poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Porządzą nami przez cztery lata

  Edytuj ten wpis

Piotr Miszczuk (SLD) głównym kandydatem na wojewodę lubelskiego, a Edward Hunek (PSL) - na marszałka województwa. Funkcje wicewojewodów dla ludowców, a dyrektor generalny UW będzie członkiem SLD. Tak wygląda nieoficjalny podział stanowisk
w lubelskich urzędach: Wojewódzkim i Marszałkowskim.

Poseł Grzegorz Kurczuk, przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD, nie chciał ujawnić nazwisk przyszłych władz administracyjnych w województwie lubelskim. - Nie zrobię tego z szacunku dla moich kolegów partyjnych. Wojewodę powoła premier na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji po zasięgnięciu opinii polityków z danego województwa. Nowe władze administracyjne poznamy parę dni po powołaniu rządu, ale rozmów na temat potencjalnych kandydatów dotychczas nie było - zastrzegł poseł.
Przed wyborami poseł Zdzisław Podkański (PSL) zapowiadał, że liczy na połowę mandatów na Lubelszczyźnie. W rezultacie na 33 mandaty PSL otrzymało zaledwie 7.
- W związku z przegraną posła Podkańskiego, podczas obrad Rady Naczelnej PSL nie będzie miał on nic do powiedzenia w sprawie obsady stanowisk zarówno w Urzędzie Wojewódzkim, jak i Marszałkowskim - mówi proszący o anonimowość polityk PSL. - Zżera go ambicja, że nie udało się osiągnąć zapowiadanego przez niego wyniku wyborczego w województwie. Opowiadając się przeciwko koalicji w rządzie sam skazał się na to, że decyzja o nominacjach na stanowiska w województwie będzie podjęta centralnie.
Według naszego informatora najprawdopodobniej podział koalicyjny będzie "dwa do dwóch”, czyli wojewoda i dyrektor generalny urzędu z SLD, a wicewojewodowie z PSL. - Realną szansę na stanowisko wicewojewody ma Tadeusz Sławecki, wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego. Druga osoba będzie związana z tzw. opcją Kalinowskiego - dodaje nasze źródło w PSL.
Wśród kandydatów na dyrektora generalnego LUW najczęściej pojawia się nazwisko Mirosława Złomańca, wicemarszałka Lubelszczyzny, któremu nie powiodło się w wyborach do Senatu (w okręgu chełmskim zajął dopiero szóstą pozycję).
- Żelaznym kandydatem posła Podkańskiego do administracji rządowej lub do fotela marszałka był Edward Wojtas, członek Zarządu Województwa, były dyrektor generalny LUW - mówią radni wojewódzcy PSL. Ale zarówno klub radnych PSL Sejmiku Wojewódzkiego, jak i SLD przyjęli uchwały, że marszałkiem może być tylko i wyłącznie radny, a Wojtas nim nie jest.
- Nie będzie już żadnego ruchu, który wzmocni pozycję posła Podkańskiego - twierdzą politycy PSL. - Nie został nawet zgłoszony do prezydium klubu parlamentarnego PSL. W takiej sytuacji największe szanse na stanowisko marszałka województwa ma Edward Hunek, były wojewoda lubelski.
Radny Hunek nie chciał komentować swojej kandydatury. - Zdecydują o tym radni i gremia polityczne. Za wcześnie wydawać opinie na ten temat - powiedział Dziennikowi.
Z kolei poseł Kurczuk ocenia, że nie powinno być zmian w umowie koalicyjnej w samorządzie wojewódzkim. - Jest to dobra koalicja i powinna dokończyć swoją kadencję - ocenia.
Zdzisław Podkański był wczoraj nieosiągalny. W jego biurze poinformowano Dziennik, że poseł będzie dopiero w przyszłym tygodniu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!