czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Polska w czołówce krajów gdzie umiera się na tę chorobę. A ma być jeszcze gorzej

Dodano: 6 lutego 2018, 16:55

– Raport obnażył prawdę o stanie polskiej onkologii, która zawsze była i jest niedoszacowana – słyszymy w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej
– Raport obnażył prawdę o stanie polskiej onkologii, która zawsze była i jest niedoszacowana – słyszymy w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Jak wynika z raportu NIK, jednej trzeciej zachorowań można byłoby zapobiec, gdyby była lepsza profilaktyka.

Ponad połowa polskich pacjentów chorych na nowotwory złośliwe umiera. A może być jeszcze gorzej – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli 

Jak czytamy w raporcie NIK, Polska, razem z Węgrami i Chorwacją, jest w pierwszej trójce krajów Unii Europejskiej z największą umieralnością na nowotwory złośliwe.

Według danych z 2015 roku w Lubelskiem na 100 tysięcy mieszkańców zanotowano 425 przypadków zachorowań na nowotwory, z czego aż 240 było śmiertelnych. Najgroźniejszy jest rak płuca i jelita grubego, a dodatkowo wśród mężczyzn rak prostaty i pęcherza moczowego. Wśród kobiet – rak piersi i jajnika.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne prognozuje, że do 2025 roku liczba zachorowań na choroby onkologiczne wzrośnie o 25 proc., przez co nowotwory staną się prawdopodobnie główną przyczyną zgonów w Polsce.

– Raport obnażył prawdę o stanie polskiej onkologii, która zawsze była i jest niedoszacowana. Przykładem jest chociażby obniżenie wyceny procedur w 2014 roku, co pogorszyło kondycję finansową ośrodków onkologicznych w kraju, w tym naszego centrum – zaznacza Maciej Kondratowicz-Kucewicz, zastępca dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ds. medycznych. – Dla COZL oznaczyło to ubytek rzędu 7 mln zł w skali roku.

Dyrektor dodaje, że w onkologii brakuje też specjalistów. – Chodzi m.in. o patomorfologów. Średnia wieku w wielu onkologicznych specjalnościach to 50–55 lat – podkreśla Kondratowicz-Kucewicz. – Brakuje młodych lekarzy, którzy chcieliby pracować w tak trudnej dziedzinie. Jeśli mają zarabiać tyle samo, co inni, wybierają łatwiejsze specjalizacje, które nie wiążą się z takim obciążeniem.

Jak wynika z raportu NIK, jednej trzeciej zachorowań można byłoby zapobiec, gdyby była lepsza profilaktyka. Chodzi o zminimalizowanie kluczowych czynników ryzyka, do których specjaliści zaliczają m.in. palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, niewłaściwą dietę, która prowadzi do nadwagi. 

NIK wskazuje także na duże rozproszenie placówek zajmujących się leczeniem raka i brak ośrodków specjalizujących się w leczeniu określonych typów nowotworów. Wiele do życzenia pozostawia też koordynacja i ciągłość w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworów.

Czytaj więcej o: zdrowie nowotwór
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 lutego 2018 o 22:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Babiarz (kolarki miejcie się na bacznosci), dzieciorób (duzo i z roznymi kobietami) i oszust
Rozwiń
Gość
Gość (6 lutego 2018 o 20:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tyle nowotworów jelita grubego?? Powinni dzieci w podstawowce uczyc wydalania.
Rozwiń
Gość
Gość (6 lutego 2018 o 20:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JAK WYNIKA z raportu, dotyczy on lat 2014 - 2015. Bo badania kontrolne trwają długo, dotyczą lat gdy juz jest cały obraz lecznictwa ( zebrane wszystkie dane, statystyki, wskaźniki, odnosniki itd,). A najwiekszy blad była w 2014 , gdy rządziła w Min. Zdr. Ewa Kopacz, prawda?
Rozwiń
Gość
Gość (6 lutego 2018 o 19:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaak, tylko co po tej profilaktyce skoro mega problemem jest dostanie skierowania od specjalisty na konkretne badanie. Bo jego zdaniem nic nam nie jest! I tym sposobem mój 36 letni mąż już 3eci rok zmaga się z bólem brzucha, a specjaliści mówią " wszystko w porządku"!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (6 lutego 2018 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bo szpitale miały być ino prywatne. To po co im chora biedna gaweć? Grunt, że rezydenci się nachapią, bo przemęczeni po ciężkiej pracy w prywatnych klinikach tatusiów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!