piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Ponad 90 biskupów przyjechało do Lublina. O czym będą rozmawiać?


O duszpasterstwie młodzieży, działalności Caritas i kulturze – między innymi te tematy będą poruszane podczas 377. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. O godz. 11 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ponad 90 biskupów rozpoczęło dwudniowe obrady od wspólnej modlitwy.

Po raz pierwszy zebranie plenarne KEP odbywa się w Lublinie, w KUL. – Wydarzenie jest historyczne, bezprecedensowe, bo nigdy nie było zebrania plenarnego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. To jest po raz pierwszy. A KUL został przecież przez Episkopat powołany – podkreślał podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Obrady KEP wpisują się w obchody trwającego już jubileuszu 100-lecia KUL, który istnieje od 1918 roku. – Zebranie plenarne jest drugim etapem świętowania jubileuszu KUL dlatego, że świętowanie tego wielkiego wydarzenia rozpoczęliśmy już rok temu – od Kongresu Kultury Chrześcijańskiej – dodał ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Kongres ten był takim miejscem spotkania intelektualistów, ludzi kultury i ludzi Kościoła. Inicjatywę tę zapoczątkował w 2000 roku arcybiskup Józef Życiński. I co kilka lat takie inicjatywy się odbywają.

– Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski to dla nas ogromne wyróżnienie i radość. Dlatego, że jest to potwierdzenie tej więzi, która jest od prawie 100 lat między uczelnią a Konferencją Episkopatu Polski – mówiła Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

WIDEO

Wśród poruszanych podczas 377. zebrania plenarnego KEP będą między innymi sprawy związane z duszpasterstwem młodzieży. – Dlatego, że przed nami jest spotkanie młodzieży z Ojcem Świętym Franciszkiem w Panamie – wyjaśniał ks. Rytel-Andrianik. I dodaje: – Księżom biskupom bardzo zależy na dotarciu do młodzieży. Dlatego też to jest jednym z głównych tematów tego zebrania plenarnego. Młodzież, która jest w centrum uwagi Kościoła i w centrum uwagi Kościoła w Polsce.

Arcybiskupi i biskupi będą rozmawiać również o działalności Caritas i roli kultury.

Zebrania plenarne KEP odbywają się trzy razy w roku. Zwykle raz w roku biskupi spotykają się poza Warszawą. Ma cztery główne filary – Jest to zebranie modlitewne, informacyjne, decyzyjne i prefeckie – wyjaśniał rzecznik KEP.

Podczas pobytu w Lublinie biskupi zwiedzają m.in. Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku i nowe sanktuarium maryjne na Czubach, zaś w niedziele wezmą udział w uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego KUL.

KZ NSZZ
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. (14 października 2017 o 16:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Rozwiń
Gość
Gość (14 października 2017 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O BORze! Jest nawet Duppasterz DZIECI - jak On sie nie wtydzi? A Budzik też wstydu ni ma i robi fotę jak KURIA JEGO MAĆ, he he he he he....
Rozwiń
Gość
Gość (14 października 2017 o 10:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
debatują co tu jeszcze wymyślić aby ludzie chętniej dawali im kasę bo przecież w kościele taka bida
Rozwiń
Gość
Gość (14 października 2017 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a policja pilnuje bez przerwy, żeby któryś nie wy***ył i komuś krzywdy nie zrobił....
Rozwiń
Rafał
Rafał (14 października 2017 o 01:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak widzę niektórzy woleliby zjazd imamów i rabinów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!