poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Premier: Metropolii będzie dwanaście

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 maja 2008, 23:17

Rząd potwierdził oficjalnie, że pracuje nad ustawą wyznaczającą 12 metropolii.

Na liście mają się znaleźć najważniejsze miasta ściany wschodniej, czyli Lublin, Białystok i Rzeszów. - Chcemy, żeby Polska na wschód i zachód od Wisły miała te same szanse, prawa i możliwości - zapowiedział wicepremier Grzegorz Schetyna na wczorajszym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
O przystąpieniu do tworzonej metropolii miałyby decydować samodzielnie rady miast i gmin. Takie ośrodki byłyby finansowane nie tylko ze składek płaconych przez poszczególne samorządy, ale także z budżetu państwa. Miałyby też lepszy dostęp do funduszy unijnych.

Samorządy wchodzące w skład metropolii miałyby wspólnie opracowywać strategię rozwoju, plany zagospodarowania przestrzennego i współdziałać w kwestiach budowy dróg i uzbrojenia terenów, transportu publicznego czy ochrony środowiska.
Dokładne reguły działania metropolii nadal nie są znane. - Ta ustawa pozostaje ciągle na poziomie głównych tez. Nie ma jeszcze przepisów i paragrafów, co oznacza, że prace mogą jeszcze potrwać wiele miesięcy - mówi nam jeden z polityków PO. Nieoficjalnie mówi się, że projekt miałby trafić do Sejmu jesienią.
Mimo obietnic rządu, Lublin nie rezygnuje z własnego projektu ustawy metropolitalnej. Prace nad dokumentem zaczęły się jeszcze, gdy jedynym wariantem, który miał być rozpatrywany przez Sejm, był tzw. śląski projekt. Zakładał tylko 7 metropolii i nie uwzględniał Lublina. Na razie jednak to właśnie śląski wariant ma kształt gotowego projekty ustawy.
(drs, pap)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Q.
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Q.
Q. (29 maja 2008 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wg. wariantu śląskiego trzeba by zaorać całą wschodnią część Polski ewentualnie stworzyć wielki skansen, dotować cały śląsk a po kilku latach mniejszość niemiecka odłączy od polski cały zachód kraju i tak z polski zostanie wąski pasek wzdłuż Wisły który w razie czego będzie można zaanektować. A Warszawka sama się nie wyżywi więc niech nie igra z ogniem bo jak umrze wschód Polski to będą wpieprzać ryż sprowadzany z Chin.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!