z budynku przy Okopowej. Ten budynek jest nam już zbędny i jego dalsze użytkowanie byłoby całkowicie niezasadne – mówi prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej.

Uczelnia jest jednak związana zapisami o zwrocie bonifikaty w przypadku przedterminowej sprzedaży. – Dlatego zaproponowaliśmy miastu, że podzielimy się pieniędzmi ze sprzedaży w zamian za zmianę warunków umowy – dodaje rektor.

– Połowę zysku politechnika przeznaczyłaby na remont odcinka ul. Wapiennej od ul. Nadbystrzyckiej do akademików – informuje Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Ratusz już wcześniej zlecił opracowanie dokumentacji do przebudowy tej mocno zdegradowanej ulicy. Roboty zaplanowano na przyszły rok.

Drugą połowę Politechnika Lubelska miałaby przeznaczyć na fundusz mający próbować sprzedać biznesowi rozwiązania opracowywane przez naukowców z Lublina. – Byłaby w tym celu powołana spółka celowa – zapowiada Kacejko.

O tym, czy taki układ dojdzie do skutku, zdecyduje Rada Miasta na najbliższej sesji, 25 kwietnia. – Spisalibyśmy z uczelnią porozumienie co do takiego, a nie innego przeznaczenia środków z zastrzeżeniem, że PL nie wykorzysta tych pieniędzy w inny sposób – mówi Żuk.

Co, jeśli radni się nie zgodzą? Czy rektor sprzeda gmach i zapłaci miastu? – To byłoby niezgodne z logiką. Czekalibyśmy do 2020 r., utrzymując budynek w należytym stanie i wykorzystując go do jakichś zadań – kwituje rektor.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
...
cowboy
studentka
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

...
... (13 kwietnia 2013 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Doskonaly przyklad wyprowadzenia publicznych pieniedzy z kasy miasta. Wadliwa umowa pozwalajaca sprzedac kamienice po 10 latach budynku ktory Politechnika dostala za darmo. Dodatkowo kasa ze sprzedarzy ma dostac jakas spolka ktorej prezesem bedzie pewnie znajomy kroliczka.
Rozwiń
cowboy
cowboy (13 kwietnia 2013 o 07:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czętnie przejmę za 1800 zetów tą kamienicę do końca trwania umowy, a później ją zwrócę w niezmienionym stanie właścicelowi. Złodziejstwo pod szyldem prawa z przyklepaniem przedstawicieli społecznych /radnych/ ciekawe co radni dostali w zamian za przychylne głosowanie ? Nie chodzi mi o to, że Politechnika otrzymała ten budynek ale o zasadę. Uczelnia ma sponsora w postaci ministerstwa edukacji i niech ci zaopatrują uczelnie w infrastrukturę, a nie przewalanki papierkowe i machloje z budynkami miasta czyli naszymi. Może by prokurator spojrzał na tą sprawę przez pryzmat kodeksu karnego i ustaw szczególnych ?
Rozwiń
studentka
studentka (12 kwietnia 2013 o 23:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miasto byłoby głupie jakby się na taką umowę zgodziło. Oddali za bezcen, a dostaną tylko połowę za sprzedaż...Polibuda zaś nie dość, że wyłożyła niecałe 2 tysiące złotych (kpina), to jeszcze zarobi sobie
Rozwiń
sum
sum (12 kwietnia 2013 o 21:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oto kręcenie lodów przez Wasilewskiego wcześniej i obecnie pracownika Politechniki, czy takie postępowanbie władz Politechniki można określić uczciwym i wcześniejszych zobowiązań w stosunku do miasta czy była to celowa polityka wyłudzenia ? Budynek należy bezwględnie odebrać i unieważnić sprzedaż, bo Politecnika nie zainwestowała w niego ani grosza i cynicznie oszukiwała.
Rozwiń
onufry
onufry (12 kwietnia 2013 o 21:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1365789439' post='758104']
czemu na zdjeciu jest budynek wydzialu elekrotechniki a nie ten o ktorym mowa w artykule ?
[/quote]

bo to dziennik wschodni, a nie zachodni ;-)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!