piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Profesor z komputerem wytropi plagiaty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 stycznia 2003, 09:03

- Bardzo dokładnie kontroluję pracę swoich studentów - mówi prof. Ziemowit Jacek  Pietraś, pytany o
- Bardzo dokładnie kontroluję pracę swoich studentów - mówi prof. Ziemowit Jacek Pietraś, pytany o

Po pierwsze - wszystkie prace magisterskie mają być dostarczane na dyskietkach. Po drugie - wszystkie zostaną sprawdzone przez program komputerowy. To odpowiedź władz UMCS na plagę kupowania i przepisywania prac magisterskich.

Po okresie testowania programu "Plagiat” Senat największej lubelskiej uczelni zdecydował, że system zostanie wprowadzony do powszechnego użytku. Jako pierwsi zostaną nim prześwietleni tegoroczni magistranci.
- Wszyscy studenci muszą dostarczyć swoją pracę magisterską również na dyskietce. Zostanie ona sprawdzona przez program komputerowy "Plagiat” - mówi Ziemowit Jacek Pietraś, dziekan Wydziału Politologii UMCS.
Program, który przeszukuje ponad 2,5 mld dokumentów, wykryje fragmenty, które zostały przepisane z innych prac czy książek.
Napisanie pracy magisterskiej na zamówienie kosztuje od 25 do 100 zł za stronę. Wszystko zależy od tematu, pracochłonności i terminu wykonania.
- Sezon już się rozpoczął - przyznaje Marcin ze spółdzielni studenckiej zajmującej się pisaniem prac magisterskich. - Zgłasza się do nas po kilka osób tygodniowo. Mamy już ustaloną renomę w środowisku, więc chętnych będzie jeszcze więcej.
Można również kupić gotową pracę, już przez kogoś obronioną. - W katalogu mamy ponad 300 prac. Każdą przed sprzedażą "odświeżamy” - dodaje Marcin. Taka praca kosztuje zaledwie 400-500 zł.
A jak przed plagiatami bronią się promotorzy? - Po pierwsze, to ja wymyślam tematy prac. Po drugie, na bieżąco pracuję ze studentem, czytam poszczególne rozdziały itd. Ale oszustwa nigdy nie można wykluczyć - przyznaje dr Henryk Kowalski z Zakładu Historii Starożytnej UMCS.
Prof. Pietraś również na bieżąco sprawdza studentów. - Bardzo dokładnie kontroluję ich pracę. Poza tym tematy prac są nowe, oryginalne i bardzo często są to prace empiryczne. Jednak tu problemem jest liczebność seminariów magisterskich. Studentów jest coraz więcej i zdarzają się seminaria, na które chodzi po 30 osób. Nie sposób wszystkich sprawdzić.
Mimo zaostrzenia systemu kontroli osoby piszące prace na zamówienie nie narzekają na brak pracy. Mało tego. Poszukują nawet współpracowników. Jedna ze spółdzielni studenckich na swojej stronie internetowej (www.pisanie.pl) szuka nowych piór. Wystarczy wysłać CV i list motywacyjny.

prof. Maria Poźniak-Niedzielska, kierownik Zakładu Prawa

Zamawianie czy kupowanie prac magisterskich to coraz większa plaga. Dlatego teraz studenci muszą podpisywać oświadczenia, że to oni są autorami własnych prac. W myśl prawa karnego oszustwo w takim oświadczeniu również jest oszustwem. Natomiast kupienie gotowej pracy obronionej już na innym uniwersytecie również jest przestępstwem. Nabywca dopuszcza się tu ukrytego plagiatu i grozi mu za to kara pozbawienia wolności do 2 lat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!