sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Prezes PiS wspominał Zytę Gilowską na KUL: Mogła uczynić dla Polski wiele więcej

Dodano: 24 kwietnia 2017, 18:15

O zainteresowaniach naukowych i działalności publicznej prof. Zyty Gilowskiej rozmawiają na KUL uczestnicy trzydniowej konferencji poświęconej pamięci byłej wicepremier i minister finansów. W poniedziałkowej sesji wspomnieniowej wziął udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Szef partii rządzącej opowiadał m.in. o początkach swojej znajomości z Gilowską. – Na początku znałem ją z czegoś, co można określić jako mit, bo w latach 90. krążyły wokół niej różnego rodzaju legendy. W wielu kręgach mówiono, że jest taka osoba, działaczka samorządowa i ekonomistka, która wybija się spośród samorządowców – wspominał. – Poznaliśmy się w 2001 roku przy stoliku w restauracji sejmowej, gdy była jedną z najważniejszych osób w Platformie Obywatelskiej. Od razu przeszliśmy na „ty”. Przypomniała, że studiowaliśmy równolegle na położonych blisko siebie wydziałach Uniwersytetu Warszawskiego. Choć nie znaliśmy się z tamtych czasów, to było to coś, co nas łączyło.

Kaczyński przypomniał, jak po wyborach w 2005 roku powstawał rząd Kazimierza Marcinkiewicza. Gilowskiej zaproponowano wówczas funkcję ministra finansów.

– Okazała się bardzo twardym graczem. Poszedłem z nią do premiera Marcinkiewicza. Na spotkaniu usłyszeliśmy od niej: „wicepremier i minister finansów”. Takiego planu nie mieliśmy. Ale była bardzo sprawna w przekonywaniu nas i widać było w niej wielką determinację. Powiedziałem (Marcinkiewiczowi – red.): „Wyjdę i zrobisz, co zechcesz”. On to odebrał jako moją zgodę – opowiadał.

Podkreślając zasługi Gilowskiej w rządach Marcinkiewicza i swoim, Kaczyński przypominał m.in. o obniżeniu podatków, czy o przygotowaniu polskiej gospodarki na wdrażanie funduszy unijnych. – Jej choroba spowodowała, że jej ogromne możliwości polityczne nie zostały wykorzystane. Mogła uczynić dla Polski wiele więcej, ale stan zdrowia jej to uniemożliwiał. Wszyscy bardzo przez to straciliśmy – podsumował szef PiS, który nie został do końca sesji wspomnieniowej.

– Nie mogłem nie przyjechać ze względu na pamięć o Zycie, ale nie mam wyjścia i muszę wracać do Warszawy – tłumaczył opuszczając salę.

We wtorek w Centrum Transferu Wiedzy KUL w ramach poświęconej Zycie Gilowskiej konferencji odbędą się dwie sesje naukowe, które poprowadzą prof. dr hab. Teresa Lubińska i dr hab. Jolanta Szołno-Koguc. Na środę zaplanowano połączone posiedzenie Rady Miasta Świdnika i pracowników naukowych Instytutu Ekonomii i Zarządzania KUL.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 kwietnia 2017 o 11:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miała kobieta szczescie ze kilka lat przed smiercia zapisala sie do PiS i odeszła z PO. Jakby została w PO dzisiaj mowiono by ze była potomkiem UB i SB. Dziwne czasy nastały. Trzeba nalezec tylko do jednej rzadzacej partii zeby zostac uznany za uczciwego.
Rozwiń
Gość
Gość (25 kwietnia 2017 o 12:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W ciągu całego mego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych, którzy pragnęli ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie — napisał kiedyś książę Czartoryski. 100% racja.
Rozwiń
Gość
Gość (25 kwietnia 2017 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skomasowany atak kagiebowskich trollów utwierdza nas - prawdziwych Polaków, w poczuciu poprawnie oddanych głosów w ostatnich wyborach. Wiwat POLSKA! Precz z folksdojczami szulców i szpionami kagiebowscików
Rozwiń
KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. (25 kwietnia 2017 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Rozwiń
Gość
Gość (25 kwietnia 2017 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wspaniale, odwiedził nas prawdziwy wolak !!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!