środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Praca w komisjach wyborczych. Mniej pieniędzy, mniej chętnych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 marca 2015, 10:00

O blisko połowę będą niższe stawki diet dla członków obwodowych komisji wyborczych w majowych wyborach prezydenckich w porównaniu do wyborów samorządowych w 2014 roku

Jesienią ubiegłego roku za liczenie głosów można było zarobić od 300 do 380 zł. W maju członkowie komisji wyborczych za swoją pracę dostaną od 160 do 200 zł. Jeśli dojdzie do drugiej tury, otrzymają jednak takie same stawki jak w pierwszej. Podczas wyborów samorządowych była to połowa ustalonej wcześniej diety.

Obwodowe komisje wyborcze powoływać będą wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast z osób zgłoszonych przez pełnomocników komitetów wyborczych, które zarejestrują kandydata na prezydenta. Od przedstawicieli partii politycznych usłyszeliśmy, że po obniżeniu diet zainteresowanie pracą przy liczeniu głosów wyraźnie spadło.

- Niektórzy po prostu machnęli ręką. Jednak jeszcze nie rozpoczęliśmy procedury zbierania kandydatów do komisji. Nie powinno to jednak być problemem, bo mamy stałą grupę osób zainteresowanych podczas każdych wyborów - mówi Piotr Zawrotniak, sekretarz Rady Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Lublinie.

- Rzeczywiście zainteresowanie jest mniejsze, choć zgłaszają się do nas ludzie zainteresowani pracą w komisjach. Wszystkich prosimy o kontakt po świętach, bo wtedy zaczniemy uruchamiać procedury - mówi Daniel Słowik, dyrektor biura Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Lublinie. - Obniżenie stawki jest sprawiedliwe, bo przy wyborach prezydenckich będzie mniej pracy niż w samorządowych. Mimo wszystko obecna dieta to całkiem niezła dniówka - dodaje.

O tym, ile komitetów będzie mogło zgłaszać swoich przedstawicieli do pracy w komisjach będzie wiadomo po 26 marca, gdy zakończy się rejestracja komitetów kandydatów na prezydenta. W skład każdej z obwodowych komisji powołanych zostanie od 6 do 8 osób oraz po jednej osobie wskazanej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

- To, czy będą one pracować w pełnych składach, zależy od liczby chętnych. Jeśli będzie ich więcej niż miejsc, to o wszystkim zdecyduje losowanie. Gdyby kandydatów było mniej niż sześciu, to członków komisji będą dobierać wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci spośród osób znajdujących się w rejestrze wyborców w danej gminie - mówi Daniel Drzazga z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie.

Pełnomocnicy wyborczy mogą zgłaszać kandydatów do pracy podczas wyborów do 17 kwietnia. Okręgowe komisje wyborcze mają zostać powołane najpóźniej po wypływie dwóch dni od tego terminu.

Diety członków komisji wyborczych

Wybory prezydenckie 2015:
200 zł - przewodniczący obwodowej komisji wyborczej
180 zł - zastępcy przewodniczących
160 zł - szeregowi członkowie.

Wybory samorządowe 2014:
380 zł - przewodniczący
330 zł - zastępcy przewodniczących
300 zł - szeregowi członkowie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: praca wybory
dominik
impala
Adam
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dominik
dominik (24 marca 2015 o 14:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Moim zdaniem w każdej komisji wyborczej powinno być po pięciu mężów zaufania z PIS,wtedy kandydat PIS na Prezydenta wygra.

adasiu ,nie bój się PiS.twoje zgryżliwe zdanie świadczy że nie rozumiesz demokracji!a więc bierz książkę i się ucz .gdy już trochę tej wiedzy posiądziesz to być może zatrudni cie komorowski i ortografy znikną z pałacu prezydenckiego

Rozwiń
impala
impala (24 marca 2015 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

" Wybory prezydenckie 2015 :
200 zł – przewodniczący obwodowej komisji wyborczej
180 zł – zastępcy przewodniczących
160 zł – szeregowi członkowie. "

... to faktycznie "głodowe" wziątki.

Nie ma chętnych na te psie grosze ?

Bitch, please.  :lol: 

Rozwiń
Adam
Adam (24 marca 2015 o 12:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moim zdaniem w każdej komisji wyborczej powinno być po pięciu mężów zaufania z PIS,wtedy kandydat PIS na Prezydenta wygra.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!