sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Polska złota jesień w centrum Lublina. Dlaczego nowe drzewka już żółkną?

Dodano: 4 lipca 2016, 16:41
Autor: Dominik Smaga

Drzewa powinny się przyjąć - uspokajają urzędnicy
Drzewa powinny się przyjąć - uspokajają urzędnicy

Nie ma szczęścia do ozdabiania zielenią ulica Kołłątaja. Posadzone w czerwcu drzewka wyrwano po dwóch dniach, bo były zbyt mizerne i urzędnicy kazali je wymienić. Nowe po kilku dniach zżółkły, a po ulicach wiatr targa iście jesiennymi liśćmi. Co dalej?

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Minął zaledwie tydzień od posadzenia szpaleru lip, a na ul. Kołłątaja zaczęła się złota polska jesień. Niemal na każdym z drzew zaczęły żółknąć liście, a część z nich opada. – To reakcja na wyjęcie z korzeniami ze szkółki oraz wysoką temperaturę – stwierdza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Nie będziemy kazali usunąć tych drzew – zapewnia.

Usuwanie drzew z ul. Kołłątaja idzie na razie lepiej od ich sadzenia. Zaczęło się 10 lat temu, gdy z ulicy zniknął szpaler pełnoletnich już jesionów, bo „blokowały powiązania widokowe”. Drzewa uznane za „kolizyjny element przestrzenno-kompozycyjny” zostały wycięte. Te, które sadzono tu później jakoś nie bardzo chciały rosnąć.

Wiosną tego roku zjawili się tu ogrodnicy, którzy powyrywali z ziemi młode jesiony, po czym połowę z nich wywieźli. Wyjaśnienie? Były zamierające. Druga połowa drzewek została wsadzona z powrotem w ziemię. Po co je wykopywano? Tu tłumaczeniem była „wymiana podłoża”.
W wymienionym podłożu jesiony nie rosły zbyt długo, bo i je miasto kazało usunąć. Argumentacja? Nie przyjęły się. Zamiast nich miały się tu pojawić lipy z koronami uformowanymi w sześcian. Na taki kształt nie zgodził się konserwator zabytków.

Na początku czerwca miejsce jesionów zajęły nowe lipy o klasycznym pokroju. Stojące w rzędzie drzewka wyglądały dość mizernie i to do tego stopnia, że ci sami urzędnicy, którzy zamawiali tu sadzonki, kazali je pousuwać. Wyjaśnienie? – Nie były zgodne z zamówieniem – mówiła Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Wszystkie lipy powyrywano dwa dni po ich posadzeniu. Miasto zapowiedziało, że nie będzie za nie płacić i że czeka na nowe, zgodne ze zleceniem. 23 czerwca ogrodnicy przyjechali z innymi lipami. – Te drzewka już tu zostaną – oznajmił wówczas Kieliszek.

Tym razem urzędnicy uznali, że sadzonki są zgodne z zamówieniem, choć efekty prac ogrodników jeszcze nie zostały przez miasto zatwierdzone. Zostaną wtedy, gdy ogrodnicy dowiozą tu korę. Co z drzewami? – Zostają, powinny się przyjąć – twierdzą urzędnicy.

Użytkownik niezarejestrowany
Lil
nie poniżaj sie
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 lipca 2016 o 16:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
„Blokowały powiązania widokowe”, „kolizyjny element przestrzenno-kompozycyjny” - Byleby tylko było drzewo, a paragraf się znajdzie. A wracając do rzeczy: cóż to za dziwna język?
Rozwiń
Lil
Lil (5 lipca 2016 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
a na hój nam te drzewa? parking lepiej wzdłuż chodnika zrópcie.
Popieram, człowiek odkurzy auto, żeby pojechać do jakiego sklepu albo na dyske i nie ma gdzie zaparkować. Trza iść na piechotę, jak jakiś pastuch. Kto to widział? Drzewa to se rosną w lesie albo w sadzie, a nie w mieście.
Rozwiń
nie poniżaj sie
nie poniżaj sie (4 lipca 2016 o 19:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
a na hój nam te drzewa? parking lepiej wzdłuż chodnika zrópcie.
Oj Pani  od języka polskiego miała z tobą problem,ale w łacińskim też robisz błędy ortograficzne,a parkingi są.
Rozwiń
Piotrek
Piotrek (4 lipca 2016 o 18:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
te drzewa to przyklad niekompetencji... fachowcy....jak zwykle zakonczy się bez upomnień
bo tobie pewnie fachowcu nigdy żaden kwiatek nie zwiędł, co nie?
Rozwiń
Gość
Gość (4 lipca 2016 o 18:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a na hój nam te drzewa? parking lepiej wzdłuż chodnika zrópcie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!