Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 sierpnia 2017 r.
6:50

Posłanka Mucha podlicza ojca Rydzyka. Miał dostać prawie 40 mln zł z budżetu państwa

69 78 A A
– Podana przeze mnie kwota jest udokumentowana przez wszystkie resorty, do których wysyłałam interpelacje – mówi posłanka Joanna Mucha
– Podana przeze mnie kwota jest udokumentowana przez wszystkie resorty, do których wysyłałam interpelacje – mówi posłanka Joanna Mucha (fot. Łukasz Minkiewicz)

Co najmniej 40 mln zł trafiło od jesieni 2015 roku z budżetu państwa do fundacji i firm związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem. Takie zestawienie opublikowała lubelska posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Mucha.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie wykluczam, że cała kwota, jaką otrzymał ze środków publicznych, może być jeszcze większa – twierdzi parlamentarzystka.

– Niedawno O. Tadeusz Rydzyk powiedział: „Mimo że jest ta dobra zmiana w Polsce, my ze spółek Skarbu Państwa mamy mniej niż kot napłakał”. Próbuję właśnie podsumować, ile ten kot napłakał. Kto pomoże liczyć? Ja doliczyłam się prawie 40 milionów zł – napisała kilka dni temu na swoim profilu w portalu Facebook Joanna Mucha.

Pod wpisem zamieściła zestawienie stworzone na podstawie odpowiedzi na interpelacje z ministerstw i rządowych instytucji dotyczące wsparcia dla związanych z toruńskim redemptorystą ok. 20 fundacji oraz m.in. Telewizji Trwam, Radia Maryja oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Aż 26 mln zł z podanej przez posłankę kwoty to odszkodowanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej. Jak wynika z podsumowania, 3 mln zł uczelni o. Rydzyka przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości w związku z opracowaniem i wdrożeniem programów szkoleń medialnych dla pracowników sądów i prokuratury. Blisko 1,7 mln zł firmom związanym z osobą duchownego zapłaciło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

– Te sugestie i insynuacje pani poseł są mało wiarygodne. To podyktowana zwykłą zawiścią walka polityczna – mówi nam proszona o komentarz posłanka Prawa i Sprawiedliwości Gabriela Masłowska.
– Podana przeze mnie kwota jest udokumentowana przez wszystkie resorty, do których wysyłałam interpelacje. Moim zdaniem jest to porażająca suma, a nie wykluczam, że całość wsparcia ze środków publicznych, jakie o. Tadeusz Rydzyk otrzymał od początku kadencji jest jeszcze większa. Nazywając rzeczy po imieniu: wygląda to na finansowanie politycznego sojusznika – ripostuje posłanka Mucha.

Przypomnijmy, że Joanna Mucha już wcześniej informowała o dużych kwotach z budżetu państwa płynących do firm powiązanych z o. Rydzykiem. W lipcu pisaliśmy o przekazaniu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 579 tys. zł Telewizji Trwam na emisję spotów i programów poświęconych dopłatom dla rolników. Parlamentarzystka zwracała uwagę na to, że o ich dużej oglądalności poświadczył instytut, którego prezesem jest związany z mediami Rydzyka lubelski europoseł Mirosław Piotrowski.

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2017 o 17:30
Może pani Masłowska przedstawi bardziej wiarygodne i nizabarwione politycznie dane o darowiznach dla Rydzyka. Czekamy.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2017 o 23:21
Jak tam 3 liga hokeja??? i taki ignorant była min sportu!! KAMIENI KUPA...
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2017 o 23:18
Dane finansowe GazietaWymiotnaja (por. I półrocze 2016 z I pół. 2017) Sprzedaż: -4,3 mln Reklamy: -7,4 mln Łączna strata Agory: -5,4mln. Slychac wycie? ZNAKOMICIE!
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2017 o 23:15
Płużański o kampanii "Tigera": Powtarzalność kampanii hejt. historię PL wskazuje na ich celowość, nie na przypadek
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2017 o 23:09
a koncert madonny tez POdliczyla :)
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 07:27
Przeciez te pieniadze powinni dostac jej koledzy z PO i umiescic w rajach podatkowych a potem pozyczac sobie z wlasnych kont jak to robi inny "wybitny" polityk z lubelkiego!
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 06:51
Czerwone i Czarne Upiory w Kieckach ,Kanalie i Pijawki Zdradzieckie tluste Mordy,nigdy z Biednymi tylko z Tłustymi i podobnym SOBIE. Złogi Kśćielne.Zaraza ktura Przysała się do nas 2000lat temu.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 01:15
Zamilcz kobieto, juz dalas przyklad jak zarzadza sie stadionami narodowymi - skoncz wstydu oszczedz!! To cale PO to jedna wielka zlodziejska mafia!!
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 00:17
dajcie spokój z tą babą
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2017 o 23:27
mucha oddawaj 6 mln wyrzuconych w błoto na durny koncert - i oddawaj tą kasę dla domów dziecka !!!
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2017 o 17:30
Może pani Masłowska przedstawi bardziej wiarygodne i nizabarwione politycznie dane o darowiznach dla Rydzyka. Czekamy.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2017 o 23:21
Jak tam 3 liga hokeja??? i taki ignorant była min sportu!! KAMIENI KUPA...
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2017 o 23:18
Dane finansowe GazietaWymiotnaja (por. I półrocze 2016 z I pół. 2017) Sprzedaż: -4,3 mln Reklamy: -7,4 mln Łączna strata Agory: -5,4mln. Slychac wycie? ZNAKOMICIE!
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2017 o 23:15
Płużański o kampanii "Tigera": Powtarzalność kampanii hejt. historię PL wskazuje na ich celowość, nie na przypadek
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2017 o 23:09
a koncert madonny tez POdliczyla :)
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 07:27
Przeciez te pieniadze powinni dostac jej koledzy z PO i umiescic w rajach podatkowych a potem pozyczac sobie z wlasnych kont jak to robi inny "wybitny" polityk z lubelkiego!
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 06:51
Czerwone i Czarne Upiory w Kieckach ,Kanalie i Pijawki Zdradzieckie tluste Mordy,nigdy z Biednymi tylko z Tłustymi i podobnym SOBIE. Złogi Kśćielne.Zaraza ktura Przysała się do nas 2000lat temu.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 01:15
Zamilcz kobieto, juz dalas przyklad jak zarzadza sie stadionami narodowymi - skoncz wstydu oszczedz!! To cale PO to jedna wielka zlodziejska mafia!!
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 o 00:17
dajcie spokój z tą babą
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2017 o 23:27
mucha oddawaj 6 mln wyrzuconych w błoto na durny koncert - i oddawaj tą kasę dla domów dziecka !!!
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 1 0

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 1 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 1 6

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe
25 maja 2018, 18:00

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu Z kim do łóżka? w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe odbędzie się spotkanie z poetką Justyną Bargielską. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo)
film

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo) 0 0

Podbój średniowiecznej Europy, cztery frakcje i wielkie bitwy. Dziś premiera gry Ancestors Legacy. W specjalnej edycji.

Pielęgniarki poszły masowo na zwolnienia lekarskie. Dyrektor szpitala poprosi ZUS o kontrolę
film

Pielęgniarki poszły masowo na zwolnienia lekarskie. Dyrektor szpitala poprosi ZUS o kontrolę 19 19

Nie było przyjęć na zaplanowane zbiegi, zawieszono planowe operacje, a karetki nie dowoziły nagłych przypadków – tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie. We wtorek zwołano konferencję prasową w związku z sytuacją.

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020
galeria
film

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 77 0

Piotr Tomala, himalaista z Lublina został nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon 9 3

PIŁKA RĘCZNA MKS Perła Lublin ma za sobą znakomity sezon, ale w klubie nadal praca wre. We wtorek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłoszono listę zawodniczek na nowy sezon. Do zespołu dołączą cztery Polki i Dunka

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało 0 1

34-letnia kobieta trafiła do szpitala po dachowaniu Volkswagena w miejscowości Wilków (gmina Werbkowice).

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu 7 2

Cztery kraje, 17 miast, 19 dni i 2800 km na rowerze. Po raz kolejny Kamil Misztal pokazuje, że chce i może pomagać osobom niepełnosprawnym. Choć sam stracił nogę

Zlot food trucków w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Zlot food trucków w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny do Lublina zawitają food trucki z całej Polski. To gratka dla wszystkich miłośników fast foodów. Na uczestników czekają wyjątkowe smaki z całego świata i zabawy dla najmłodszych.

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie
26 maja 2018, 12:00

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie 0 2

Co Gdzie Kiedy. Już 26 maja o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się pierwsza lubelska edycja Wege Festiwalu. Impreza zrzeszy wegańskie i wegetariańskie restauracje z całej Polski.