środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Prąd z odpadów i buraków na Lubelszczyźnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 grudnia 2008, 18:24

Unia Europejska wybrała naukowców, którzy mają sprawić, że do 2050 roku cała Europa będzie produkowała energię ze źródeł odnawialnych i jądrowych. Wśród nich jest dwóch profesorów z Lublina.

We francuskim Nancy odbyło się właśnie posiedzenie założycielskie Instytutu Europejskiego ds. Energii Odnawialnej. To instytucja, która będzie się zajmować tzw. alternatywnymi źródłami energii: wody, wiatru czy biomasy, a także energetyką jądrową.

- Unia Europejska założyła, że w 2050 r. na jej terenie nie będzie się już produkowało energii z paliw kopalnianych, np. węgla, tylko ze źródeł odnawialnych i jądrowych - tłumaczy prof. Lucjan Pawłowski, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej. - Ten instytut ma przygotować technologie, które to umożliwią.

Zajmą się tym największe ośrodki naukowe i najlepsi naukowcy z całej Europy. Unia da im pieniądze na prowadzenie badań, na kształcenie młodych fachowców, a w przyszłości na uruchomienie instalacji, które umożliwią wytwarzanie prądu właśnie z tych źródeł.

Szefami dwóch zespołów zostali naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Prof. Waldemar Wójcik, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, zajmie się optymalizacją spalania. Czyli np. tym, żeby przy użyciu wszelkiego rodzaju paliw straty były jak najmniejsze. Z kolei wspomniany prof. Lucjan Pawłowski będzie koordynował pracę zespołu zajmującego się energią z biomasy. Czyli tym, co już się na Lubelszczyźnie rozwija. To do nas przyjeżdżają z całej Polski, żeby podpatrywać, jak robić prąd z wierzby energetycznej czy z ziarna. Pawłowskiemu będą pomagali naukowcy z Uniwersytetu w... Madrycie.

- Naszym zadaniem jest m.in. stworzenie technologii, które umożliwią pozyskiwanie energii ze spalania całych roślin: zbóż, kukurydzy czy buraków - tłumaczy lublinianin. - Ale mamy się też zająć energią powstającą z fermentacji, np. odpadów.

Nad tym już pracują miejskie przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji z Puław i Lublina. I to razem z nimi naukowcy będą prowadzić badania. - My już produkujemy 20 tys. metrów sześciennych biogazu na dobę, co przekłada się na 1,5 megawata mocy - tłumaczy Tadeusz Fijałka, prezes lubelskiego MPWiK. Efekt? - Powstałą dzięki temu energię elektryczną sprzedajemy, a energię cieplną wykorzystujemy do ogrzewania naszych budynków.

- Jeżeli uda się stworzyć technologie, które będą opłacalne, to energia wytwarzana z biomasy może być produkowana na dużą skalę - wyjaśnia Fijałka. - Jeśli uda nam się doprowadzić do stworzenia prawdziwej dużej instalacji, to energii w niej wytworzonej wystarczy dla dużego miasta, choćby Lublina - dodaje prof. Pawłowski. - Zrobimy wszystko, żeby taka instalacja powstała w naszym regionie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~karol~
~młody~
Noe
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~karol~
~karol~ (20 stycznia 2009 o 20:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polska to nieszczęśliwy kraj, bo dopuszcza sie do głosu niepoważnych ludzi o wybujałej fantazji. Chemia to nauka ścisła, gdzie wszystko powinno być 10 razy sprawdzone zanim sie cos ogłosi! Ten dwutlenek wegla i buraki cukrowe to bajka dla dzieci! Żeby profesorowie chemii takie bzdury głosili, to wstyd i hańba.
Rozwiń
~młody~
~młody~ (7 stycznia 2009 o 08:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego Ci wielcy uczeni dostali pieniądze na badania, które są w lesie, A GEOTERMI W TORUNIU JE ODEBRANO, A TAM JUŻ WIADOMO( BO WIERCENIA TRWAJĄ) ŻE ZASOBY SĄ BARDZO DUŻE I ENERGIA BĘDZIE !!!!
Lubelszczyzna też ma takie zasoby w okolicach NAŁĘCZOWA- I PO CO PODPATRYWAĆ coś na świecie JAK TO MAMY U SIEBIE- W TORUNIU !!!! I NA TYM TRZEBA SIĘ SKUPIĆ, BO TO JUŻ JEST !!!!!!
Rozwiń
Noe
Noe (22 grudnia 2008 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze wykorzystać biogazy wytwarzane w centrach naukowych oraz biurokratycznych i staniemy się potęgą energetyczną Europy a nawet świata.
Rozwiń
Michał23
Michał23 (22 grudnia 2008 o 07:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Polsce mamy już paliwo z rzepaku,teraz na Lubelszczyźnie będziemy mieli prąd z buraków.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!