piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Prezydent nie zleci kontroli w sprawie "afery podsłuchowej"

Dodano: 6 maja 2015, 09:53
Autor: DRS

Piotr Kowalczyk i Krzysztof Żuk
Piotr Kowalczyk i Krzysztof Żuk

- To nie ma przełożenia na koalicję – twierdzi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk pytany o to, czy „afera podsłuchowa” zmieni układ sił rządzących miastem. I zapowiada, że nie zleci kontroli konkursu na szefa miejskiej spółki, którego przebieg bada prokuratura

Tydzień temu w lubelskim Ratuszu zjawili się agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przynieśli pismo, w którym prokuratura żądała wydania dokumentów dotyczących m.in. przebiegu konkursu na stanowisko szefa miejskiej spółki - Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Konkurs wygrał Grzegorz Siemiński, który jako zwycięzca wskazywany był nieoficjalnie jeszcze przed upływem terminu na zgłaszanie się kandydatur. W tym czasie Siemiński był jeszcze zastępcą prezydenta miasta. Prócz niego o fotel prezesa ubiegała się jeszcze jedna osoba, która – jak informował Ratusz – nie spełniała wymogów formalnych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że śledczy dostali zapis prywatnej rozmowy między Siemińskim a przewodniczącym Rady Miasta, Piotrem Kowalczykiem, w trakcie której ustalany miał być wynik konkursu. Również nieoficjalnie wiadomo, że po otrzymaniu tego nagrania śledczy zaczęli zbierać własne, koncentrując się na Kowalczyku.

Niedługo po wizycie CBA w Ratuszu lider opozycyjnego klubu PiS, Sylwester Tułajew, stwierdził, że w razie potwierdzenia się tych informacji Kowalczyk powinien zrezygnować z funkcji.

– Oczekiwania pana radnego Tułajewa co do rezygnacji Kowalczyka są pozbawione jakichkolwiek podstaw – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta. – Jakie podstawy mogłyby się pojawić? To, że szef opozycyjnego klubu chce destabilizować pracę w radzie? To trochę za mało. Nie ma argumentów prawnych, które dzisiaj kazałyby myśleć inaczej, niż o obserwowaniu postępowania w tej sprawie.

Zdaniem Żuka sprawa ta nie będzie miała żadnego przełożenia na rządzącą miastem proprezydencką koalicję PO (13 radnych) i Wspólnego Lublina (3 radnych), która ma zaledwie jeden głos przewagi nad opozycją. Na mocy uzgodnień koalicyjnych przewodniczącym rady nie jest przedstawiciel większego ugrupowania, czyli PO, ale właśnie Kowalczyk – lider Wspólnego Lublina.

– Z politycznego punktu widzenia jest koalicja, jest większość i nie widzę tu żadnych problemów dla skutecznego sprawowania władzy – mówi prezydent.

W rozmowie z nami Żuk wykluczył też wewnętrzną kontrolę przebiegu konkursu na stanowisko prezesa LPGK. – Nie ma takiej potrzeby, skoro prokuratura prowadzi w tej sprawie postępowanie. Czekamy na jego wynik – stwierdził Żuk.

Gość
Gość
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 maja 2015 o 15:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ten ostatni post to chyba autorstwa jakiegoś wybitnie nieuzdolnionego pisiorka - mam koleżankę która pracuje w UM i o dziwo nie ma żadnych pleców, po prostu jest zdolna

Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2015 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech CBA przejrzy konkursy na pracownikow UM. Tam dopiero są machlojki. Wsadzanie swoich ludzi. Szkoda, że bez pleców w UM pracy nie dostaniesz.
Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2015 o 20:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żona p. prokuratora dostała dobre stanowisko w urzędzie miejskim więc sprawa zostanie odpowiednio pokierowana :-)
Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2015 o 20:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezydent ma rację. Nie ma powodów do kontroli
Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2015 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby naprawdę było coś na rzeczy panowie byliby już w miejscu odosobnienia. I dam sobie rękę uciąć że zarzutów w tej sprawie nie będzie. Zwykły donos który skończy się niczym
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!